کتابخانه بریتانیا با گوگل قرارداد بست

Image caption کتابخانه بریتانیا سالانه بیش از یک میلیون مراجعه کننده دارد.

هزاران صفحه از یکی از بزرگ ترین مجموعه های کتاب، رساله، دستنوشته و گاهنامه تاریخی در اینترنت قابل دسترسی خواهد شد.

کتابخانه بریتانیا با غول اینترنتی گوگل درباره ۲۵۰ هزار متن تاریخی که تاریخ تالیف آنها به قرن هجدهم برمی گردد، به توافق دست یافته است.

بر اساس این توافق و پس از آغاز عملیات، خواننده ها اجازه خواهند داشت آثاری را که شامل قانون حق مولف نمی شوند، در سایت های کتابخانه بریتانیا و گوگل بوکز (Google books) به طور رایگان بخوانند، در میانشان به جست و جو بپردازند و آنها را کپی کنند.

کتابخانه بریتانیا سالانه بیش از یک میلیون مراجعه کننده دارد.

تاریخ تالیف آثاری که برای دیجیتال شدن انتخاب شده اند، از سال ۱۷۰۰ تا ۱۸۷۰ میلادی است.

تکمیل این پروژه چند سال به طول خواهد انجامید و تامین هزینه دیجیتال کردن آثار برعهده گوگل خواهد بود.

در میان نخستین کارهایی که آنلاین خواهند شد، دستنوشته های ماری آنتوان، ملکه فرانسه، و طرح های نارسیسو مونتوریو، مخترع اسپانیایی برای ساخت نخستین زیردریایی های جهان که در سال ۱۸۵۸ کشید، دیده می شود.

گوگل با ۴۰ کتابخانه دیگر در سراسر جهان مشارکت مشابهی دارد.

تعمیم آرزوها

بین بریندلی، رئیس کتابخانه بریتانیا، گفت که این برنامه، تعمیم آرزوی رؤسای پیشین کتابخانه در قرن نوزدهم است مبنی بر اینکه دسترسی به دانش برای همگان میسر شود.

"در آن زمان، راه این کار، خریدن کتاب از سراسر جهان و قراردادن آنها در سالن های مطالعه کتابخانه بریتانیا برای استفاده همه بود. ما بر این باوریم که با این توافق، همچنان در راستای همین سنت باافتخار پیش می رویم؛ با این کار، همه کس، همه جا و در هر زمان به دانش دسترسی خواهند داشت."

خانم بریندلی گفت: "هدف ما فراهم کردن دسترسی همیشگی به این مواد تاریخی است، و ما امیدواریم که ترکیب مجموعه های ما با دانش گوگل ما را قادر سازد به این هدف دست پیدا کنیم."

پیتر بارون، مدیر روابط خارجی گوگل، می گوید: "قدرت امروز تکنولوژی فقط حفظ تاریخ و فرهنگ نیست؛ مهم تر از آن، این است که می تواند تاریخ و فرهنگ را به شیوه های مختلف احیا کند."

طرح گوگل برای دیجیتالی کردن متونی که شامل قانون حقوق مولف اند، در آمریکا با مشکلات قانونی جدی مواجه شده است. اتحادیه نویسندگان آمریکا و انجمن ناشران آمریکایی از منتقدان این طرح اند.

آثار دیجیتالی شده، تنها بخش کوچکی از مجموعه کتابخانه بریتانیا را در بر می گیرند؛ در این کتابخانه بیش از ۱۵۰ میلیون محصول فرهنگی در قالب کتاب، مجله، دستنویس، نقشه، مهر، موسیقی، طرح، عکس، روزنامه و صدای ضبط شده به تمام زبان های گفتاری و نوشتاری دنیا نگهداری می شود که نمایانگر تمدن مکتوب بشری از ابتدا تا کنون است.

مطالب مرتبط