اکران فیلم حنا مخملباف بار دیگر در لبنان ممنوع شد

حنا مخملباف حق نشر عکس no
Image caption فیلم "روزهای سبز"ساخته حنا گاهی به حوادث قبل و بعد از انتخابات دارد

مقام های لبنان بار دیگر از نمایش فیلم روزهای سبز، ساخته حنا مخملباف سینماگر ایرانی جلوگیری کرد.

روزهای سبز داستان دختر جوانی است که در جریان اعتراضاتی که دو سال پیش پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران به راه افتاد، دستگیر می شود.

این فیلم قرار بود روزهای پنجشنبه و یکشنبه هفته آینده (۲۳ و ۲۶ ژوئن) در چارچوب جشنواره فیلمهای ممنوعه در سینما پلنت ابراج در محله فرن الشباک در شرق بیروت روی پرده برود.

به گزارش مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی فارسی در بیروت، کولت نوفل، مدیر جشنواره فیلمهای ممنوعه به او گفته است که اداره ای در پلیس لبنان که مسئولیت صدور مجوز نمایش فیلم را به عهده دارد در آغاز به این فیلم مجوز نمایش داده بود اما روز گذشته این اداره رسماً به وی اعلام کرد که مجوز را پس می گیرد و فیلم روزهای سبز اجازه نمایش ندارد.

فیلم روزهای سبز قرار بود پاییز گذشته هم در جشنواره فیلم بیروت روی پرده برود که نمایش آن با سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به لبنان همزمان شد و این فیلم از برنامه جشنواره حذف شد.

در آن زمان حنا مخملباف در اعتراض به حذف فیلمش از برنامه جشنواره بیروت در نامه ای سرگشاده به "سینما دوستان لبنانی" نوشت: "احمدی نژاد دیروز رأی ما را دزدید و امروز اعتماد شما را ... احمدی نژاد در سرزمین من سمبل سانسور است. بنگرید او هنوز به سرزمین شما نیامده سانسور را به ارمغان آورده است".

او در نامه اش از سینما دوستان لبنانی خواست برای مبارزه با سانسور، همچون ایرانیان، خانه خود را به جشنواره تبدیل کنند، فیلم روزهای سبز را به "مادران داغدار لبنانی" نشان دهند.

جشنواره ای فیلمهای ممنوعه که فیلم روزهای سبز از برنامه آن حذف شده، برای اولین بار در بیروت برگزار می شود و هدف از آن نمایش فیلمهایی است که نمایش آنها در لبنان پیشتر ممنوع بوده است.

بخشی از فیلمهایی که قرار است در این جشنواره به نمایش درآیند، دارای مضامینی مذهبی در ارتباط با ادیان یهود و مسیحیت است یا اینکه به موضوع همزیستی یهودیان و مسلمانان پرداخته است که موضوعاتی بسیار حساسیت برانگیز در جامعه لبنان به شمار می رود و پیشتر به آنها اجازه نمایش داده نشده بود.

خبرگزاری فارس در خبری با استقبال از لغو مجوز پخش فیلم خانم مخملباف، این اقدام را نتیجه اقدامات "دولت حامی مقاومت" دانست.

به نوشته فارس به نظر می رسد پخش فیلمی در حمایت از "فتنه گرانی" که یکی از شعارهایشان "نه غزه، نه لبنان" بود، مورد اعتراض "حامیان مقاومت" واقع شده و پس از روی کار آمدن دولت جدید لبنان این مجوز لغو شده است.

ایران حامی اصلی جنبش مسلح حزب الله لبنان است که در کابینه و پارلمان لبنان حضور دارد.