هنرمند زندانی چینی به قید وثیقه آزاد شد

آی وی وی حق نشر عکس AFP
Image caption آی وی وی در گفت و گو با بی بی سی از بازگشتش به خانه خبر داد

آی وی وی، هنرمند زندانی چینی، پس از دو ماه بازداشت، به قید وثیقه آزاد شده و به خانه بازگشته است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، او پس از اینکه به دلیل سر باز زدن از پرداخت مالیات مجرم شناخته شده، در ساعات پایانی روز چهارشنبه، ۲۲ ژوئن، آزاد شده است.

این هنرمند ۵۴ ساله در گفت و گوی تلفنی با بی بی سی گفت که به خانه برگشته و حالش خوب است.

"من الان به خانه برگشته ام، به قید وثیقه آزاد شده ام، نمی توانم با رسانه ها گفت و گو کنم ولی بابت همه توجه های رسانه ای ممنونم."

آی وی وی که از سرسخت ترین منتقدان دولت چین در حوزه حقوق بشر محسوب می شود، از اوایل ماه آوریل امسال و پیش از سفری به هنگ کنگ در فرودگاه پکن بازداشت شده بود.

بازداشت او اعتراضات بین المللی زیادی را به دنبال داشت.

"جرایم اقتصادی"

پکن گفته است که این هنرمند از پرداخت مالیات سر باز زده و اسناد مربوطه را نابود کرده است. طرفداران آقای آی می گویند که انگیزه دولت چین برای بازداشت وی، فعالیت های دیگرش بوده است.

شینهوا گزارش داده است که این هنرمند ۵۴ ساله - که گفته می شود دچار بیماری مزمن است - حاضر شده است که مالیات ها را بپردازد و به دلیل "رفتار خوبش در اعتراف به جرایمش" آزاد شده است.

شینهوا نوشت به نقل از پلیس چین نوشته است که شرکت فیک کالچرال دیولپمنت، شرکتی که مدیریت امور تجاری و مالی آقای آی را بر عهده دارد، از پرداخت "مالیات فراوانی شانه خالی کرده و اسناد حسابداری را از میان برده است."

وزیر امور خارجه چین پیش از این گفته بود که آقای آی برای "جرایم اقتصادی" تحت بازجویی است.

وزارت خارجه چین تاکید کرده بود دستگیری آقای آی - که دولت های غربی آن را محکوم کرده اند - "هیچ ربطی به حقوق بشر یا آزادی بیان ندارد."

حق نشر عکس Getty
Image caption آی وی وی در موزه تیت مدرن لندن با ۱۰۰ میلیون دانه آفتابگردان

دمین گراماتیکاس، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید: "پکن زیر فشار شدیدی برای آزادکردن او بوده است."

خبرنگار بی بی سی می افزاید: "این پرونده انتقادات زیادی از سوی جوامع بین المللی برانگیخت. منتقدان می گفتند که چین قوانین خود را با حبس آقای آی در محلی سری و بدون دادن حق دسترسی به وکیل زیر پا گذاشته است."

وضعیت یکی از بستگان آقای آی، حسابدار و راننده او که همزمان با این هنرمند بازداشت شده اند، همچنان نامعلوم است.

آی وی وی از اوایل دهه ۱۹۸۰ برای مجسمه های آجری اش به شهرت رسید.

او در اکتبر سال گذشته، ۱۰۰ میلیون دانه آفتابگردان از جنس چینی را در موزه تیت مدرن لندن به نمایش گذاشت. به گفته او، این اثر هنری، این سوال را ایجاد می کرد که "تک تک افراد در جامعه چه نقشی دارند؟"

مطالب مرتبط