وارث کلود مونه یکی از 'نیلوفرهای آبی' او را به موزه سپرد

هاگت کلارک حق نشر عکس AP
Image caption خانم کلارک گوشه‌گیر بود و ترجیح می داد به جای خانه های مجلل‌اش در آمریکا سال های آخر عمرش را در بیمارستان زندگی کند

یکی از آثار کلود مونه، نقاش امپرسیونیست فرانسوی که ۸۶ سال به دور از دید عموم نگهداری می شد، توسط یکی از وارثان او به یک گالری در آمریکا اهدا شد.

ارزش این تابلوی نقاشی که یکی از آثار مجموعه نیلوفرهای آبی کلود مونه است، در حدود ۲۵ میلیون دلار تخمین زده می شود.

هاگت کلارک یکی از وارثان مونه که ماه گذشته در سن ۱۰۴ سالگی درگذشت وصیت کرده بود که این تابلو پس از مرگش به گالری کرکران در واشنگتن اهدا شود.

بخشی از گالری کرکران به نام پدر هاگت کلارک، سناتور ویلیام کلارک نام گذاری شده است. او در سال ۱۹۲۵، همزمان با خلق این نقاشی درگذشت.

خانم کلارک بخشی از ثروت ۴۰۰ میلیون دلاری خود را وقف هنر کرده است.

پدر هاگت کلارک که زمانی بزرگترین زمین دار ایالت نوادای آمریکا محسوب می شد، علاقه فراوانی به جمع آوری آثار هنری داشت.

ویلیام کلارک تمام آثاری را که در طول عمرش جمع آوری کرده بود، به گالری کرکان اهدا کرد. از همین رو است که بخشی از این گالری به اسم او نام گذاری شده است.

هری هاپر، رییس هیات امنای گالری کرکران در این مورد گفت: "گالری ما عمیقا مدیون سخاوت خانواده کلارک طی سال های گذشته است".

هاگت کلارک در وصیتنامه اش توضیح داده است که پس از مرگش بنیادی برای کمک به ترویج هنر تاسیس خواهد شد.

همچنین قرار است خانه خانم کلارک در کالیفرنیا که در ساحل اقیانوس واقع است، تبدیل به موزه ای برای نگهداری گنجینه هنری او شود.

حق نشر عکس PA
Image caption اثر 'برکه نیلوفرهای آبی' مونه سه سال پیش در حراج کریستی لندن به فروش رفت. نام خریدار این اثر اعلام نشده است

از زمان مرگ مادر هاگت کلارک در سال ۱۹۶۳، او به این ملک رفت و آمدی نداشت.

مجموعه نیلوفرهای آبی کلود مونه شامل حدود ۲۵۰ نقاشی رنگ روغن است.

این آثار که در سرتاسر دنیا به نمایش در آمده اند، باغ گل این استاد سبک امپرسیونیسم در نقاشی را به نمایش در آورده اند.

سال گذشته یکی از نقاشی های این مجموعه در نیویورک به قیمت ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند به فروش رسید.

یکی دیگر از آثار این مجموعه به نام برکه نیلوفرهای آبی در ژوئن ۲۰۰۸ در حراج کریستی لندن به قیمت ۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

خانم کلارک که تصمیم گرفته بود به جای زندگی در خانه هایش در نیویورک و کالیفرنیا سال های پایانی عمرش را در بیمارستان سپری کند، بخشی از ثروتش را برای پرستار و برخی از دستیاران نزدیکش به ارث گذاشته است.

هاگت کلارک که ثروت پدرش را در تجارت های مس، الوار و راه آهن به ارث برده بود، از پیگیری و نظارت بر این ثروت صرف نظر کرد تا زندگی آرام تری داشته باشد. او فرزندی نداشت و بخشی از زمانش را صرف نگهداری از کلکسیون متنوع عروسک هایش می کرد.

مطالب مرتبط