انتقاد از شیوه صدور ویزای بریتانیا برای هنرمندان غیربریتانیایی

حق نشر عکس Getty
Image caption سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی، از جمله امضاکنندگان این نامه است

فیلیپ پولمن، سلمان رشدی و حنیف قریشی از جمله امضاکنندگان نامه ای هستند که در آن، از شیوه صدور ویزای بریتانیا برای سفر هنرمندان غیربریتانیایی به این کشور انتقاد شده است.

در این نامه، استفاده اداره مهاجرت بریتانیا از نظام امتیازدهی ویزا برای دیدار کوتاه مدت هنرمندان از بریتانیا مورد انتقاد قرار گرفته است.

در این نامه که در نشریه بریتانیایی دیلی تلگراف چاپ شده و حدود ۱۰۰ نفر از اهالی دنیای هنر آن را امضا کرده اند، شیوه رفتار با هنرمندان غیراروپایی "نامناسب" توصیف شده است.

امضاکنندگان می گویند که نظام امتیازدهی که از سال ۲۰۰۸ برای مهاجران اعمال می شود، "به طرزی غیرضروری، بروکراتیک و دخالت آمیز است."

بریجت رایلی، نیکلاس سروتا، آنتونیا فریزر، نیکلاس هیتنر، دیوید هیر مارک هدون و سارا واترز از دیگر امضاکنندگان این نامه اند.

در این نامه آمده است که "سفرهای کوتاه مدت هنرمندان به بریتانیا هیچ تاثیری بر مهاجرت ندارد، و نیازی نیست که ویزای آنها بر اساس نظام امتیاز دهی صادر شود."

این گروه از دولت بریتانیا خواسته اند که به هنرمندان اجازه بدهند از بند دیگری از قانون صدور ویزا استفاده کند که مشمول اهالی دنیای هنر و سرگرمی می شود که قصد حضور در جشنواره ها را دارند.

در بخشی از این نامه آمده است: " هنرمندانی که به ارائه استعداد منحصر به فرد خود می پردازند، شغل بریتانیایی ها و اهالی هیچ کشور اروپایی دیگری را به خطر نمی اندازند."

در این نامه ادعا شده است که عباس کیارستمی، فیلمساز برنده نخل طلای کن، و گریگوری یوکولوف، پیانیست، "از سفرهای بعدی به بریتانیا بازداشته شده اند."

همچنین در این نامه آمده است که سازمان هایی که چنین هنرمندانی را به بریتانیا دعوت می کنند، "از پس هزینه های درخواست ویزا بر نمی آیند و تشریفات اداری کار، آنان را دلسرد می کند."

بر اساس نظام امتیاز دهی، مهاجران بر اساس مهارت ها، تخصص ها و تجربه های خود امتیاز می گیرند و در صورت احراز میزان معینی امتیاز، ویزای آنان پذیرفته می شود.

مسئولان اداره مهاجرت بریتانیا، برای اظهار نظر درباره ادعاهای این نامه در دسترس نبوده اند.

مطالب مرتبط