نمایشنامه‌های آلن ایکبورن روی اینترنت قرار می‌گیرد

Image caption نمایشنامه "نگهبان محله"، هفتاد و پنجمین اثر آلن آیکبورن، به روی صحنه خواهد رفت

در پی خرید مجموعه کاملی از آرشیو آثار آلن ایکبورن، نمایشنامه نویس بریتانیایی، از سوی دانشگاه یورک، این آثار برای استفاده همگانی، روی اینترنت قرار خواهد گرفت.

این مجموعه شامل دست‌نوشته های آقای ایکبورن است که روند کار خلاقانه او را در طول نگارش نمایشنامه های شاخصی چون "زن در ذهن"، "پیروزی های نورمن" و "لودگی در اتاق خواب" نشان می دهد.

آلن ایکبورن که اکنون هفتاد و دوسال دارد اظهار امیدواری کرد که این آرشیو "زمینه ای بارور برای ایده ها باشد و برای نویسندگی، انگیزه بدهد."

کانون بورتسویک دانشگاه یورک این آثار را به مبلغ ۲۴۰ هزار دلار خریداری کرده است.

این مجموعه، تمام ۵۰ سال فعالیت هنری آلن ایکبورن را پوشش می دهد و حاوی نامه نگاری‌های او با چهره های شاخص تئاتری از جمله پیتر هال، ترور نان، استیون سوندهیم و هارولد پینتر نیز هست.

این نمایشنامه نویس می گوید که آرشیو موجود، سبک کارکردن او را نشان می دهد. در این مجموعه حتی یادداشت‌های کوتاهی دیده می شود که به گفته آقای ایکبورن، روی برگه های مختلف می نوشت تا بعدا بر اساس آن، صحنه‌های نمایشنامه‌های خود را برای همسرش، هیتر، دیکته کند.

او می گوید: "من همیشه دوست داشته ام با یک مجموعه دست‌نویس تمیز به رختخواب بروم. جمله ها و کلمه ها را با غلطگیر پاک می کردم یا فلش می کشیدم و علامت می زدم."

"بعد دیدم چیزهایی که از دیگران یا از روی تجربه خودم یاد می گیرم، ارزشمند است."

به گفته او، این دست‌نوشته ها به ترتیب زمانی مرتب شده است.

"به شدت خلاق"

این مجموعه همچنین شامل یادداشت هایی از طرح داستانی نمایشنامه ها، نمودار روابط بین شخصیت ها، طرح هایی از صحنه و حرکت شخصیت ها روی صحنه است.

این آرشیو به صورت آنلاین در دسترس خواهد بود و مورد تحقیق دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه یورک قرار خواهد گرفت.

پروفسور مایک کوردنر، استاد نمایشنامه نویسی دانشگاه یورک، آلن ایکبورن را یک "نمایشنامه نویس به شدت خلاق، منحصر به فرد و شدیدا نوآور" می‌داند.

به گفته او آثار آلن ایکبورن برای یورکشایر معنای خاصی دارد و خیلی خوب است که این آرشیو در همین منطقه که بخش عمده ای از نمایشنامه ها در آن تولید شده، باقی می ماند.

"سر آلن ایکبورن" به مدت ۲۷ سال- تا سال ۲۰۰۹ - کارگردانی هنری تئاتر استیون جوزف در شهر اسکاربارو را بر عهده داشت و بسیاری از نمایشنامه های خود را نخستین بار در همان سال کارگردانی کرد.

نمایشنامه "نگهبان محله"، هفتاد و پنجمین نمایشنامه او، در ماه سپتامبر در "نشنال تیه‌تر لندن" (National Theatre) به روی صحنه خواهد رفت.

آلن ایکبورن تاکنون جوایز "اولیویه"، "تونی" و "مولیر" را برده است. بسیاری از آثار او در "وست اند" (West End) لندن، برادوی نیویورک و سایر نقاط جهان به روی صحنه رفته است.

مطالب مرتبط