برنامه تفریحی، 24 ژوئن

دوروووووووود به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی!

برای پناه بردن از هوای گرم تابستان، شهر‌نشینان به مناطق کوهستان، جایی که هوا تازه است و آبهای مصفا از قله‌های کوهها جاری می‌شوند، به آنجا می‌روند. قسمی دیگر با اهل خانواده به سمت فراغتگاههای کنار رودخانه می‌روند.

ما که هنوز جایی نرفتیم و نوبت مرخصی ما هنوز نرسیده است، طبق معمول روزهای جمعه خدمت شما عزیزان رسیدیم، تا از تازه‌ترین اخبار تفریحی برای شما بگوییم.

محتوای برنامه:

این هفته در خیابانهای دوشنبه با سؤالهای خود مزاحم ساکنان و مهمانان پایتخت شده فهمیدیم که آیا آنها در کدام کشور دنیا زندگی کردن می‌خواهند؟

بعدش به دانشکده هنرهای زیبا می‌رویم، جایی که در آن یک ارغنون قدیمی اکنون پس از ترمیم و با استفاده از تجهیزات کامپیوتری، به مدرنترین دستگاه ارغنون در آسیای مرکزی تبدیل شده است.

احمد، یک شنونده ما از ایران با ما تماس گرفته و می‌پرسد که چرا موج برنامه‌های ما در آنجا قابل دریافت نیست.

می‌خواهید کجا سفر کنید؟

آنچنان که در آغاز برنامه هم گفتیم در تابستان بیشتر مردم از شهرهای بزرگ فرار می‌کنند به سیر و سیاحت، به تفریحگاههای بیرون از شهر می‌روند.

ما هم نیز با استفاده از فرصت رفتیم به خیابانهای دوشنبه و با سؤالهای خود مزاحم مردم شدیم و تا از آنها بپرسیم که اگر آنها نیز چنین امکان را می‌داشتند به کدام کشور دنیا سفر می‌کردند.

نظر مصاحبان ما نیز خیلی مختلف بود، اگر بعضیها کشورهای دور و فراغت در کنار دریا را آرزو می‌کردند، عده دیگری می‌گفتند، تفریح و خوش گذرانی در کوهستان تاجیکستان از هر کشور دیگر بهتر است و با فراهم شدن فرصت آنها همه‌ساله به فراغتگاههای کشور خودشان می‌روند.

اما خواهشمندان دیدن اهرامهای مصر قدیم و یا برج ایفیل در فرانسه و یا مجسمه آزادی در آمریکا نیز در میان هم‌صحبتانم کم نبودند.

بعضی از هم‌صحبتان ما که سنشان بالاتر بود از شهرهایی که زمان شوروی آنجا خدمت سربازی را گذشته‌اند، یادآور می‌شدند و آرزو می‌کردند که باری دیگر از آن جایها دیدن کنند و با دوستانشان در آن جاها ملاقات کنند.

"ارغنون مدرن در آسیای مرکزی"

در اواخر ماه مه متخصصان جمهوری چک، ارغنونی که در سال ۱۹۷۷ در دانشکده هنرهای زیبا گذاشته شده بود و در اثر جنگهای شهروندی (داخلی) در تاجیکستان کارناشایم (غیر قابل استفاده) گردیده بود، ترمیم کردند. این ارغنون به گونه‌ای بازسازی شده است که اکنون مدرنترین ارغنون در آسیای مرکزی محسوب می‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service

آنچنان که طغای مراد نظراف، معاون رئیس دانشکده هنرهای زیبا گفت، شرکت ارغنون سازی “ریگیر کلاسّ” چک سال ۱۹۷۷ ارغنون مذکور را با درخواست وزارت فرهنگ اتحاد شوروی به تاجیکستان آورد بود و در دانشکده هنرهای زیبا نصب کرده بود.

از این خاطر، بعد در اثر جنگهای شهروندی در تاجیکستان از کار ماندن این ارغنون دانشکده هنرهای زیبا به همین شرکت مراجعت کرده‌اند و از آنها خواستند که ارغنون را بازسازی بکنند.

حق نشر عکس BBC World Service

بعد از بازسازی، این یکی از مدرنترین ارغنونهای آسیای مرکزی به شمار می‌رود، زیرا سیستم کامپیوتری مدرن که اکنون در این ارغنون نصب شده است، امکان می‌دهد، ارغنون به طور خودکار بیش از سه هزار موسیقی ارغنون را اجرا کند.

اصل‌الدین نظام اف، فرهنگ‌شناس و رئیس دانشکده هنرهای زیبا در صحبت با ما گفت:

"ارغنون جدید از آن ارغنون قبلی که در دانشکده بود به کل فرق دارد. در این ۳۴ سال که از نصب ارغنون اول می‌گذرد، شرکت "ریگر کلاس" نیز خیلی رشد کرده و از تکنولوژی جدید ارغنون سازی برخوردار شده‌اند. به این خاطر گفته می‌توانیم که نود درصد این ارغنون اکنون کاملاً نو شده است."

حق نشر عکس BBC World Service

آقای نظام اف افزود که مهمتر از همه ساختمانچیان تاجیک در یکجایگی با متخصصان شرکت "ریگار کلاس" خواص صوتی تالار کنسرتی را از نظر انعکاس صدا موافق به استاندارتهای بین‌المللی ساخته‌اند که بهترین تالار آکوستیکی و یا بهترین تالار از نظر انعکاس صدا در تاجیکستان به شمار می‌رود.

حق نشر عکس BBC World Service

نخستین جشنواره ارغنون‌نوازان در تاجیکستان تحت عنوان “نوای ارغنون” ۲۷ و۲۸ ژوئن در تالار بتازگی بازسازیشده دانشکده هنرهای زیبا برگزار خواهد شد.

حق نشر عکس BBC World Service

در این جشنواره لیوباف شیشخنوا، پرفسور هنرستان شهر مسکو و روبین ابدولین، هنرمند مردمی روسیه رئیس هنرستان شهر قزان-دو تن از ارغنون‌نوازان شهرتیار دعوت شده‌اند و برای علاقمندان موسیقی ارغنون بزرگترین اثرهای آهنگ سازان جهانی را اجرا خواهند کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

آنچنان که هم‌صحبت من اصل‌الدین نظام اف در ادامه‌ صحبتش گفت، در آینده دانشکده قصد دارد، هر هفته تا چهار برنامه کنسرتی موسیقی حرفه‌ای در این تالار برگزار کند.

حق نشر عکس BBC World Service

یک خبر دیگر داریم از جهان فرهنگ برای علاقه‌مندان آهنگ و ترانه‌های مردمی.

از ۲۴ تا ۳۰ ژوئن در تاجیکستان بیش از ۵۰ نفر هنرمندان منطقه سینزیان و اویغور چین برنامه‌های فرهنگی و هنری اجرا می‌کنند.

آنچنان که در وزارت فرهنگ تاجیکستان برایمان گفتند، این برنامه به مناسبت ۲۰ مین سالگرد استقلال تاجیکستان و با توجه به موافقتنامه همکاریهای فرهنگی میان تاجیکستان و چین برگزار خواهد شد.

سرود و آهنگهای تاجیکی کجا شدند؟

این هفته احمد، یک جوان نابینا از شهر داراب ایران، یکی از علاقمندان برنامه‌های تفریحی و آهنگ و ترانه‌های تاجیکی با ما تماس گرفت، او می‌گوید که چند مدت شده موج برنامه تفریحی و برنامه‌های موسیقی تاجیکی را در رادیو پیدا کرده نمی‌تواند.

در صحبتی که با احمد داشتم از آهنگهای مقبول دلش برایم گفت که عمدتا آهنگهایی بودند که چهار-پنج سال پیش در صدر محبوبترین آهنگهای تاجیکی قرار داشتند. از جمله آهنگ "گریه مکن عزیزکم" از گروه "احسان" و یا آهنگی "از پنجره دار نگاه " از سهراب صفرزاد.

احمد نمی‌دانست سهراب صفرزاد، خواننده جوان تاجیک مدتی شده از دنیا چشم پوشید. پس از شنیدن این خبر احمد خیلی غمگین شد.

به هر حال، احمد گفت که آرزو دارد، آهنگ و ترانه‌های تاجیکی و برنامه تفریحی تاجیکی دوباره در رادیو شهر عزیزش داراب، قابل دریافت باسد.

ما نیز با پخش یک آهنگی از گروه "احسان" با نام "گریه مکن عزیزکم" با درخواست شنونده ما احمد از داراب، رسیدیم به پایان برنامه این هفته و من زیورشاه مجر و تهیه‌کننده این برنامه و تا دوروووود دیگر به شما عزیزان پدروووووووووووووووود می‌گویم.

مطالب مرتبط