'شمارش معکوس' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته همزمان با برگزاری کنکور سراسری در ایران، فیلم 'شمارش معکوس' در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

کنکور یعنی یه دنیا اضطراب، یعنی درس خواندن، شانس. کنکور یعنی کلاس های خصوصی، کتاب های کمک درسی، یعنی یه صنعت پر رونق که گرچه سالی یک روز است، ولی خیلی از زندگی ها را از اول تا آخر سال تحت تاثیر قرار می دهد.

همه ساله در ایران بیش از یک میلیون نفر در کنکور شرکت می کنند. یعنی دستکم یک میلیون خانواده درگیر کنکور هستند. به همین نسبت هم حساب کنید تعداد کلاس های کنکور و جزوات و کتاب های مرتبط و تجارت پر سودی که در این میان جریان دارد.

فیلم 'شمارش معکوس' ساخته خاطره حناچی، مستند ساز، تصویری است از شرایطی که کنکور ورود به دانشگاه به وجود می آورد.

خلاصه فیلم

پریسا دختری ۱۸ ساله و تازه دیپلم گرفته است که تمام وقت خود را صرف درس خواندن و آماده شدن برای حضور موفق در کنکور سراسری ورود به دانشگاه می کند.

زندگی خانواده او نیز تحت تاثیر این وضعیت قرار دارد و پدر و مادر در تلاش اند تا شرایط لازم برای موفقیت فرزندشان در کنکور فراهم شود. فیلمساز تصویری مستقیم از این موقعیت را در فیلم 'شمارش معکوس' به تصویر کشیده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'شمارش معکوس'

خاطره حناچی، گرچه تحصیلات دانشگاهی اش در حوزه ای غیر از هنر است، اما علاقه او به سینمای مستند باعث شده که در کارگاه های آموزشی که در اینن زمینه در ایران برگزار شده شرکت کند و پنج فیلم مستند از جمله فیلم های مرگ خاموش، کودکان یاسر، 'شمارش معکوس' و یادگار دوست را بسازد.

'شمارش معکوس' در سال ۱۳۸۷ ساخته شده است.

نگاه کارگردان:

موضوع فیلم در یک کارگاه آموزش فیلمسازی شکل گرفت و توسط مشاور فیلم آقای مشیری پیشنهاد شد.

حق نشر عکس no credit
Image caption خاطره حناچی، کارگردان

البته موضوع اصلی فیلم که توسط آقای مشیری مطرح شد این بود که چرا دختران بیشتر از پسران وارد دانشگاه می شوند که در طی ساخت فیلم با مشورت مشاور و تهیه کننده موضع فیلم تغییر کرد و در نهایت به این رسیدیم که مدتی از زندگی دختری که درگیر کنکور است را به تصویر بکشیم.

یکی از موضوعات مهم فیلم این است که تمام تیم خانم هستند و آن هم به خاطر این بود که ما بیشتر بتوانیم به شخصیت فیلم که یک دختر است نزدیک شویم.

تنهاترین خاطره ایی که هنوز هم یادش می افتم مرا آزار می دهد شب قبل از کنکور بود من آنقدر استرس داشتم که تمام شب خوابم نبرد و دائم به این موضوع فکر می کردم که اگه فردا پریسا از جلسه کنکور بیرون بیاید و به ما بگوید که امتحانم را به خاطر حضور شما خراب کردم من چه باید بگویم با توجه به این که ما تمام روزهای کاریمان را با پریسا هماهنگ می کردیم.

این فیلم جزوء ۱۰ فیلم برتر سال ۸۷ در ایران برگزیده شد.

مروری بر فیلمهای هفته گذشته

خلاصه فیلم 'به کدامین گناه' ساخته نرگس کلهر

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'به کدامین گناه'

به 'کدامین گناه' فیلمی درباره زمان حضور نرگس کلهر، دختر مشاور سابق محمود احمدی نژاد در کمپ پناهندگان در آلمان است و در آن نسل جدید پناهندگان دلایل پناهجویی شان را مطرح می کنند.

خلاصه فیلم ' دارخیش' ساخته نرگس کلهر

'دارخیش' اقتباسی است از داستان کیفرگاه نوشته فرانس کافکا، نویسنده مشهور چک که داستان مسخ او در ایران بسیار شناخته شده است. 'دارخیش' واژه ای شمالی به معنای شن کش است. داستان فرانس کافکا، حکایت یک شکنجه گر با ابزاز شکنجه ای به نام دارخیش است. با این وسیله حکم افراد را روی بدن آنها حک می شد. بعد از بیست و چهار ساعت خون زیادی از بدن محکومین خارج می شد و در نهایت منجر به مرگ آنها می شد.

نگاه بینندگان

وحید

'دارخیش' رو دوست نداشتم ولی به کدامین گناه فیلم خوبی بود.

علی

گاهی فکر میکنم اگر آن روز این بلا سر من می آمد چه میشد

فریبا

در تمام لحظات فیلم فکر میکردم که ممکن است من هم جزو یکی از اینها باشم.

منصوره

گاهی غبطه می خورم به سیاستمداران که به هر شکلی شده در تاریخ ماندگارمی مانند یا به عبارت دیگر به تاریخ و کتابهای تاریخی می چسبند. حالا از این بدتر بچه هاشان هستند که چون باباشان چنان اشتباهی کرده ، معروف میشوند و هر چیزی را به اسم فیلم ارائه می دهند و سایت معتبری مثل بی بی سی هم آنها را نشان می دهد.

نصیر

واقعا آپارات قصدش از پخش فیلمهای خانم کلهر چه بود؟ چون هم ازلحاظ تکنیکی مشکل داشت و هم نمی شود به عنوان سند برایش ارزشی قائل شد.....اگر نام خانوادگی این خانم "کلهر" نبود باز هم کارهایش پخش می شد؟ اگر برنامه شمامخاظب محوراست ، لطفا به مخاطب احترام بگذارید.

ارمغان

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'دارخیش'

فیلم 'به کدامین گناه' بخوبی بیان گر درد و رنج پناه جویان ایرانی بود.فضای رعب انگیز، سرد و خاکستری کمپ را به بیننده کاملا القا می کرد. لرزش دوربین و کیفیت پائین صدا شاید خود تاکیدی بر به رخ کشیدن محدودیت ها و تنگناهائی است که در کمپ حکمفرماست.

آرش

حداقل باید از قبل میگفتید که صحنه های این فیلم مناسب همه کس نیست...باور کنید تاثیر بدی روی یکی از بچه های خانواده ما که ۱۲ سالش است گذاشته و ازهمه پلیسها میترسد. یک اخطار بالای هیجده سال برای این موضوعات بگذارید.

رضا از مشهد

چرا حاضر نیستیم این را قبول کنیم که هر مملکتی به دست مردم همان مملکت ساخته شده؟ چرا به جای پناهنده شدن، در آن نمانیم و آن را نسازیم؟

نصیر

فیلم اول خیلی صمیمی و دردناک بود ولی پر از مشکلات تکنیکی بود. این فیلم سوژه قدرتمندی دارد و واقعیت ماجراها آن مشکلات را پوشش می داد و محو می کرد. با سپاس از انتخاب درخشان شما .

مهدی

به نظرمن فیلم دوم بدون محتوا و خیلی ابتدایی ساخته شده بود. فیلم اول هم در کل توسط هر کسی میتواند ساخته شود و بیشتر به یک فیلم خانوادگی شبیه بود تا یک محصول اثرگذار.

سپیده

فیلم تأثیر گذار بود و شخصیت و کلام خود کارگردان تأثیر گذارتر. نرگس جان درود بر آزادگی اندیشه ات.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط