جایزه جنجالی بوکر بین‌المللی به فیلیپ راث اهدا شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption فیلیپ راث، نویسنده آمریکایی ۷۸ ساله، به دلیل بیماری در این مراسم حضور نداشت

رئیس هیئت داوران جایزه بین المللی بوکر اختلاف نظر در میان داوران تایید کرد و گفت داوری بر سر تصمیم گیری برای معرفی فیلیپ راث "به دلیل تفاوت دیدگاه‌ها با آرامش برگزار نشد."

ریک گکوسکی در مراسم اهدای جایزه بین المللی بوکر در یک ضیافت رسمی در لندن گفت: "وقتی یک جایزه ادبی را داوری می کنید، ممکن است سلیقه‌ها و داوری ها با هم تعارض پیدا کنند و منجر به جریحه دار شدن احساسات افراد حاضر بشود."

فیلیپ راث، نویسنده آمریکایی ۷۸ ساله، در این مراسم حضور نداشت ولی فیلم کوتاهی را برای پخش در مراسم فرستاده بود.

در ماه مه، کارمن کالیل، یکی از داوران جایزه که ناشری فمینیست است، در اعتراض به انتخاب فیلیپ راث به عنوان برنده، از داوری این جایزه کناره گرفت.

این جایزه پیش از این هم جنجالی شده بود؛ اوایل سال جاری، جان لو کاره، نویسنده معروف رمان های جاسوسی، درخواست کرد که نامش از فهرست نامزدها خارج شود.

جایزه بین المللی بوکر در سال های گذشته به اسماعیل کاداره، نویسنده رومانیایی، چینوا آچبه، نویسنده نیجریایی و آلیس مونرو، نویسنده کانادایی اهدا شده است.

این جایزه از سال ۲۰۰۵ هر دو سال یک بار به نویسنده زنده ای از هر ملیتی اهدا می شود که آثارش یا به زبان انگلیسی نوشته شده و یا ترجمه انگلیسی آن توجه زیادی به خود جلب کرده باشد.

Image caption ریک گکوسکی ریاست هیئت سه نفره داوران را بر عهده داشت

روز سه شنبه ریک گکوسکی اختلاف نظر بر سر کارهای راث را تایید کرد و در عین حال، "تعهد وافر" کالیل را ستود.

او که خطاب به حاضران مراسم در بانکوتینگ هاوس لندن سخن می گفت، در ستایش آثار راث گفت: "چند بار شده است که در حال خواندن آثار فیلیپ راث مکث کنیم که نفسی تازه کنیم، کتاب را کنار بگذاریم، قدم بزنیم، بنشینیم، یا یک مشت آب روی سر خود بریزیم؟"

ریک گکوسکی ریاست هیئت سه نفره داوران را بر عهده داشت.

فیلیپ راث که چهارمین نویسنده ای است که جایزه بوکر بین المللی را دریافت می کند، بیش از هر چیز با رمان جنجالی "شکایت پورتنوی" (Portnoy's Complaint)، که در سال ۱۹۶۹ نوشت، شهرت دارد.

"خداحافظ، کلمبوس" (برنده جایزه ملی کتاب در آمریکا)، "حکایت آمریکایی" (American Pastoral، برنده جایزه پولیتزر)، و رمان "انتقام" که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، از دیگر کتاب های فیلیپ راث است.

آقای راث در فیلمی که برای پخش در این مراسم فرستاده بود، آخرین صفحات رمان "انتقام" را خواند.

او پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه گفته بود: "افتخار بزرگی است و خوشحالم که آن را دریافت می کنم."

"انتقام" که ریک گکوسکی آن را "شاهکار" توصیف کرد، ماجرای شیوع بیماری فلج را در نیوجرسی در جریان جنگ جهانی دوم روایت می کند.

"لباس امپراتور"

در ماه مه امسال، در پی اعلام نظر هیئت داوران مبنی بر اهدای این جایزه ۶۰ هزار پوندی (حدود ۱۰۰ هزار دلاری) به فیلیپ راث، کارمن کالیل گفت که از هیئت داوران کناره می گیرد.

خانم کالیل گفته بود: "نمی خواستم اسم من به عنوان داوری که جایزه را به راث داده، مطرح باشد؛ و به همین دلیل کنار کشیدم. نمی شود که از آدم بخواهند داوری کند و بعد داوری نکند."

حق نشر عکس c
Image caption کارمن کالیل ان تایلر، فیلیپ پولمن و مریلین رابینسون را برای دریافت این جایزه، شایسته تر می داند

ان تایلر، فیلیپ پولمن و مریلین رابینسون از دیگر نامزدهای جایزه بین المللی بوکر سال ۲۰۱۱ بودند.

خانم کالیل به گاردین گفته بود که فیلیپ راث را نویسنده نمی داند.

او آثار راث را به داستان "لباس امپراتور" تشبیه کرده و پرسیده بود: "بیست سال بعد، آیا کسی کتاب های او را خواهد خواند؟"

کارمن کالیل گفته بود: " او تقریبا در تک تک کتاب هاش درباره یک موضوع حرف می زند و حرف می زند."

ریک گکوسکی در واکنش به سخنان خانم کالیل گفته بود: "جایزه های ادبی خیلی مناقشه برانگیزند و باید به جای راضی کردن داوران، بیشتر به دنبال انتخاب نویسنده مناسب بود."

فیلیپ راث طی سال های طولانی فعالیت هنری خود، بارها متهم به تنفر از زن و یهودی ستیزی شده و مورد انتقاد قرار گرفته است.

آقای راث چند روز قبل در برنامه "فرانت رو" در بی بی سی گفت که کسانی که چنین انتقادهایی را به آثار او وارد می کنند، "نمی فهمند چه می گویند."

مطالب مرتبط