اصغر فرهادی برای اقامتی چندماهه وارد آلمان شد

حق نشر عکس AFP
Image caption اصغر فرهادی و برخی از عوامل فیلمش در جشنواره برلین

اصغر فرهادی، سینماگر ایرانی روز چهارشنبه (۲۹ ژوئن) به همراه همسر و دو دختر خود وارد برلین، پایتخت آلمان شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اصغر فرهادی با استفاده از بورس "بنیاد مبادلات فرهنگی آلمان" به این کشور آمده و به مدت شش ماه مهمان این مؤسسه خواهد بود.

سخنگوی بخش هنری این بنیاد به خبرگزاری آلمان گفته است که آقای فرهادی قصد دارد در آلمان فیلمی نیز کارگردانی کند.

به گفته سخنگوی این بنیاد، درونمایه فیلم بعدی آقای فرهادی، عشق، دروغ و توطئه خواهد بود و درگیری های یک زن ایرانی، یک زن آلمانی و یک مرد ترک - آلمانی در آن روایت می شود.

"بنیاد مبادلات فرهنگی آلمان" از مدت دقیق اقامت آقای فرهادی در آلمان اطلاعی نداد و تنها گفت که فیلمساز ۳۸ ساله ایرانی دست کم شش ماه در آلمان اقامت خواهد کرد.

پیش از این چند نویسنده و هنرمند ایرانی، از جمله امیرحسن چهل‌تن (داستان‌نویس) مهمان این بنیاد بوده‌اند.

فیلم "جدایی نادر از سیمین" در آخرین دور جشنواره سینمایی برلین، جایزه بهترین فیلم، خرس طلایی را از آن خود کرد.

این فیلم همچنین موفق شد دو خرس نقره‌ای برای بازیگران خود دریافت کند.

فیلم "جدایی نادر از سیمین" از اول ژوئن در برخی از کشورهای اروپایی به اکران درآمده و به ویژه در فرانسه با اقبال فراوان روبرو شده است.

مشکلات ساخت فیلم

شهریور سال ۸۹، در طول فیلمبرداری فیلم "جدایی نادر از سیمین" در ایران، وزارت ارشاد مجوز فیلمبرداری این فیلم را به دلیل سخنان اصغر فرهادی در جشن خانه سینما لغو کرد.

بر اساس گزارش هایی که از مراسم جشن خانه سینما منتشر شد، آقای فرهادی آرزو کرده بود که شرایطی پیش بیاید که گلشیفته فراهانی به ایران برگردد و بهرام بیضایی، امیر نادری و جعفر پناهی بتوانند در ایران فیلم بسازند.

چند روز بعد از این مراسم، جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد اعلام کرد که مجوز ساخت فیلم "جدایی نادر از سیمین" که کارگردانی آن را آقای فرهادی به عهده دارد، به دلیل سخنان او لغو شده است.

به گفته جواد شمقدری، "حرف هایی که ایشان زدند حرف های جالبی نبود. پس از آن به ایشان یک هفته فرصت می دهند حرف هایشان را اصلاح کنند اما این کار را انجام نمی دهند و سپس منجر به این تصمیم گیری می شود."

آقای فرهادی پس از آن در گفت و گویی با خبرگزاری مهر گفت: "من این روزها فقط به نجات فیلم فکر می‌کنم، نمی‌خواستم این تعبیر پیش بیاید که در حال پررنگ کردن حاشیه‌ها هستم."

سرانجام حمیدرضا دیبایی، مدیر روابط عمومی معاونت سینمایی، روز نهم مهرماه ۸۹ از لغو منع مجوز فیلمبرداری این فیلم خبر داد و گفت: "این تصمیم در پی سخنان وزیر ارشاد و عذرخواهی اصغر فرهادی صادر شده است."

"جدایی نادر از سیمین" از ۱۴ ژوئیه در سینماهای آلمان نیز به روی پرده می‌رود.

مطالب مرتبط