برنامه تفریحی تاجیکی، 1 ژوئیه

با دوروووووود فراوان حضور شما عزیزان و علاقمندان برنامه تفریحی تاجیکی از رادیوی بی بی سی.

خوش آمدید به برنامه خودتان.

محتوای برنامه این هفته‌امان از این قرار است:

فیلم “خودکُش” رستم شاه عظیم اف سه جایزه را در یک جشنواره فیلم در آمریکا از آن خود کرد؛

سهیلا پُرگیرامی، رهبر گروه “اوای مهربانی”، مهمانی برنامه ماست؛

نتایج جایزسوپاری به بهترین هنرمندان موسیقی ایستردی.

سه جایزه فیلم “خودکُش”

چندی قبل در جشنواره فیلم “American international film festival” فیلم رستم شاه عظیم اف، کارگردان تاجیک، با نام “خودکُش”، یکباره سه جایزه این جشنواره را از آن خود کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

این فیلم جایزه “بهترین فیلم خارجی”، “بهترین کار کارگردانی” را گرفت و جایزه اجراکننده بهترین نقش مردانه در این جشنواره به بیردی منگبایف، هنرپیشه تاجیک، رسید.

حق نشر عکس BBC World Service

دیروز رستم شاه عظیم اف، کارگردان فیلم “خودکُش”، در مهمانی ما بود.

به سؤال من که چه گونه فیلم به جشنواره بین‌المللی فیلم آمریکایی راه یافته، رستم گفت:

"چک، یک کارگردان آمریکایی که چندی قبل به دوشنبه آمده بود و بعد از آن که چند صحنه فیلم “خودکُش” را در استودیوی ما دیده بود، به من پیشنهاد کرد که حتماً این فیلم را باید به یکی از جشنواره‌های فیلم آمریکا پیشنهاد کنم."

حق نشر عکس BBC World Service

آقای شاه عظیم اف می‌گوید که در این میان یک کارگردان و یک فیلمبردار فرانسوی نیز این فیلم را دیده و از او خواسته‌اند که فیلم را به آنها فروشد، اما وی این پیشنهاد را رد کردست.

وی می ا‌فزاید: "بعد آن که چک از تاجیکستان به آمریکا بازگشت، به من پیامی فرستاد که فیلم “خودکُش" را به او فرستم، تا در جشنواره فیلم آمریکا آن را به نمایش گذارند."

"من فیلم را فرستادم و دو هفته بعد چک پیام شادباشی برایم فرستاد و گفت که فیلمم در جشنواره “American international film festival” سه جایزه را گرفته است."

حق نشر عکس BBC World Service

آن گونه که هم‌صحبت ما رستم شاه عظیم اف گفت، بعد پیروز‌ شدن در جشنواره بین‌المللی فیلم آمریکا باز هشت جشنواره فیلم در آمریکا و اروپا این فیلم را در برنامه‌های خود وارد کرده‌اند.

مؤلف فیلمنامه نیز خود رستم شاه عظیم اف بوده و آن را با کمک مالی و فنی استودیوی خصوصی محمدرحیم کریم اف فیلمبرداری کرده است.

در مجموع، فیلم “خودکُش” هشتمین فیلم رستم بوده است. یکی از نخستین کارهای کارگردانی رستم فیلم “پرسترایکا” و یا "بازسازی" در آخر دهه 1980 فیلم کمدی بود که از جانب بیننده‌ها خوش پذیرفته شد.

حق نشر عکس BBC World Service

رستم می‌گوید که باز فیلمهای دیگری دارد که از روی بند و بست و از روی محتوا بمراتیب بهتر از فیلم “خودکُش” هستند و با گشوده شدن دریچه به جشنواره‌های بین‌المللی حتماً این فیلمها نیز به معرض دید جهانیان گذاشته خواهند شد.

گروه “اوای مهربانی”

برای شرکت در محفل گرامیداشت خاطره استاد لایق گروه “اوای مهربانی” تحت رهبری سهیلا پُرگرامی، سرپرست و خواننده این دسته، با رضا جعفری بهنام، مدیر برنامه‌های این گروه، به دوشنبه آمده‌اند.

ما نیز در مهمانخانه خود صحبتی داشتیم با خانم پُرگرامی و استاد دولتمند خال، رهبر دسته “فلک” تاجیکستان.

حق نشر عکس BBC World Service

گروه “اوای مهربانی” 20 سال قبل تحت رهبری سهیلا پُرگرامی تأسیس شده و در آغاز پنج نفر از زنان در آن مشغول به کار شده‌اند که آنها مینا قاسمپور، نوازنده قانون، نیوشا بریمانی، نوازنده کمانچه، نازنین پدرسایی، نوازنده تونبک، سوگل ضامنی، نوازنده تار و عسلی ملکزاده، نوازنده دف بودند.

امروز این هیئت از پنج به پنجاه نفر رسیده است. این گروه در ایران، در برنامه‌های خیریه و مؤسسه‌ها مشغول فعالیت شده و بعد از دو سال از وزارت ارشاد مجوز اجرای برنامه‌ها را گرفتند که به صورت رسمی در تالار “وحدت” در وزارت ارشاد ثبت نام شد.

آنچنان که خانم پُرگرامی می‌گوید، کنسرت آخری که در تالار "وحدت" تهران داشتند، شروع از حرکتهای آیینی مذهبی تا موسیقی سنتی بوده و موسیقی پاپ و سنتی را به هم آمیزش داده است.

از همکاریهای خود با استاد دولتمند خانم پُرگرامی چنین می‌گوید: “از آوان نوجوانی اجرای نوع موسیقی من گرایش داشت به موسیقی تاجیکی و موسیقی خراسانی ما و موسیقی سنتی ما با فرهنگ موسیقی تاجیکی نزدیک است."

خانم پُرگرامی می‌فزاید: "مخصوصا اشعار ما، کلام ما و دل ما و فرهنگ ما خیلی نزدیک به این نوع موسیقی بود و یکی از آرزوهایم این بود که این تلفیق را، این دوستی را در این کشور به وجود بیارم."

حق نشر عکس BBC World Service

ضمناً، دولتمند خال، آوازخان تاجیک، در ایران خیلی هواخواهان دارد و چندین بار در ایران برنامه هایی اجرا کرده است و از پذیرایی گرم هواخواهانش برخوردار شده است.

خانم پُرگرامی در باره او می‌گوید: "من از طریق مدیر برنامه‌هایم رضا جعفری بهنام که با ایشان دوستی دیرینه دارند، با ایشان آشنا شدم و این اتفاق انجام شد که این وصلت را ما مستحکمتر کنیم.”

این گروه با دعوت استاد دولتمند به تاجیکستان آمده و تمرینهای مشترَکی نیز با هم داشته‌اند و قرار است در ماه اکتبر امسال در جشن “فلک” در دوشنبه یک برنامه مشترَک اجرا کنند.

اعطای جوایز به آوازخوانهای استراد

روز 27 ژوئن در «کاخ باربد» شهر دوشنبه به مناسبت "روز وحدت ملی" آهنگسازان و سراینده‌های موسیقی پاپ و سازندگان ویدیوفیلمها جایزه هایی دریافت کردند.

نبی جلال، رهبر مرکز ایجادی “الهام”، کارگردان و متصدی برگزاری این برنامه، در صحبت با ما گفت: “صرف نظر از همه دشواریهایی که در تهیه این برنامه ما داشتیم، در آینده نیز اینگونه برنامه را حتماً دایر خواهیم کرد. زیرا برگزاری چنین برنامه‌ها سراینده‌ها و موسیقی نویسان را بیشتر تشویق و ترغیب می‌کند که آنها آهنگهای تازه ایجاد کنند.”

حق نشر عکس BBC World Service

عالمجان صالح اف یکی دیگر از متصدیان برگزاری این برنامه بود.

وی می‌گوید: "مقصد اصلی از برگزاری این برنامه آن بوده است که آوازخوانها و ترانه‌نویسان و آهنگسازانی که در گروههای غیردولتی فعالیت می‌کنند، از مد نظر وزارت فرهنگ در کنار نباشند.”

نامگوی جایزه هایی که در بخشهای مختلف این آزمون به سراینده‌ها و آوازخوانها و آهنگسازان و تکمیلگران موسیقی سپرده شد، از این قرار است:

جایزه “برای رشد صنعت استراد” را انور قاسم‌اف و سبحان سعیداف به خود اختصاص دادند.

حق نشر عکس BBC World Service

ذکر‌الله حکیم اف “بهترین آهنگساز” شناخته شد. بهترین تنظیمگر موسیقی باشد، زین‌الدین کریم اف از خجند، برادر آوازخوان دلنازه کریماوا، شناخته شد.

حق نشر عکس BBC World Service

جایزه “امید” به مهری‌نگار رستم، سراینده جوان، سپرده شد. صدرالدین نجم‌الدین و جانی‌بیک مراداف در بخش “بهترین آوازجوان” مقام اول را صاحب شدند.

همچنین، در بخش “بهترین ویدیوموزیک” آهنگهای جانی‌بیک برنده شد.

حق نشر عکس BBC World Service

“بهترین البوم” از بهرام غفوری و فیروزه حفیظاوا دانسته شد. در بخش “بهترین برنامه کنسرتی” داوران برنامه کنسرتی نازیه و محمدرافیع کرامت الله را بهترین برنامه شناختند.

حق نشر عکس BBC World Service

در بخش “بهترین گروه استراد” مقام اول را گروههای “شمس” و “اوستا” میان خود قسمت کردند.

جایزه “نخوستین قدمها در صحنه هنر” به سراینده‌های جوان گلرو تبراوا و زینوره پولاداوا رسید.

یکی دیگر از بخشهای این آزمون چنین نام داشت: “شیرکتکنندگان فعال در برنامه‌های کنسرتی حکومتی”. در این بخش نگینه امانقولاوا و بختیار ابراهیم اف پیروز‌ شناخته شدند.

بالاخره در بخش “بهترین دسته رقصی” گروه رقصی “گلریز” همچون بهترین دسته رقصی شناخته شد

مطالب مرتبط