فیلم اسرائیلی "مرمت" برنده گوی بلورین جشنواره کارلووی‌واری شد

فیلم "مرمت" (Restoration) ساخته فیلمساز اسرائیلی جوزف مدمونی، گوی بلورین بهترین فیلم جشنواره کارلووی واری و جایزه سی هزاردلاری نقدی این جشنواره را به خود اختصاص داد.

داوران جشنواره کارلوویواری به ریاست ایشتوان ژابو کارگردان برجسته مجار، از میان دوازده فیلم بخش مسابقه اصلی این جشنواره، فیلم اسرائیلی "مرمت" را به عنوان بهترین فیلم جشنواره برگزیدند.

ولادیمیر بالکو کارگردان اسلواک، میشل سیمون منتقد سرشناس فرانسوی، میشل دموپولوس منتقد فیلم یونانی، سیبل ککیلی بازیگر آلمانی و پاول اشتراند تهیه‌کننده چک، در کنار ایشتوان ژابو، فیلم های بخش مسابقه اصلی جشنواره را داوری کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارگردان اسرائیلی ژوزف مادمونی (چپ) برنده جایزه گوی بلورین بهترین فیلم جشنواره کارلوی واری شد

فیلم "مرمت" برخلاف بیشتر فیلم های اسرائیلی که به درگیری اسرائیلی ها و فلسطینی ها می پردازند، ربطی به جنگ اعراب و اسرائیل ندارد و درامی خانوادگی و روانکاوانه است که به تم‌های مختلفی چون رابطه پیچیده پدر و فرزند، حسادت، خیانت، عشق و تنهایی آدم ها می‌پردازد. یاکوف فیدلمن، تعمیرکار مبل ها و لوازم عتیقه چوبی، بعد از مرگ شریک ۴۰ ساله اش، خود را تنها و درمانده احساس می کند و کوشش او برای ترمیم رابطه گسسته اش با پسر جاه طلب و حریص اش، به جایی نمی رسد.

فیلمنامه محکم و پرکشش که با دقت و ظرافت بسیاری نوشته شده، شخصیت هایی جاندار که هر کدام با انگیزه ای قوی، داستان را پیش می برند و بازی های درخشان به ویژه بازی ساسون گبای بازیگر سرشناس اسرائیلی در نقش فیدلمن، عناصر دراماتیک نیرومندی است که باعث جذابیت این فیلم شده و آن را شایسته دریافت گوی بلورین جشنواره کارلووی واری ساخته است.

جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره نیز به فیلم "کولی" (Cigan) ساخته مارتین سالیک فیلمساز اهل اسلواکی تعلق گرفت.

این فیلم که با الهام از نمایشنامه هاملت شکسپیر ساخته شده بود، داستان زندگی سخت نوجوانی کولی به نام آدم در سرزمین رومانی است که عموی او پدرش را به طرز فجیعی به قتل رسانده و با مادرش ازدواج کرده است. روح پدر آدم همچون روح پدر هاملت بر او ظاهر می شود و او را به انتقام دعوت می کند. اما این فیلم جدا از درونمایه شکسپیری، فیلمی به شدت معاصر است که به مسائل مهم امروز اروپا، از جمله مهاجران، نژادپرستی، بیکاری و فقر می پردازد.

پاسکال راباته کارگردان فرانسوی فیلم تعطیلات کنار دریا نیز برنده جایزه بهترین کارگردانی شد.

تعطیلات کنار دریا، فیلمی کمدی و جذاب به سبک فیلم های ژاک تاتی و لوئی دوفونس بود که در آن کارگردان با حذف دیالوگ، درجهتی خلاف کلیشه فیلم های پرحرف فرانسوی پیش رفته است. حضور همزمان چند خانواده عجیب و غیرمتعارف در کنار دریا در فصل تابستان، ماجراهای کمدی و شیرینی می سازد که تماشاگر را تا آخر از خنده روده بر می کند. با این حال، تعطیلات کنار دریا، فیلمی جشنواره ای نبود و کارگردان های دیگری هم بودند که شایستگی بیشتری برای دریافت این جایزه را داشتند از جمله آندره بارانسکی کارگردان لهستانی فیلم میراث یا برجیت استرموس کارگردان دانمارکی فیلم تریلر معمایی پیچیده اتاق ۳۰۴.

استین فیشر کریستنسن، بازیگر فیلم تَرَک در پوسته (Crack in the Shell) محصول آلمان، جایزه بهترین بازیگر زن و دیوید مورس بازیگر فیلم همدست (اولین تجربه کارگردانی مارتین دانوان بازیگر فیلم‌های هال هارتلی) از آمریکا جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کردند.

داوران جشنواره کارلووی واری همچنین از یان میزی گر بازیگر نوجوان فیلم کولی ساخته مارتین سالیک تقدیر کردند و جایزه بهترین موسیقی فیلم را به جوسلین پوک آهنگساز فیلم اتاق ۳۰۴ از دانمارک اهدا کردند.

جوایز شرق غرب

در بخش شرق غرب (East of the West) نیز، فیلم پانک هنوز نمرده است به کارگردانی ولادیمیر بلازوسکی از صربستان، جایزه بهترین فیلم این بخش را دریافت کرد.

داوران همچنین از فیلم روسی نسل پ (P Generation) به کارگردانی ویکتور گینزبورگ که بر اساس رمان پست مدرن ویکتور پلوین درمورد نسل پپسی و جامعه روسیه بعد از فروپاشی کمونیسم ساخته شده، تقدیر کردند. نمایش فیلم نسل پ در سینماهای روسیه به خاطر درونمایه انتقادی آن، بسیار جنجال برانگیز شد.

در بخش بازار سینمای مستقل نیز فیلم ساعت آفتابگردان به کارگردانی آرون هوستون از کانادا جایزه بهترین فیلم این بخش را دریافت کرد. این فیلم ماکیومنتری (به معنی مستند قلابی) درباره گروهی عروسک ساز یک برنامه تلویزیونی به نام ساعت آفتابگردان برای کودکان است که هر کدام از آنها کودکی تلخ و دردناکی داشته اند و تهیه کننده برنامه نیز قبلا درگیر ساخت فیلم های پورنو بوده است. فیلم در واقع هشداری است به جامعه و والدین کودکان که مراقب باشند که چه کسانی برای بچه های آنها برنامه تولید می کنند.

جوایز سینمای مستند

بخش مسابقه فیلم های مستند همواره از بخش های مهم جشنواره کارلووی واری بوده است و مخاطبان خاص خود را داشته است.

در این بخش که ریاست هیئت داوران آن امسال به عهده امیر بارلف سینماگر آمریکایی بود، فیلم مستند زندگی خوب ساخته اوا مولواد از دانمارک، جایزه نقدی ۵ هزار دلاری بهترین فیلم مستند بالای سی دقیقه را دریافت کرد. این فیلم به زندگی مادر و دختری می پرداخت که روزگاری در ناز ونعمت زندگی می کردند اما حالا به ورشکستگی افتاده و مجبورند با پول ناچیز بازنشستگی مادر زندگی کنند. کارگردان با استفاده از تصاویر ویدئویی خانوادگی این دو زن، تضاد زندگی مرفه و بورژوایی گذشته آنها با درماندگی امروزشان را به خوبی نشان داده بود.

فیلم مستند اعتراف به فناناپذیری ساخته مارسین کوژالگا از لهستان نیز به عنوان بهترین فیلم مستند زیر سی دقیقه شناخته شد و جایزه پنج هزار دلاری این بخش را دریافت کرد. این فیلم درباره پیوتر کورژاک معروف به دیوانه، صخره نورد سرشناس لهستانی و فاتح قله های بزرگ جهان است که اکنون در سن پیری نیز از توان نیفتاده و همچنان شوق صخره نوردی و فتح قله های بزرگ در او زنده است.

داروین، چمدان مکزیکی، ساختارشکنی پدر، کسوف خورشیدی، دیترویت شهر وحشی، جذابیت عربی، مواد خام، حرف اف دیگر، در لبه روسیه و زنان با گاوها، از فیلم های دیگر بخش مسابقه فیلم های مستند کارلووی واری امسال بود.

به علاوه فیلمی درباره ساموئل فولر کارگردان مستقل سینمای آمریکا ساخته میکی کوریسماکی (با همکاری جیم جارموش)، مستندی درباره راجر کورمن فیلمساز سرشناس بریتانیا و مستندی درباره الیاکازان کارگردان بزرگ سینمای آمریکا که مارتین اسکورسیزی آن را ساخته است، از جمله مستندهای دیگری بود که در بخش های خارج از مسابقه این جشنواره به نمایش درآمد.

سینمای جوان یونان

یکی از بخش های قابل توجه جشنواره امسال، تمرکز بر سینمای امروز یونان بود. فیلم هایی که برای این بخش انتخاب شد همگی از موفق ترین فیلم های سینمای این کشور بود که در جشنواره های جهانی درخشیدند. به اعتقاد مدیر هنری جشنواره، سینمای امروز یونان، مهم ترین سینمای اروپاست. فیلم های دندان سگ (یورگوس لانتیموس)، استرلا (به روش یک زن) به کارگردانی پانوس اچ کوتراس، آکادمی افلاطون (فیلیپو تسیتوس)، آتنبرگ (آتینا راشل تسانگری)، سرزمین مادری (سیناس تسومرکاس)، قصه ۵۲ (الکسیس الکسوس)، جوانی بربادرفته (ساخته مشترک آرگیریس پاپادیمیتریپولوس و یان ووگل) فیلم های به نمایش درآمده در این بخش اند.

در این میان استرلا، یکی از غیرمتعارف ترین فیلم های به نمایش درآمده در جشنواره امسال بود. فیلمی که پلاتی شبیه پیر پسر (Old Boy) پارک چان ووک دارد اما پایان آن بسیار تکان دهنده تر از پیر پسر است. استرلا، همچنین برداشتی پست مدرن از تراژدی های یونانی است که در آن انسان را از سرنوشت گریزی نیست. به همین دلیل، قهرمان داستان (یورگوس) بعد از ۱۵ سال زندان، باید با نخستین زنی که سر راهش سبز می شود بخوابد و آن زن تصادفا، دختر کوچکش باشد که حالا در غیاب او بزرگ شده و هویتی ترانسکچوئل دارد و کارش خودفروشی است.

بازی مینا اورفانو در نقش استرلا و یانیس کوکیاسمنوس درنقش پدر، تحسین برانگیزند.

نمایشگاه عکس های دوشان تومانک

دوشان تومانک از عکاسان صاحب نام سینمای پراگ است که به خاطر عکس های سیاه و سفیدش از صحنه های فیلم ها شهرت دارد. امسال جشنواره فیلم کارلووی واری، مجموعه ای از عکس های سیاه و سفید او را که مربوط به فیلم جدید سینمای چک به نام الیوس نبل، هست به نمایش گذاشت.

فیلم الیوس نبل، کار مشترک یاروسلاو رودیس و یارومیر۹۹ است و بر مبنای رمان گرافیکی مشهور الیوس نبل ساخته شده و قرار است در سپتامبر آینده اکران شود.

مطالب مرتبط