گزارش‌ها از بازداشت پگاه آهنگرانی، مستندساز و بازیگر سینما

حق نشر عکس b
Image caption از پگاه آهنگرانی فیلم های "ورود آقایان ممنوع" و "آقا یوسف" روی پرده سینماهای ایران است

گزارش ها از ایران حاکی است که پگاه آهنگرانی، مستندساز و بازیگر ایرانی، بازداشت شده است.

در حال حاضر، اعضای خانواده پگاه آهنگرانی حاضر به گفت و گو نیستند و مقام های قضایی ایران نیز هنوز بازداشت او را تایید نکرده اند اما به گفته منابع آگاه، خانم آهنگرانی از سوی مأموران امنیتی بازداشت شده است.

از پگاه آهنگرانی در حال حاضر فیلم های "ورود آقایان ممنوع" (رامبد جوان) و "آقا یوسف" (علی رفیعی) روی پرده سینماهای ایران است.

پگاه آهنگرانی متولد ۱۳۶۳ در ایران است و اولین بار، با بازی در فیلم سینمایی "دختری با کفش های کتانی" (ساخته رسول صدرعاملی در سال ۱۳۷۷) توجه منتقدان را به خود جلب کرد.

او با همین فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان و جشنواره فیلم قاهره شد.

مستندسازی

پگاه آهنگرانی با ساخت فیلم مستند "تماشاخانه" فیلمسازی مستند را شروع کرد.

او در جشنواره فیلم کوتاه اصفهان در سال ۸۴ با فیلم مستند "تماشاخانه" برنده جایزه ویژه هیأت داوران شد.

از پگاه آهنگرانی تا کنون فیلم های "محاکات" (۱۳۸۷) درباره زندگی و مرگ "غزاله علیزاده (نویسنده فقید ایرانی) و "ده نمکی ها"(۱۳۹۰) درباره حضور مسعود ده نمکی در عرصه فیلمسازی ایران پخش شده است.

پگاه آهنگرانی فرزند جمشید آهنگرانی (کارگردان فیلم های "شبیخون" و "جوانمرد") و منیژه حکمت (کارگردان فیلم هایی نظیر" سه زن" و "زندان زنان") است و در هر دو این فیلم ها هم بازی کرده است.

"گربه آوازه خوان" (کامبوزیا پرتوی، ۱۳۶۹)، "طبقه سوم" (بیژن میرباقری، ۱۳۸۸)، "راه آبی ابریشم" (محمد بزرگ‌نیا، ۱۳۸۷) "زادبوم" (ابوالحسن داوودی، ۱۳۸۷) "صداها" (فرزاد موتمن، ۱۳۸۷) و "آتش سبز" (محمد رضا اصلانی، ۱۳۸۶) از دیگر فیلم هایی است که خانم آهنگرانی در آنها بازی کرده است.