'روزهای بی تقویم' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'روزهای بی تقویم' ساخته مهرداد اسکویی مستند ساز شناخته شده ایرانی به نمایش در می آید.

آمارهایی که مسئولان امور اجتماعی در ایران اعلام می کنند، بنا به گفته خودشان نشان می دهد تعداد نوجوانان بزه کار در یکی دوسال گذشته دوبرابر شده است و به گفته همین مسئولان کانون های اصلاح و تربیت ، زندان ها و یا دارالتادیب ها دیگر جایی برای زندانی های بیشتر ندارند . به نظر می رسد که شرایط به شکلی است که مسوولان قضایی را نگران کرده است. اما دارالتادیب ها یا به قول امروزی ها کانون های اصلاح و بازپروری چطور جایی هستند؟

درباره فیلم

در فیلم 'روزهای بی تقویم' مهراد اسکویی تصویری از وضعیت یک کانون اصلاح و تربیت در تهران ارائه می دهد. او در یک موقعیت ویژه به سراغ این بچه ها رفته، با آنها زندگی کرده و به پای حرفهای آنها نشسته است."روزهای بی تقویم" داستان غم ها ، شادی ها ، بی قراری ها ،روزها و آرزوهای کودکان این مرکز است با تمرکز بیشتر بر ۳ شخصیت اصلی وحید، علی و سجاد.

ویژگی فیلم

'روزهای بی تقویم' مستندی تاثیر گذار است که ساختار جمع و جوری دارد و بر روی شخصیت هایش متمرکز است . فیلمساز در این فیلم بدور از احساسات گرایی ، نگاهی روایتگر دارد. این فیلم یکی از بهترین کارهای سازنده اش نیز است.

حق نشر عکس .
Image caption نمایی از فیلم "روزهای بی تقویم"

یکی از بخت های فیلمساز این بوده است که با هوشیاری شانس گرفتن مجوز برای یکی از ممنوع ترین مکان های فیلمبرداری در ایران را بدست آورده است. سپس با تمرکز بر موضوع و شخصیتهای کلیدی از پراکنده گویی حذر کرده است. نحوه برقراری ارتباط کارگردان و گروه کوچک فیلمسازیش با نوجوانان این مرکز به گونه ای بوده است که آنها احساس راحتی جلوی دوربین داشته اند ، برای همین بسیاری از لحظات بکر غم و غصه و شادیهای بچه ها و نیز گفتگوهای صادقانه و بی پروایشان در فیلم ثبت شده است.

درباره کارگردان

مهرداد اسکویی، از مستند سازان شاخص و شناخته شده ایران در سالهای اخیر است که علاقه مندی اش بیشتربه کار در حیطه مسایل اجتماعی ، از نگاهی روایت گرانه است .

وی متولد ۱۳۴۸ و فارغ التحصیل رشته سینما از دانشگاه هنرتهران است.

او کار هنری را با ساخت فیلم کوتاه و بازیگری تئاتر شروع کرد ولی بعدتر با ساخت فیلم مستند "خانه مادریم مرداب" به صورت جدی وارد عرصه ساخت فیلم مستند شد.او از معدود فیلمسازان مستقل فیلم مستند در ایران است. مهرداد اسکویی فیلمهای مستند دیگری چون "از پس برقع " و "دماغ به سبک ایرانی" نیز ساخته که در بسیاری از چشنواره های فیلم مستند در جهان و نیز در برنامه آپارات به نمایش در آمده اند.

نگاه کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption مهرداد اسکویی، کارگردان فیلم "روزهای بی تقویم"

برگرفته از از گفت و گو های او

بیشتر فیلم‏های من راجع به زنان و کودکان است. قبلا نیز چند طرح راجع به کودکان کانون اصلاح و تربیت درنظر داشتم. یک روز برادرم گفت ببین بچه‏های کانون اصلاح و تربیت نسبت به جام جهانی چه‏طور فکر می‏کنند؟ این تلنگر باعث شد این خط را وصل کنم به دو ایده‏ای که قبلا درباره‏ی بچه‏های کانون داشتم. شروع به مطالعه کردم؛ بچه‏ها را از نزدیک دیدم و تصمیم گرفتم درباره‏ی بچه‏های زیر ۱۵ سال کار کنم. مسئولان در ابتدا به شدت مخالفت کردند؛ دوستان دیگر هم می‏گفتند که برای کار کردن روی این موضوع هیچ شانسی نداری، اما این مخالفت‏ها باعث شد مصمم‏تر شوم. بعد از چند ماه پیگیری، بالاخره مجوز را گرفتیم . ایده‏ی اصلی من این بود که ببینم بچه‏هایی که آسیب‏های روحی و جسمی فراوانی دیده‏اند و در یک محیط بسته تحت بازپروری قرار دارند، به پدیده‏ای چون فوتبال که همه‏ی مردم آزادانه دنبالش می‏کنند چه واکنشی نشان می‏دهند. روز اول، ایران به مکزیک باخت و من دیدم که این بچه‏ها دیگر فوتبال را دنبال نمی‏کنند! خیلی سریع تصمیم گرفتم موضوع فوتبال را کنار بگذارم و در پی روایتی دیگر باشم از زندگی درونی این بچه‏ها و گزارشی از آن‏چه در بیرون بر آن‏ها گذشته است.

پنجنفر از بچه‏ها را انتخاب کردم . می‏دانستم ۲ نفرشان خود به خود در جریان تصویربرداری و یا تدوین کنار می‏روند، و جریان زندگی‏شان را تا روزی که آزاد می‏شوند دنبال کردم.

به لحاظ حضور در مجامع جشنواره‏ای، این موفق‏ترین فیلم من بود. نقدها و تحلیل‏های خوبی بر فیلم صورت گرفت؛ به خصوص توجه و تمرکز زیادی از طرف منتقدان به شیوه‏ی روایت فیلم انجام شد. مهم‏ترین دست‏آورد این فیلم دریافت جایزه‏ی بهترین مستند نیمه بلند از جشنواره‏ی هات داکس کاناداست، که از معتبرترین فستیوال‏های فیلم مستند در دنیا محسوب می‏شود. امامن در وهله‏ی اول فیلم را برای مردم کشور خودم می‏سازم؛ و این برایم مهم است که خودم فیلم را دوست داشته باشم و با شخصیت‏هایش درگیر شوم. تا به مضمون فیلم ایمان و اعتقاد نداشته باشم کار را شروع نمی‏کنم.

مروری بر فیلم های هفته گذشته

خلاصه فیلم 'صبر کن تا هوا روشن بشه'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم " صبر کن تا هوا روشن بشه "

در فیلم 'صبر کن تا هوا روشن بشه' فرشته هوشمندی، کارگردان این فیلم، به موضوع روابط دخترها و پسرها در سالهای اول پس از انقلاب و دوران جنگ پرداخته است. داستان این فیلم اقتباس کاملاً آزادی از 'داستان یک شب شورانگیز' اثر خانم منیرو روانی پور است.روابط پسر و دخترها بعد از انقلاب و به خصوص در دوره جنگ، به این آسانی که این روزها رایج هست، نبود. آنوقت ها یک قرار ساده گذاشتن برای یک زن و مرد به اصطلاح نامحرم، دردسرهای بسیاری داشت. خیابان ها و پارک ها جای امنی برای یک گفتگوی ساده هم نبود و زن و مرد های جوانی که ازدواج کرده بودند معمولا قباله های ازدواجشان را با خودشان این طرف آن طرف می بردند که مشکلی برایشان پیش نیاید.

خلاصه فیلم 'تولدت مبارک'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم " تولدت مبارک "

فیلم 'تولدت مبارک' ساخته فرشته پرنیان، فیلمی است که مبنای ساخته شدن آن، حسی است که در ادبیات و شعر ایران زیاد دیده شده. عشاقی که به دیدن یک تار موی یار دل داده اند. ولی وقتی مقنعه و تعالیم مذهبی و سنتی خانواده ها و بگیر و ببند در کار باشد این چند تار مو، یک کاربرد دیگر هم پیدا می کند.بعد از دوران جنگ و وقتی فضا کمی بازتر شد، امکان ارتباطات بیشتر شد و سختی ها گرچه ادامه داشت، اما بگیر و ببندها به شدت سابق نبود. شاید یک دلیل اش این بود که کنترل نسل جوان کمتر امکان داشت. بنابر این قرار و مدارها در گوشه و کنار اتفاق می افتاد، گرچه دلهره هنوز بود و نگرانی ها هم. اما در کنار این کودکان دوران جنگ حالا بزرگ شده و تربیت شده مدارس و سیستمی بودند که برخی اصول را براساس سنت ها و نگرش ها ی مذهبی ارزش گذاری می کرد و هنوز هم می کند. بر این اساس مثلاً دیده شدن موی سر یک زن از سوی یک نامحرم می تواند گناه بزرگی باشد. اتفاقی که درهمه دنیا ، جزو عادی ترین چیزهای زندگی روزمره است، وقتی تبدیل به یک ارزش یا ضد ارزش میشود، آن وقت شرایط دیگری در اطراف اش به وجود می آید و معانی متفاوتی ازآن برداشت میشود. از یک تکه موی بی ارزش تا بزرگترین رویای یک آدم.

خلاصه فیلم 'شهر سرد'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم " شهر سرد "

فیلم 'شهرسرد' سا خته کاوه سجادی حسینی، حکایت آدم هایی است که نمی توانند به درستی با هم ارتباط برقرار کنند. حکایت دختر و پسری است که در تاکسی کنار یکدیگر می نشینند و هر یک تصوری از دیگری دارد که با حقیقت منطبق نیست. این فیلم از تجربه های اول کارگردان است و فضا و ساختاری بسیار متفاوت از دو فیلم قبلی دارد.

نظرات بینندگان فیلم های هفته گذشته

آوا

سپاس از آپارات که بهترین ها را انتخاب می کنید. واقعا هر سه تا فیلم خوب بودند و ما لذت بردیم.

سهند

به نظرم فیلم 'شهر سرد' خیلی متفاوت از دو فیلم قبلی بود. فکر می کنم گل برنامه دیروزهم همین فیلم بود. من نگاه آماتوری به فیلم های کوتاه دارم ولی از پرداخت فیلم خیلی خوشم آمد.

بازیگر زن فیلم نقش یک فاحشه را بازی می کرد یا من برداشت اشتباهی داشتم؟

سعید

فیلمهای امروز عالی‌ بودند و آدم احساس میکرد که حداقل داستان یکی‌ از این فیلم‌ها یک جورهایی برای خود فیلمساز اتفاق افتاده است. من از فیلم 'شهر سرد' که یک تضاد بسیار جالب را به تصویر می‌کشید و تمام توجه بیننده را تا آخر فیلم به دنبال خودش داشت بیشتر خوشم آمد.

مینا

فیلم تولدت مبارک را من بیشتر دوست داشتم.

نیما

هر سه فیلم خوب بودند و من فیلم 'شهر سرد ' را بیشتر دوست داشتم.

غزاله

فیلم 'شهر سرد' وضعیت کنونی دخترها و پسرهای ایرانی را خوب تصویر کرده بود.

گردآفرید

فضای هر سه فیلم بسیار ملموس بود و شرایط فرهنگی حاکم بر جامعه در برهه های مختلف را به خوبی وبدون تعصب تصویر کرده بود. در شناسنامه ی کارگردانهای دو فیلم نخست آورده بودید که هر دو کارشان رابا تدوین شروع کرده اند و انصافاً هر دوفیلم تدوین خوبی داشتند. فیلم 'شهر سرد' باطنز ظریفش واقعآ تماشایی بود.

مهرنوش

با دیدن دو فیلم اول، با خودم فکر کردم کاش جوانهای دست پرورده این سی سال واقعا این قدر محجوب و مأخوذ به حیا بودند. فکر کردم یک قلم پاک و پاکیزگی برداشته اند و روی چهره اصلی تربیت شدگان جمهوری اسلامی کشیده اند، اما دیدن فیلم سوم توانست آن تعادلی را که دنبالش بودم برقرار کند. اینکه پوشش ظاهری درواقع فقط غلافی است که تر و خشک را با هم میسوزاند. انتخاب پخش سه فیلم باهم ایده خوبی بود، هر سه مکمل هم بودند.

گلبرگ

به نظرم موضوعات هر سه فیلم خوب بودند ولی دو فیلم اول خیلی سرد و ساختگی بودند.

بهروز

هر سه فیلم خیلی جالب بودند. درفیلم اول فضایی است که انگار مرد و زنی که با هم بیرون می روند باید حتماً بدانند چه نسبتی باهم دارند؟ در فیلم دوم دیگر به مسئله دخترها و پسرها زیاد توجه نمی کنند که حجاب دارند یا ندارند.به این موضوع بی‌ تفاوت هستند.

فیلم سوم خیلی قشنگ تمام شد ولی‌ دیالوگ‌هایش ضعیف و دور از باور بودند. افکار پسرراجع به دختر و بر عکس دختر به پسر این چنین هستند.

پیام

فیلم های خوبی بودند ولی موضوع فیلم سوم از بقیه بهتر بود. خیلی خوب نشان می داد که چقدر طرز فکر انسان ها از همدیگر تفاوت دارد.

آتوسا

موضوع و محتوای فیلم ها بسیار خوب بود و زاویه دید فیلم سوم خیلی خوب انتخاب شده بود.

آربی

فیلم 'صبر کن تا هوا روشن بشه' تدوین خوبی نداشت و با وجود بازیگر حرفه ای، رویا نونهالی ، دارای ضعف بازیگری بود. بازیگران فیلم بیشتر دیالوگ ها را ادا می کردند تا بازی. فضاهای فیلم به تندی تغییر می کرد و به باور پذیر بودن فیلم ضربه می زد. اما فیلم 'تولدت مبارک' فضای صمیمی تری داشت و بازیگران آن بازی یکدست و قابل قبولی ارائه کرده بودند. فیلم 'شهر سرد' از لحاظ استفاده از غافلگیری در آخرین صحنه فیلم، جالب عمل کرده بود اما فیلم، کمی خسته کننده به نظر میرسید.

ارسلان

من از فیلم دوم بیشتر از همه استفاده بردم چون مربوط به دورهٔ خودم بود و یک جورهایی فکرکنم هم نسلهای من حس اش کردند.

آریان

فیلم اول از لحاظ فن بیان خیلی ضعیف بود. فیلم دوم بسیار قابل حس بود و فیلم سوم دیدگاه آدمها را خوب نشان می داد. اندیشه ساخت فیلم سوم متفاوت و جالب بود.

علی

برایم جالب است که همه به فیلم 'شهر سرد' واکنش مثبت نشان دادند در حالیکه خیلی ضعیف بود. هم از لحاظ بازی، هم داستان و خصوصاً کارگردانی. ای کاش بازیگر زن فیلم اول 'رویا نونهالی' نبود. البته نه بخاطر سلیقه که بلکه به خاطر بازی نه چندان خوبشان و اینکه این فضا با بازیگر غیرحرفه ای معنی پیدا می کرد.

حجت

ای کاش مثل گذشته بیشتر به فیلمهای مستند و مستند داستانی می پرداختید نه این طور فیلم ها. من که پنج ثانیه از این ها را هم نتوانستم ببینم.

مهدی

ممنون از برنامه آپارات که بالاخره فیلم داستانی هم نشان دادند ولی به نظرم لطف فیلمی مثل 'تولدت مبارک' در این است که بیننده نداند که این دختر و پسر قراراست چه کار بکنند و قضیه ی نشان دادن مو را خود بیننده کشف کند و یا نهایتاً آخر فیلم متوجه شوند. وقتی شما در صحبت های قبل از فیلم این نکته را لو می دهید، مزه اش از بین می رود.

الیاس از اهواز

واقعا موضوع فیلم سوم نه در ایران بلکه در همه جای دنیا وجود دارد و من این مسئله را از نزدیک دیده ام و کاملا درک می کنم.

وحیده

من فقط فیلم 'شهر سرد' را دیدم. از نظر من رفتار پسر در فیلم مثل رفتار پسرهای پانزده سال پیش بود که کمی خجالتی بودند. الان کمتر از این پسرها در تهران پیدا می شود.

صبا

خیلی‌ فیلم‌ها خوب بودند. احساسات آدم‌ها در ایران را خیلی‌ خوب نشان داده بودند.

فرید

من فقط موفق شدم 'شهر سرد' را ببینم. مفهوم فیلم کاملاً واقعی بود یعنی احساس غریبگی با فیلم نداشتم ولی از نظر فن فیلم سازی به نظرم ضعیف بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط