'موافقت' هنرمند منتقد دولت چین با تدریس در آلمان

آی وی وی حق نشر عکس AFP
Image caption آی وی‌وی از سرسخت‌ترین منتقدان دولت چین در زمینه حقوق بشر است

دانشگاه هنرهای برلین می گوید آی وی‌وی، هنرمند معترض چینی، که اخیرا به قید وثیقه آزاد شده موافقت کرده است که در این دانشگاه تدریس کند.

این دانشگاه چهارشنبه (۱۳ ژوئیه) در سایت خود خبر داد که آی وی‌وی موافقت خود را به صورت کتبی به این دانشگاه اطلاع داده است.

دانشگاه هنرهای برلین در ماه آوریل و زمانی که آی وی‌وی هنوز در زندان بود، از او دعوت کرده بود که به آلمان سفر کند و به عنوان "استاد مهمان" مشغول تدریس شود.

آی وی‌وی در محیط هنری آلمان چهره‌ای شناخته شده است. آثاری از او در موزه‌های برلین و مونیخ نگهداری می‌شود و او به عضویت "آکادمی هنر" این کشور در آمده است.

هنوز روشن نیست که وی بتواند به پایتخت آلمان سفر کند، زیرا تعهد سپرده است که تا یک سال حق ندارد بدون اجازه مقامات، چین را ترک کند.

مارتین رنرت، رئیس دانشگاه هنرهای برلین، ابراز امیدواری کرد که "آی وی‌وی در آینده نزدیک در دانشگاه ما مشغول تدریس خواهد شد".

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز آی وی وی در گفت‌وگویی تلفنی اظهار داشت: "هیچ دلیلی ندارد که از سفر من به خارج جلوگیری کنند، اما از کار مقامات کسی سر در نمی‌آورد."

آی وی‌وی که از سرسخت‌ترین منتقدان دولت چین در مسئله حقوق بشر شناخته می‌شود، از اوایل ماه آوریل امسال هنگامی که قصد داشت به هنگ کنگ سفر کند، در فرودگاه پکن بازداشت شد.

او پس از هشتاد روز در ۲۲ ژوئن با قید وثیقه آزاد شد. اما مقام های قضایی گفته‌اند که او همچنان به خاطر تخلفات مالیاتی تحت تعقیب است.

به گفته مقامات چینی، آی وی‌وی به این خاطر از زندان آزاد شده است که در قبول اتهامات مالیاتی با بازجویان "کمال همکاری" را نشان داده است.

وکیل آی وی‌وی گفته است که اداره دارایی چین از هنرمند ناراضی بیش از ۱۲ میلیون یوان (حدود دو میلیون دلار) مالیات تقاضا می‌کند.

بستگان و نزدیکان آی وی‌وی عقیده دارند که این تنها بهانه‌ای برای ایراد فشار بر اوست، زیرا این هنرمند بارها از اختناق و سانسوری که حزب کمونیست بر کشور تحمیل کرده، زبان به انتقاد گشوده است.

مطالب مرتبط