چهار سازمان مدافع آزادی بیان خواستار آزادی مهناز محمدی و پگاه آهنگرانی شدند

حق نشر عکس b
Image caption از پگاه آهنگرانی فیلم های "ورود آقایان ممنوع" و "آقا یوسف" روی پرده سینماهای ایران است

چهار سازمان غیر ایرانی فعال در زمینه آزادی بیان در نامه ای خطاب به صادق لاریجانی،‌ رئیس قوه قضاییه ایران از "موج تازه بازداشت روزنامه نگاران و فیلمسازان" ابراز نگرانی کرده اند.

امضاکنندگان این نامه همچنین خواهان آزادی مهناز محمدی، فیلمساز و و فعال حقوق زنان، و پگاه آهنگرانی، مستندساز و بازیگر سینما شده اند.

مدیر کل کمیته حمایت از روزنامه نگاران (آنیس کلامان)، مدیر کل سازمان آرتیکل ۱۹ (جول سیمون)، مدیر کل سازمان روزنامه نگاران کانادایی برای آزادی بیان (آنی گیم) و ادیتور نشریه ایندکس برای سانسور (جو گلنویل) این نامه را امضا کرده اند.

در بخشی از این نامه آمده است: "ما مطلع شده ایم که مهناز محمدی در زندان اوین به سر می برد. او در روز ۵ تیر در خانه اش در تهران دستگیر شد. ما به دلیل گزارش های منتشره درباره اینکه او تاکنون اجازه تماس با خانواده و وکیل خود نیافته و همچنین نیاز وی به مراقبت های پزشکی به دلیل مشکلات جسمی، نگران وضعیت او هستیم."

امضاکنندگان نامه، از اینکه مهناز محمدی و پگاه آهنگرانی، "بدون هیچ اتهامی بازداشت شده اند و دسترسی به وکیل و امکانات پزشکی مورد نیاز خود ندارند" ابراز نگرانی کرده اند.