بزرگداشت کاردیناله، مینه‌لی و جعفر پناهی در جشنواره فیلم لوکارنو

حق نشر عکس AP
Image caption کلودیو کاردیناله اکنون ۷۳ سال دارد و همچنان در سینما فعال است

در شصت و چهارمین جشنواره فیلم لوکارنو که از سوم اوت (۱۲ مرداد) امسال برگزار می شود، از کلودیا کاردیناله، ستاره بزرگ سینمای ایتالیا و بازیگر فیلم های اروپایی دهه شصت و هفتاد تقدیر خواهد شد.

در برنامه بزرگداشت کاردیناله، تعدادی از فیلم های شاخص او از جمله فیلم مشهور هشت و نیم ساخته فدریکو فلینی که در آن کاردیناله در کنار مارچلو ماسترویانی ظاهر شده بود، به نمایش درمی آید.

کلودیو کاردیناله در فیلم های برخی از مهم ترین کارگردانان سینمای ایتالیا از جمله لوکینو ویسکونتی، فدریکو فلینی و سرجئو لئونه بازی کرده است.

کاردیناله، علاوه بر فیلم های هنری در بیش از هشتاد فیلم تجارتی ایتالیایی و اروپایی نیز بازی کرد.

هشت و نیم (فلینی)، روکو و برادران (ویسکونتی)، یوزپلنگ (ویسکونتی)، روزی روزگاری غرب (سرجئو لئونه) و فیتز کارالدو (ورنر هرتزوگ) از مشهورترین فیلم های کاردیناله در سینماست.

کاردیناله اکنون ۷۳ سال دارد و همچنان در سینما فعال است. آخرین فیلم او، فیلم کمدی ترکی-ایتالیایی سینیورا انریکا است که در سال ۲۰۱۰ بازی کرد.

سینمای مینه لی

جشنواره لوکارنو همچنین مروری دارد بر آثار وینسنت مینه لی، کارگردان بزرگ سینمای هالیوود.

مینه لی یکی از برجسته ترین کارگردان های سینمای هالیوود بود که آثار ماندگاری در ژانر موزیکال ساخت و نقش مهمی در تحول این ژانر ایفا کرد. از میان موزیکال های معروف او می توان به مرا در سنت لوئیس ملاقات کن (با شرکت جودی گارلند)، یک آمریکایی در پاریس (با شرکت جین کلی و لسلی کارون) و دزد دریایی (با بازی جین کلی و جودی گارلند) اشاره کرد.

شاید مهم ترین فیلم موزیکال مینه لی، فیلم ژی ژی باشد که در سال ۱۹۵۹ با بازی لسلی کارون و موریس شوالیه ساخت و برنده اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردان همان سال شد.

مینه لی سی فیلم ساخت و در آثارش برخی از بهترین بازیگران سینمای هالیوود مثل فرد آستر، جین کلی، فرانک سیناترا، لسلی کارون، اسپنسر تریسی، کرگ داگلاس، الیزابت تایلور، جودی گارلند و اینگرید برگمن را به بازی گرفت. با این حال او کمدی ها و ملودرام های موفقی هم ساخت مثل کمدی عروس و پدر با بازی اسپنسر تریسی و الیزابت تایلور.

حق نشر عکس Getty
Image caption نمایی از فیلم "واگن موسیقی" ساخته وینسنت مینه لی

کابین در آسمان، شور زندگی (درباره ون گوگ)، چای و سمفونی، خانه تا جهنم، ساعت، مادام بواری، بد و زیبا، دو هفته در شهری دیگر، چهار سوار آخرالزمان و واگن موسیقی، برخی از مهم ترین فیلم های وینسنت مینه لی است که در جشنواره لوکارنو امسال به نمایش درمی آید.

مینه لی در سال ۱۹۷۶ آخرین فیلم خود به نام مسئله زمان را با شرکت اینگرید برگمن و دخترش لیزا مینه لی ساخت.

کتابی هم درباره سینمای وینست مینه لی نوشته امانوئل بوردو سردبیر سابق کایه دو سینما در ایام برگزاری جشنواره توزیع خواهد شد.

همچنین میزگردی درباره زندگی و آثار مینه لی با شرکت لسلی کارون، ستاره اصلی فیلم های ژی ژی و یک آمریکایی در پاریس و ژان دوشه منتقد فرانسوی برگزار خواهد شد.

جشنواره فیلم لوکارنو همچنین از برونو گانز بازیگر برجسته آلمانی، هیتوشی ماتسوماتو کارگردان ژاپنی و ژان ماری اشتراب سینماگر آوانگارد فرانسوی تقدیر خواهد کرد.

از سوی دیگر به گفته الیویه پر، مدیر هنری جشنواره لوکارنو، این جشنواره قصد دارد با نمایش فیلم آینه ساختهجعفر پناهی از این سینماگر ایرانی تجلیل به عمل آورد.

جعفر پناهی، در سال ۱۹۹۷ به خاطر فیلم آینه، پلنگ طلایی جشنواره لوکارنو را به دست آورد.

جشنواره فیلم لوکارنو، روز سوم اوت با نمایش فیلم آمریکایی سوپرهشت ساخته جی جی آبرامز بر روی پرده عظیم سینمای روباز میدان پیاتزاگرانده آغاز خواهد شد. کیل چندلر، الی فنینگ، جوئل کورتنی بازیگران این فیلم اند.

امسال ۲۰ فیلم از کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، اسرائیل، رومانی، آرژانتین، هلند، شیلی، سوئیس و ایتالیا برای دریافت پلنگ طلایی این جشنواره رقابت خواهند کرد.

شصت و چهارمین جشنواره فیلم لوکارنو از سوم تا سیزدهم اوت در شهر ساحلی لوکارنو در کشور سوئیس برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط