شاعر تبعیدی چین خاطرات زندان خود را منتشر کرد

لیائو ایوو
Image caption لیائو ایوو به آلمان گریخت تا راوی داستان مردم چین باشد

لیائو ایوو، شاعر و نویسنده چینی، کتاب خاطرات زندان خود را منتشر کرد. این کتاب به نام "یک ترانه و صد ترانه" نخست روز پنجشنبه (۲۱ ژوئیه) به زبان آلمانی در کتابفروشی‌ها عرضه می‌شود.

ليائو ایوو در این کتاب خاطرات خود را از چهار سال زندان پس از سرکوب خونین جنبش دموکراسی چین در سال ۱۹۸۹ شرح داده است.

پیش از این روزنامه انگلیسی‌زبان "گلوبال تایمز" که توسط حزب کمونیست چین منتشر می‌شود، به لیائو ایوو حمله کرده بود که قصد دارد خاطرات خود را به "جهان سرمایه‌داری" بفروشد و "نظام سیاسی چین" را بدنام کند.

در مقاله به این واقعیت اشاره شده است که لیائو ایوو از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ در چین زندانی بوده است، اما به علت دستگیری او که تنها انتشار یک شعر بوده، اشاره‌ای نشده است.

لیائو ایوو در شعری کشتار صدها دانشجو را در جریان تظاهرات ۴ ژوئن ۱۹۸۹ در میدان تیانمین پکن تقبیح کرده بود.

لیائو ایوو به شدت از سوی مقامات چین زیر فشار قرار گرفته بود تا "مشاهداتی از زندان‌های چین" را در خارج منتشر نکند. در گریز از این فشارها بود که او دو هفته پیش مخفیانه چین را ترک کرد و از آلمان پناهندگی سیاسی تقاضا کرد.

شاعر چینی به بی‌بی‌سی گفته است که مقام های چین ۱۷ بار با تقاضای خروج او از کشور مخالفت کردند. او ناچار شد با سفر به ویتنام و عبور از چند کشور دیگر سرانجام خود را به آلمان برساند.

لیائو ایوو که در سال ۱۹۵۸ به دنیا آمده، هم اکنون در برلین زندگی می‌کند.

این شاعر در آلمان با کتاب "دوشیزه هالو و شاه کشتگران" به شهرت رسید. او در این کتاب به زندگی انسان‌های بی‌نوایی می‌پردازد که در حاشیه جامعه چین زندگی می‌کنند.

افزایش فشارها

در ماه‌های اخیر دولت چین به فشار بر هنرمندان و روشنفکران ناراضی افزوده است.

به گفته انجمن بین‌المللی قلم (پن) حداقل ۴۹ نویسنده و هنرمند چینی در زندان یا در حصر خانگی محبوس هستند.

یکی از نامی‌ترین آنها لیو شیائوبو است که سال گذشته جایزه صلح نوبل را برنده شد، اما مقامات چینی به او اجازه خروج از چین برای دریافت جایزه را ندادند.

آی وی‌وی، هنرمند دیگری است که به تازگی به قید وثیقه از زندان آزاد شد، اما مقامات با خروج او از کشور مخالفت کرده‌اند.