آلبوم جدید شجریان بعد از یک سال مجوز انتشار گرفت

به روز شده:  14:10 گرينويچ - دوشنبه 25 ژوئيه 2011 - 03 مرداد 1390
شجریان

آلبوم مرغ خوش خوان شجریان یک سال پیش برای گرفتن مجوز به وزارت ارشاد ارائه شده بود

بعد از گذشت بیش از یک سال از ارائه آلبومی با صدای محمدرضا شجریان به وزارت فرهنگ و ارشاد ایران، امروز مدیر کل دفتر موسیقی این وزارتخانه خبر داده که مجوز انتشار آلبوم "مرغ خوش خوان" صادر شده است.

محمد میرزمانی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در نشستی که دوشنبه سوم مرداد ماه با خبرنگاران داشت در جمع آنها گفت که یک روز پیش مجوز انتشار آلبوم "مرغ خوش‌خوان" صادر شده است.

در ایران آلبوم‌های موسیقی هم مانند کتاب باید پیش از انتشار، توسط گروهی از کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور، بررسی شوند و در صورتی که شعرها درست تشخیص داده شوند و اثر به لحاظ موسیقایی نیز بلااشکال باشد، مجوز صادر می‌شود و ناشر می تواند آن اثر را تکثیر کند و در بازار بفروشد.

در چند ماه گذشته محمد علی رفیعی مدیر برنامه‌های آقای شجریان و بعد از آن خود او گفته بودند که این آلبوم را اواخر سال ۱۳۸۸ شمسی براری اخذ مجوز به وزارت فرهنگ داده اند. روندی که آنها می‌گویند معمولا "یک تا دو ماه" طول می‌ کشد برای «مرغ خوش‌خوان» بیش از یک سال طول کشیده است.

دو هفته پیش هم در ادامه همین ماجراها بود که آقای شجریان در گفتگویی تلویحا اشاره کرده بود که با انتشار آثارش در خارج از ایران، این آثار کپی شده و به دست دوستداران موسیقی سنتی در ایران هم می‌رسد.

محمدرضا شجریان، از مشهورترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران است. آقای شجریان در سالهای اخیر بیشتر در خارج از ایران کنسرت داشته است. اما امروز آقای میرزمانی به خبرنگاران درباره اجرای کنسرت‌های او گفته: «شرایطی را مهیا خواهیم کرد که برای اجرای صحنه‌ای دچار مشکل نشوند.»

آقای شجریان و گروه موسیقی او به سرپرستی مجید درخشانی در نظر دارند در مهرماه امسال یک تور اروپایی داشته باشند و در کشورهای بلژیک، آلمان، بریتانیا، هلند، سوئد و اتریش اجرای برنامه کنند.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در ایران که منجر به اعتراض مخالفان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران شده بود، محمدرضا شجریان جانب معترضان را گرفت. او از جمله در اعتراض به وقایع آن روزها از رادیو و تلویزیون دولتی ایران خواست تا آثار او را پخش نکنند به تبع این درخواست، صدا و سیما پخش دعای "ربنا"ی آقای شجریان را نیز متوقف کرد.

با اینکه وزارت ارشاد مجوز انتشار آلبوم جدید محمدرضا شجریان را صادر کرده اما به نظر می‌رسد که همچنان آقای شجریان برای هر کاری آزادی عمل ندارد. چندی پیش قرار بود که یادواره فرامرز پایور، سنتور نواز و آهنگساز در تالار وحدت تهران برگزار شود، سخنرانی آقای شجریان لغو شد. آن ماجرا با اعتراض‌هایی از سوی خانه موسیقی ایران رو به‌رو شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.