'آیا شما خوشبخت هستید؟'در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در برنامه آپارات فیلمی از علی تمدن درباره همین سوال را می بینیم.

سوالی که مطمئناً همه ما خیلی وقتها به آن فکر می کنیم. اما وقتی یک دوربین روبه روی شما روشن باشد و همسر و خانواده تان هم اطرافتان باشد، بعد کسی بپرسد آیا اززندگی تان راضی هستید، واقعا چه جوابی می توانید بدهید؟

درباره فیلم

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'آیا شما خوشبختید؟'

علی تمدن کارگردان فیلم 'آیا شما خوشبختید؟' دوربینش را برداشته و شاید در جست وجوی خوشبختی به خانه و خانواده های مختلف رفته وهمین سوال را با آنها در میان گذاشته است. خیلی از آدمها سعی کردند همان جواب قابل انتظار را بدهند:'بله ما خوشبخیم و راضی از زندگی'. ولی دوربین بیرحم تر از این حرف هاست و نشانه ها و تصاویر یا حتی حرکات ماهیچه های صورت دقیق تر حرف می زنند. این فیلم، خط داستانی ندارد. اما پر از داستان است .'آیا شما خوشبخت هستید؟, فیلم بسیار متفاوتی است.

ویژگی فیلم

آنچه که این فیلم را متمایز می کند، ساختار خاص و اجرای زیبایش است. ترکیب بندی بدیع و درعین حال ساده تصاویر و تدوین مناسبش باعث شده که صحنه هایی که ممکن است برای ما خیلی عادی به نظر آید، با یک جابه جایی کوچک تبدیل به تصاویری عمیق و معنا دار شود. سیاه وسفید بودن این فیلم خیلی به انتقال مفاهیم و هماین طور ترکیب بندی کمک کرده است. سابقه علی تمدن در عکاسی به خوبی در این فیلم به کمک کارگردان آمده است و باعث شده تا از سوالی به همین سادگی که البته جوابی بسیار سخت و شاید ناممکن دارد، فیلمی ساخته شود که آدم را به فکر فرو می برد.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'کودک دیروز، خیال'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'کودک دیروز، خیال'

مرز واقعیت و خیال آنقدرها هم که تصور می شود، روشن نیست. داستان فیلم حکایت 'زهره' دختر بیست و یک ساله ای است که در زندگی به بن بست رسیده و کارگردان با دنبال کردن قصه زندگی این بیمار روانی، شرایط سخت زندگی بیماران روانی و روابط این آدم ها را به تصویر می کشد.

درباره فیلم

دلارام کارخیران سازنده فیلم 'کودک دیروز خیال' در این اثر با استفاده از تکنیک داستان پردازی پلیسی، به روایت قصه ای غریب از یک آسایشگاه روانی می پردازد و از این منظر نگاهی می کند به انسانهایی که خودشان را فراموش کرده اند و یا رمقی برای یادآوری خودشان ندارند. فیلم نگاهی دارد به این که در ذهن این آدمها حوادث در کجای زمان قرار می گیرد.

نظرات شما درباره فیلم 'کودک دیروز، خیال'

ارمغان

فیلم بسیار درخشانی بود و بیننده پیوسته سوار بر الا کلنگ واقعیت و خیال بود.اثری تعمق برانگیز که به چند بار دیدن می ارزد. درد و شاعرانگی، جزء نکات استثنائی فیلم است. براستی مرز بین عقل و جنون و خیال و واقعیت چیست؟ ای کاش تیتراژ پایانی فیلم کامل پخش می شد. فیلم استثنایی بود. من لذت بردم.

فرزاد

فیلم بسیار خلاقانه ای بود وبه نظر من نکته بارز فیلم این بود که فیلمساز به جای روایت خطی یک آسایشگاه و بیماران آن که متداول فیلم های مستند است با به تصویر کشیدن تصورات خیالها رویاها و آرزوهای این بیماران تصویری متفاوت از این آدمها می دهد جایی که واقعیت و خیال در هم می آمیزد.

رایان

به نظر من شما امتیازات هنری فیلم خانم کارخیران را بزرگ کرده اید. ترکیب بندی و فیلمبرداری فیلم به نظر من ضعیف بود.

از طرف دیگر به نظر من فیلم واجد ویژگی های شاعرانه هم نبود.

مهین

تصاویر و حس و حال فیلم هنوز از ذهنم بیرون نرفته است.

آرش

ای بابا ...نتونستم فیلم را ببینم چون ماهواره مان را نیروی انتظامی جمع کرد و برد!

دیریک

ترانه آخر را از محسن نامجو نگذاشتید تا آخرش پخش شود. لطفآ نام ترانه را بگویید تا از جای دیگر پیدا کنیم، گوش کنیم.

شهرام

با آهنگ آخر فیلم خیلی حال کردم : آهنگی از محسن نامجو با نام میزا مصیبت از آلبوم دختران فرار.

کیانا

مستند جالب اما تلخی بود. رنگش برایم تیره بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط