مدونا، کراننبرگ، پولانسکی و سودربرگ در جشنواره فیلم ونیز

حق نشر عکس PA
Image caption مدونا در سال ۲۰۰۸ فیلم کمدی رمانتیک 'پلیدی و دانایی' را کارگردانی کرد

فیلمی به کارگردانی مدونا، خواننده آمریکایی، درباره رابطه عاشقانه شاه ادوارد هشتم با والیس سیمپسون، زن طلاق گرفته آمریکایی برای نخستین بار در جشنواره فیلم ونیز به نمایش در می آید.

فیلم "دابلیو. ای" (W.E) به کارگردانی مدونا در بخش خارج از مسابقه این جشنواره که از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر برگزار می شود، به نمایش در می آید.

اندرا رایزبارو، بازیگر بریتانیایی، در این فیلم نقش خانم سیمپسون را بازی می کند.

در جشنواره فیلم ونیز، امسال مجموعا ۲۱ فیلم برای دریافت جایزه شیر طلایی رقابت خواهند کرد.

در بخش مسابقه نسخه تازه ای از فیلم "بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس" که گری اولدمن در آن در نقش جاسوس افسانه ای رمان های جان لو کاره را بازی می کند، به نمایش در می آید.

اقتباس تازه ای از "بلندی های بادگیر" به کارگردانی اندرا، فیلم تازه رومن پولانسکی با عنوان "کشتار"، و "شرم"، به کارگردانی استیو مک کویین که برنده جایزه ترنر بوده و اکنون به فیلمسازی روی آورده از دیگر فیلم های بخش مسابقه است.

فیلم دیگر بخش مسابقه، "شیوه خطرناک"، تازه ترین ساخته دیوید کراننبرگ است که به اختلاف ها میان زیگموند فروید و کارل یونگ می پردازد.

ویگو مورتنسن و مایکل فسبندر نقش فروید و یونگ را بازی می کنند و کیرا نایتلی در نقش بیمار پرمشکلی ظاهر می شود که بین این دو روانشناس قرار می گیرد.

فیلم های پولانسکی و کراننبرگ هر دو بر اساس نمایشنامه ساخته شده اند. "کشتار" اقتباسی است از نمایشنامه "خدای کشتار" نوشته یاسمینا رضا و "شیوه خطرناک" اقتباسی است از نمایشنامه "گفتار درمانی" نوشته کریستوفر همپتون.

حق نشر عکس PA
Image caption آل پاچینو در فیلمی بر اساس نمایشنامه اسکار وایلد بازی می کند

کیت وینسلت و جودی فاستر از بازیگران فیلم "کشتار" هستند. این فیلم درباره دو زوج است که پس از دعوای فرزندانشان در مدرسه با هم دوست می شوند.

فیلم های تازه ای از ابل فررا، ویلیام فردکین، کارگردان فیلم "جن گیر" و تاد سولوندز نیز در این بخش به رقابت خواهند پرداخت.

چنان که پیش از این اعلام شده، جشنواره امسال را فیلم "عید مارس" که درامی سیاسی به کارگردانی، تهیه کنندگی و بازی جورج کلونی است افتتاح خواهد کرد.

بزرگداشت آل پاچینو

در جشنواره امسال از آل پاچینو، بازیگر سرشناس آمریکایی، تقدیر خواهد شد و دارن آرنوفسکی، کارگردان فیلم "قوی سیاه" ریاست هیئت داوران را بر عهده خواهد داشت.

امسال فیلم "وایلد سالومه"، که اقتباسی از نمایشنامه مشهور اسکار وایلد (۱۸۹۱ ) است، با بازی آل پاچینو در بخش خارج از مسابقه به نمایش در خواهد آمد.

فیلم دیگری که در بخش خارج از مسابقه اکران خواهد شد، تریلر "واگیری" (Contagion) است که کارگردانی آن با استیون سودربرگ بوده است.

جشنواره فیلم ونیز و جشنواره فیلم تورنتو اغلب فرصتی است برای نمایش فیلم هایی که امید می رود در جشنواره های سینمایی بعدی در طول سال جوایز مهمی را دریافت کنند.

سال گذشته فیلم "جایی" (Somewhere) ساخته سوفیا کاپولا، دختر فرانسیس فورد کاپولا و کارگردان فیلم هایی چون "گمشده در ترجمه" و "خودکشی های باکره" برنده جایزه شیر طلایی ونیز شد.

مطالب مرتبط