راه‌اندازی بخشی با موضوع 'فتنه و دشمن' در نمایشگاه قرآن

حق نشر عکس FARS
Image caption اشاره وزیر ارشاد به حضور مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در نمازجمعه ۲۶تیر ۱۳۸۸ است

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت که امسال در نمایشگاه قرآن بخش "دشمن شناخت" با موضوع "فتنه و دشمنان خارجی" برگزار خواهد شد.

نمایشگاه قرآن که هر سال در طول ماه رمضان برگزار می شود، امسال از روز پنجشنبه ۶ مرداد در مصلای تهران افتتاح شده و تا ۴ شهریور ادامه خواهد داشت.

آقای حسینی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه گفت: "بعد از انتخابات سال ۸۸ عده ای با ظاهر متفاوت و قیافه های آنچنانی در نماز جمعه حضور یافتند و دختر و پسر در کنار هم حتی با کفش به نماز ایستادند. توجه داشته باشیم که دشمن گاهی از چهره های موجه برای بهره برداری از مقاصدش استفاده می کند."

در ۲۶تیر ماه ۱۳۸۸، که اکبر هاشمی رفسنجانی نماز جمعه تهران را اقامه کرد، مردم معترض به نتایج انتخابات به همراه مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو نامزد معترض به نتایح انتخابات در این نماز جمعه دانشگاه تهران شرکت کردند و در جریان درگیری های پس از آن که میان معترضان و نیروهای دولتی پدید آمد، به ضرب و شتم و دستگیری شماری از شهروندان انجامید.

آقای هاشمی رفسنجانی در این خطبه ها خواستار آزادی دستگیر شدگان بعد از انتخابات و فراهم شدن فضایی برای بیان دیدگاه های مختلف در رادیو و تلویزیون دولتی ایران شده بود.

به گفته آقای حسنی "طی دو سال گذشته برنامه های متنوعی برای مبارزه فرهنگی با فتنه برگزار شد. حتی یک فیلم سینمایی هم با این موضوع ساخته شد که جوسازی بسیاری در مقابلش انجام شد."

اشاره آقای حسینی به فیلم "پایان نامه" است به تهیه کنندگی روح الله شمقدری که به حوادث پس از انتخابات از جمله کشته شدن ندا آقا سلطان می پردازد.

حق نشر عکس b
Image caption گزارش ها از توزیع تعداد زیادی بلیت نیم‌بهای فیلم "پایان‌نامه" حکایت دارند

این فیلم در زمان اکران در جشنواره فیلم فجر و پس از آن با مخالفت و اعتراض فراوانی از سوی مخالفان دولت ایران رو به رو شد که سازندگان آن را به تحریف واقعیت متهم می کردند.

سازندگان این فیلم از فروش بالای آن در سینماهای ایران خبر می دهند؛ در عین حال، منتقدان می گویند که تهیه کنندگان این فیلم، برای افزایش میزان فروش آن، به شیوه های مختلفی از جمله عرضه تعداد زیادی بلیت نیم بها به خانواده ها متوسل شده اند.

"مطالبه رهبری"

محمد حسینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "در نمایشگاه قرآن امسال سعی کردیم موضوعات مختلف فرهنگی را مد نظر داشته باشیم. به ویژه مطالبات قرآنی که از خواسته های رهبر انقلاب است. طبق خواسته های رهبری باید به شرایطی برسیم که دیگر کسی با قرآن ناآشنا نباشد."

آقای حسینی با اشاره به دیدار عده ای از کتابداران با آیت الله خامنه ای در روز ۲۹ تیر ۱۳۹۰ گفت: "شورای فرهنگی کشور این روز را روز کتابدار نامید."

در صورت تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مصوبه شورای فرهنگ عمومی به اجرا در خواهد آمد و روزی به این نام در تقویم رسمی ایران ثبت خواهد شد.

آیت الله علی خامنه ای، روز چهارشنبه ( ۲۹ تیر) در این دیدار، در عین تاکید بر پایین بودن میران مطالعه مردم ایران، گفته بود "نمی توان بازار کتاب را آزاد گذاشت تا کتابهای مضر وارد جامعه شود."

محمد حسینی همچنین از آماده سازی طرح موسوم به "پیوست فرهنگی" خبر داد و گفت در کنار هر "نیروگاه" یا "مرکزی" که احداث می شود، یک نمازخانه یا کتابخانه تاسیس می شود.

آقای حسینی درباره "مرکز"ها و "نیروگاه" ها توضیح بیشتری نداد.

مطالب مرتبط