جشنواره فیلم لوکارنو رسما افتتاح شد

حق نشر عکس b
Image caption جشنواره فیلم لوکارنو از سوم تا سیزدهم ماه اوت برگزار می شود.

جشنواره فیلم لوکارنو که پس از جشنواره های ونیز و کن، در کنار کارلو ویواری از جمله باسابقه ترین جشنواره های جهان است، چهارشنبه شب به طور رسمی در سینمای روباز پیاتزا گرانده که گفته می شود دارای بزرگ ترین پرده سینمای اروپا با ابعاد ۲۶ در ۱۴ متر است، افتتاح می شود.

جشنواره لوکارنو که در شهر کوچک لوکارنو در سوئیس برپا می شود، سعی دارد با توجه به سینمای مستقل، جشنواره متفاوتی باشد. مدیریت این جشنواره که یکی از مهم ترین جشنواره های فیلم اروپاست، به تازگی تغییر کرده است و دست اندرکاران این جشنواره امیدوارند به این ترتیب تغییرات مثبتی در این جشنواره ایجاد شود.

جشنواره امسال با دو پیش نمایش در روزهای اخیر، کار خود را آغاز کرده است: "صبحانه در تیفانی" ساخته بلیک ادواردز و "آمارکورد" ساخته فدریکو فلینی دو فیلمی هستند که طی شب های گذشته در پیتزا گرانده به نمایش در آمده و مورد استقبال حدود پنج هزار تماشگر در هر نمایش قرار گرفته اند.

اما افتتاح رسمی جشنواره، امروز، چهارشنبه (سوم اوت) با نمایش فیلم "سوپر هشت" ساخته جی جی آبرامز به تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ انجام خواهد شد.

پرده جشنواره لوکارنو همچنین به زودی شاهد نمایش "لوآور"، فیلم تحسین شده آکی کوریسماکی در جشنواره کن، خواهد بود. "لوآور" قصه مرد مهاجری را در این شهر بندری شمال فرانسه بازگو می کند که با کمک اهالی محله مقدمات مهاجرت غیر قانونی و پیوستن یک پسر سیاهپوست به مادرش را در بریتانیا فراهم می کنند.

بخش مسابقه

در بخش مسابقه امسال این جشنواره بیست فیلم برای دریافت یوزپلنگ طلایی جشنواره با هم رقابت می کنند. این فیلم ها که غالباً اولین اکران جهانی شان را تجربه می کنند از کشورهایی چون آرژانتین، سوئیس، هلند، ژاپن، فرانسه ، آمریکا، لبنان، رومانی، لهستان، شیلی، اسرائیل، ایتالیا و آلمان هستند که از این میان فیلم های فرانسوی بیشترین عنوان را به خود اختصاص داده است.

در بخش مسابقه فیلم هایی چون زمینی دیگر (مایک کاهیل)، هتل بیروت (دانیل آربید)، آخرین اکران (لورن آشار)، سال ببر (سباستین للیو)و تنهاترین سیاره (جولیا لاکتف) به نمایش در می آید.

هیئت داوران امسال متشکل از پائولو برانکو (تهیه کننده پرتغالی- رئیس هیئت داوران)، لویی گارل (بازیگر و کارگردان جوان فرانسوی)، ساندرا هولر (بازیگر آلمانی)، بتینا اوبرلی (فیلمساز سوئیسی) و لوکا گاداگنینو (فیلمساز، فیلمنامه نویس و تهیه کننده ایتالیایی) است.

بدون سینمای ایران

جشنواره لوکارنو طی سال های متمادی توجه خاصی به سینمای ایران داشته و تاکنون دو بار جایزه اصلی خود یعنی یوزپلنگ طلایی را در سال های ۱۹۹۴(برای فیلم "خمره" ساخته ابراهیم فروزش) و ۱۹۹۷( برای فیلم "آینه" ساخته جعفر پناهی) به سینمای ایران اعطا کرده است، اما در سال های اخیر تعداد فیلم های ایرانی این جشنواره کاهش یافته اند و امسال هیچ فیلمی از سینمای ایران در جشنواره لوکارنو پذیرفته نشده است.

بنا بر این است که فیلم "آینه" ساخته جعفر پناهی، کارگردان ایرانی در تجلیل از این فیلمساز و همدردی با او به صورت ویژه در یک سئانس در جریان این جشنواره به نمایش در آید.

سینمای کلاسیک

جشنواره لوکارنو امسال، تمامی فیلم های وینسنت مینه لی، فیلمساز کلاسیک هالیوود را یکجا گرد آورده و نسخه های سی و پنج میلی متری آنها را به نمایش می گذارد. "یک آمریکایی در پاریس"، "ژی ژی"، "ساعت" و "مرا در سن لوئیس ملاقات کن" از جمله ساخته های این فیلمساز است.

در جشنواره لوکارنو سی و سه فیلم مینه لی به نمایش در می آید و در واقع بخش قابل توجهی از برنامه جشنواره را به خود اختصاص داده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption نمایی از فیلم "واگن موسیقی" ساخته وینسنت مینه لی

کتاب تازه ای هم درباره مینه لی نوشته امانوئل بوردو، سردبیر سابق کایه دو سینما، همزمان با جشنواره لوکارنو منتشر می شود.

لسلی کارون بازیگر فیلم هایی چون "ژی ژی" و "یک آمریکایی در پاریس" میهمان ویژه جشنواره است و با حضور در پیاتزا گرانده به معرفی این بخش خواهد پرداخت، ضمن این که در یک جلسه پرسش و پاسخ با تماشاگران هم شرکت خواهد کرد.

فیلم هایی از ساتیا جیت رای، سازنده سه گانه آپو، و ژان ماری اشتراب، فیلمساز فرانسوی، هم از برنامه های جشنواره امسال است.

میهمانان جشنواره

در جشنواره لوکارنو از فیلمساز برجسته فرانسوی موریس پیالا تقدیر خواهد شد و ژرار دو پاردیو بازیگر مطرح فرانسوی که در چهار فیلم با پیالا همکاری کرده، دیگر میهمان ویژه جشنواره است که در یک جلسه سخنرانی درباره پیالا حرف خواهد زد.

کلودیا کاردیناله و ایزابل هوپر، دو بازیگر سینمای کلاسیک و سینمای روز اروپا هم از دیگر میهمانان جشنواره هستند که در کنار نمایش فیلم هایی چون هشت و نیم(فدریکو فلینی) و پیانیست (مایکل هانکه) با تماشاگران سخن خواهند گفت.

ابل فرارا فیلمساز مطرح آمریکایی هم مهمان دیگر جشنواره لوکارنوست که قرار است در یک جلسه ویژه سخنرانی و پرسش و پاسخ شرکت کند.

جشنواره فیلم لوکارنو از سوم تا سیزدهم ماه اوت برگزار می شود.

مطالب مرتبط