'ایل بختیاری' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

فیلم ایل بختیاری ، ساخته کیومرث درمبخش در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.

ایران سرزمین اقوام است و ساکنان سرزمین بختیاری یکی ازاصیل ترین و قدیمی ترین این اقوام، ازبزرگترین ایل های ایران هستند. ایل بختیاری مهمترین جامعه عشایری ایران راتشکیل می دهند. بختیاری ها در بخش هایی ازشش استان چهار محال وبختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، اصفهان، فارس، لرستان وخوزستان حضور دارند. این هفته با آپارات به سراغ بختیاری ها می رویم.

درباره فیلم

بختیاری ها سنت ها، مراسم و آیین ها، و پوشش و شیوه زندگی خاص خودشان را دارند. در مورد ایل بختیاری و این سنت ها و رسوم شان فیلم های زیادی ساخته شده و روایت های متفاوتی گفته شده است.

فیلم "ایل بختیاری" ساخته کیومرث درم بخش است . فیلم ساز با تجربه و پیشکسوت ایران که فیلم های متعددی درباره اقوام مختلف قشقایی، شاهسون و ترکمن در ایران ساخته است. آقای درم بخش در این فیلم سری به مناطق بختیاری نشین در غرب ایران زده و از نگاه خودش تصویری از ایل بختیاری ثبت کرده است.

Image caption نمایی از فیلم 'ایل بختیاری' ساخته کیومرث درمبخش

ویژگی فیلم

فیلم "ایل بختیاری" ساخته کیومرث درم بخش فیلمی پر از رنگ و تصویرهای شیک و کارت پستالی است. فیلمساز در این فیلم تلاش کرده است تا کلکسیونی از زیبایی های سرزمین بختیاری را ثبت کند و تصاویری به اصطلاح کارت پستالی از شرایط آدم هایی ارائه دهد که ممکن است در زندگی شهری شده امروز دیگر نمونه هاشان کمتردیده شود.

درباره کارگردان

فیلم"ایل بختیاری"ساخته "کیومرث درم بخش" است.کیومرث درم بخش متولد ۱۳۲۴ و تحصیل کرده سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. اوپس از بازگشت به ایران با تلویزیون وقت همکاری کرد و اولین فیلمش" جرس" درباره شتربانان در آن زمان بسیار مورد توجه قرار گرفت. از او فیلم داستانی به نام" بوف کور" بر اساس داستان معروف" صادق هدایت " فیلمی بسیار شناخته شده است. "کیومرث درم بخش" همچنین فیلم" سفر بهاری" را درباره زندگی "صادق هدایت" با بازی " پرویز فنی زاده" ساخته و فیلم های خوب و مستندهای موفق دیگری مثل "کسوف" هم در کارنامه حرفه ای خود دارد.

نگاه کارگردان

حق نشر عکس FARS
Image caption کیومرث درمبخش در دانشگاه سوربن فرانسه سینما خوانده است.

مردم، طبیعت، هنر و رخت و لباس ایران نمونه های منحصر به فردی در جهان هستند. یکی از چیزهایی که بیش از همه من را در سفر به ایران مجذوب خود کرد ایلات ایران بودند. ایلات بختیاری بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و در پهنایی قریب به شصت و هفت هزار کیلومتر در منطقه زاگرس مرکزی زندگی می کنند. آنها به لهجه لری سخن می گویند و مسلمان شیعه هستند.

یک سوم این قوم چادر نشین هستند.آخرین خان ایل بخیاری جعفر قلی بود که چند سال پیش در گذشت.

خلاصه فیلم هفته گذشته "آیا شما خوشبختید؟"

Image caption نمایی از فیلم 'آیا شما خوشبخت هستید؟' ساخته علی تمدن

این فیلم، خط داستانی ندارد. اما پر از داستان است علی تمدن کارگردان فیلم، دوربینش را برداشته و در جست وجوی خوشبختی به خانه و خانواده های مختلف رفته وهمین سوال را با آنها در میان گذاشته است. خیلی از آدم ها سعی کرده اند همان جواب قابل انتظار را بدهند: "بله ما خوشبختیم و راضی از زندگی ". ولی دوربین بیرحم تر از این حرف هاست و نشانه ها و تصاویر یا حتی حرکات ماهیچه های صورت دقیق تر حرف می زنند.

نظرات شما درباره فیلم 'آیا شما خوشبختید؟'

فروغ

در این فیلم یک معنای عمیق از خوشبختی در تصاویر بود. به نظر می رسید کارگردان سعی کرده بود، با نشان دادن خانه های ساده و زندگی های ساده در اصفهان در مقایسه با زندگی پیچیده و تجملاتی پایتخت نشین ها، معنای جدیدی در خوشبختی را نشان دهد. این که چهره های مردمانی که زحمت کش و ساده و بی ریا بودند خیلی شاداب تر و گویا تر، خوشبختی را نشان می داد. حتی اگر به ظاهر خوشبخت نبودند اما آنها از زندگیشان شاد و راضی بودند. اما مردمی که در پایتخت و زندگی پیچیده شهری بودند هم انتظارات بیشتری داشتند و هم به راحتی می گفتند که خوشبخت نیستند و یا راضی نیستند. تفاوت نسل قدیم و جدید در معنای خوشبختی هم یکی دیگر از هدف های کارگردان بود که به خوبی در این فیلم نشان داده شده بود. فیلم معناگرای خوبی بود.

محمد

فیلم بدی بود.من هم می توانم یک دوربین به دستم بگیرم بروم در خانواده و بپرسم که آیا خوشبختید یا نه. کیست که جلوی دوربین بگوید نه. البته من باید صادقانه بگویم که بد بختم.

نوشین

قسمت اول فیلم را ندیدم اما به نظر می آمد که شخصیت ها با دوربین رو راست نبودند. بعضی افراد هم آن قدر در پیله خود بودند که از زندگی چیزی جز دنیای شناخته شده خود نمی دانستند. به نظر می آید که کارگردان آگاهانه به دنیای طبقه ای خاص پرداخته که درعین سادگی و نداشتن انتظار زیاد از روزگار، در عین ابراز خوشبختی، حس نارضایتی را به بیننده القا کنند.

امید بهروزی

خوشبختی واقعی چیست؟ یک خانه عالی چه ارزشی دارد اگر ما کره قابل تحملی نداشته باشیم که آن خانه را بر آن بنا کنیم؟

مهرنوش

فیلم زیبایی بود و اشاره به اصلی ترین سؤال زندگی آدم داشت، اما ناقص بود. خوب بود اگر فقط به قشر کارگر و کشاورز بسنده نمی کرد، فقط به زحمتکشی که داشتن نان شب برایش جای شکر دارد و از سنین کودکی مشغول کار بوده، اکتفا نمی کرد. به اقشار تحصیل کرده می پرداخت، دکترها، مهندس ها، اساتید، کارمندان و به این ترتیب می توانست این سؤال اساسی را همه گیرتر پاسخ بدهد و برسد به این اصل کلی که هر چه آگاهی و شناخت افراد از دنیای پیرامون شان بیشتر می شود ، هر چه دنیا دیده تر می شوند، هر چه انواع زندگی های متفاوت اروپایی و غربی و شرقی و خاور میانه ای را می بینند، نارضایتی بالاتر می رود. می بینند که می شده طور دیگری هم زندگی کرد و آن موقع است که می توانند بگویند که خوشبخت هستند یا نه؟ با این همه انواع زندگی که دیدیم آیا این نوع زندگی که ما داریم آیا ما را راضی می کند یا نه؟

آرش

متاسفانه آب بندی داشت. یک فیلم درجه سه بود.

نادیا

دلیل جالب بودن این مستند به نظرم سیاه سفید بودنش بود. یعنی همه آدم ها با شرایط متفاوتی که در زندگیشان دارند، طعم خوشبختی و بدبختی را کم و زیاد باهم می چشند وهیچ کس خوشبخت خوشبخت یا بدبخت بدبخت نیست ولی بیشتر معرفی آدمها بود تا اینکه بدانیم دقیقا چرا خودشان را خوشبخت میدانند.

عاطفه

پیام این فیلم این بود که خوشبختی نسبی است.

آریان

در درجه اول ساختار سیاه - سفید فیلم جلب نظر می کرد. اما شاید اگر جامعه آماری این فیلم فقط از دو شهر تهران- اصفهان انتخاب نمی شد بهتر بود. کاملا مشخص بود که یک جامعه آماری اتفاقی و رندم انتخاب نشده، بلکه قشر نیمه مرفه اصفهان در برابر قشر متوسط یا مرفه تهران قرار گرفتند و شاید این مقایسه مفهوم خوشبختی را بخوبی انتقال ندهد اما ایده فیلم نوین و جالب بود. نوع فیلم برداری هم در عین سادگی حرفهای زیادی برای گفتن داشت.

بنفشه

معلوم شد خوشبخت‌های جامعه چه کسانی هستند. آدم های ساده ، بی ادعا و قانع. فقط امیدوارم که حرفهاشان واقعا حرف دلشان باشد نه برای جلوی دوربین.

علی رضا

معلوم است که رفته اید تعطیلات تابستانی. فیلمهای تکراری نشان می دهید.

نوشین

به نظر من فیلم خوبی بود ولی بهتر از این هم می شد آن را ساخت. واقعا اکثر مردم ما خوشبخت نیستند و معنی خوشبختی را نمی دانند.

مهسا

من از فیلم راضی نبودم. فیلم جالبی نبود. اگر کسی یک دوربین بردارد و برود خانه این و آن و بیوگرافی بپرسد که نمی شود اسم آن را فیلم گذاشت.

سبحان

بسیار از دیدن فیلم "آیا شما خوشبخت هستید؟" لذت بردم..

از حسن انتخاب و زحمتتان سپاس گزارم.

بهنام

من تازه فیلم " آیا شما خوشبخت هستید؟" را دیدم و نتوانستم تا دیدن تمام آن کار دیگری انجام دهم. مثل یک سفر عمیق به درون روح و جامعه ایران بود. آپارات سپاسگزارم.

رایان

به نظر من این فیلم "سینما" نبود حتی کارژورنالیستی هم نبود.

شما هم اگر در بی بی سی یک دوربین بردارید و تصویر برداری کنید نتیجه اش صد بار بهتر از این خواهد شد.

فرهاد

اگر این فیلم بجای ۴۵ دقیقه ۴۵۰۰ دقیقه هم طول می کشید، باز هم ما شاهد همان جوابهای کلیشه ای و تکراری می بودیم . موضوع و دستمایه فیلم عالی بود. در واقع هدف از زندگی رسیدن به خوشبختی است.در کل فیلم فقط ۴ نفر صادقانه جواب دادند و همه آنها به تنهایی جلوی دوربین بودند و همگی اعتراف کردند که خوشبخت نیستند.نمی دانم چرافیلمساز با این که می دانست تقریباهیچ ایرانی در حضور خانواده اش احساسات واقعی خود را بیان نمی کند به این کار اصرار داشت. فیلمساز می بایست با سوالات مشخص و حساب شده کنترل جوابها را بدست می گرفت.

مجید از اصفهان

این فیلم عملکرد کاملا مغرضانه در مورد تفاوت شهرهای ایران و مقایسه ای کور در مورد دو شهر اصفهان وتهران داشت.

چرا فیلم ساز در اصفهان به سراغ خانواده های مذهبی و سنتی رفته بود در صورتی که بیشتر مردم اصفهان، دیگر نه تنها به این صورت فکر نمی کنند بلکه زندگی هم نمی کنند. فیلم ساز در تهرا ن به سراغ افراد بدون حجاب رفته، در صورتی که می توانست به سراغ محله های بسیار مذهبی تهران برود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط