برنامه تفریحی، ۵ اوت

با درود به شما، عزیزان از سوی من و تمام همکارانم از دفتر بی بی سی در دوشنبه.

زرینه‌ام و همراه با آرزوی کریم، همکار ختلانیم برنامه این هفته تفریحی را برایتان تقدیم می‌کنیم.

محتوای برنامه این هفته ما از این قرار است !

خطرات ناشی از شناوری کودکان به تنهایی در کولها و رودخانه‌ها در تاجیکستان!

جوان‌دختران داوطلب، امتحانات ورودی به دانشگاهها را می‌سپارند.

نظر اسلام در باره ضرورت تحصیل برای دختران.

پشت صحنه هنر ماندن برخی از هنرمندان ولایت ختلان: مصاحبه با حنیفه قورباناوا آوازخوان از این ولایت!

شناوری کودکان بدون نظارت

حق نشر عکس BBC World Service

کمیته امور اضطراری یا فوق العاده تاجیکستان از غرق شدن بیش از ۱۰۰ نفر در رودخانه‌ها و کولهای این کشور در نیم‌ساله اول خبر داده است.

حق نشر عکس BBC World Service

طوری که از دفر مطبوعاتی این کمیته می‌گویند، بیشتر این افراد را جوانان زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند و حتی در میان غرق‌شدگان کودکان زیر پنج سال بوده‌اند.

این کمیته از والدان دعوت کرده است، کودکان را به تنهایی برای شنا در کولها و رودخانه‌ها اجازه ندهند.

من رفتم به کول (استخر) جوانان، بزرگترین مکان شنای شهروندان و مشاهده کردم که در واقع اکثر کودکان آن جا بدون نظارت بزرگسالان شنا می‌کنند. ولی عده‌ای از کودکان با والدانشان آمده بودند. من با برخی از آنها صحبت کردم.

حق نشر عکس BBC World Service

الهام از جمله اندک پدرانی بود که دو پسر کوچولوی خود را در زمان شنایش همراهی می‌کرد. الهام می‌گوید که والدان باید کودکان را زنهار به تنهایی برای شنا در کولهایی که عمق بلند دارند اجازه ندهند و یا حد اقل کودکان را راه بلدی کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حق نشر عکس BBC World Service

گلنسا از جمله ساکنان شهر دوشنبه، به کودکانی که در میان کول مشغول شنا بودند، نگریست و از آن افسوس خورد که والدان این کودکان در بابت فرزندانشان بی‌پروایی می‌کنند.

گلنسا مادر چهار فرزند است و دخترهای خود را برای شنا آورده است و وی می‌گوید که آب کثیف بوده است و از این رو وی کودکان خود را اجازه نداد که مدت طولانی آب‌بازی کنند. این بانو گفت که در منزل کودکان را شستشوی خواهد کرد، زیرا از آن بیم دارد که کودکان از آب کثیف به مرضی مبتلا شوند.

حق نشر عکس BBC World Service

در یک کنار کول جوانان چند نفری از جوانان مشغول پاکسازی آب بودند.

تیمور گریزاف، رئیس کولک جوانان به پاکسازی کول نظارت می‌کرد و وی گفت که آنها همه‌روز کول را پاکسازی می‌کنند، ولی آقای گریزاف افزود، عده‌ای از افراد شناور به خود اجازه می‌دهند که آشغالها را به داخل آب ‌اندازند.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای گریزاف از افراد شناور دعوت کرد، آب را کثیف نکنند و از امنیت کودکانشان به هنگام شنا باخبر باشند و وی می‌گوید که عده‌ای از کارمندان گروه نجات به طور همیشگی به امنیت شهروندان به هنگام شنا نظارت می‌کنند.

افزایش دختران داوطلب در دانشگاه

امروزه در دانشگاههای تاجیکستان جوانان مشغول سپردن امتحانات ورودی به این دانشگاهها هستند.

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته خال احمد سمیع یف، مسئول بخش قبول مدارک دانشگاه ملی تاجیکستان، بزرگترین مؤسسات آموزشی در این کشور بیش از چهار هزار داوطلب مشغول سپردن امتحانات پذیرایی به این دانشگاه بوده‌اند.

از این تعداد حدود بیش از چهل درصد را جوان‌دختران تشکیل می‌دهند که با برخی از آنها من در زمان سپردن امتحانات صحبت کردم. همچنین با رئیس کمیسیون قبول مدارک نیز صحبتی انجام دادم.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای سمیع یف می‌گوید که ۸۰ نفر از برندگان جوایز مختلف بدون سپردن امتحانات به دانشگاه پذیرفته شده‌اند که از این آمار نیز چهل درصد را دختران تشکیل می‌دهند.

حق نشر عکس BBC World Service

نیلوفر برای پذیرایی به بخش اقتصاد و مالیه آمادگی دید و انشا را با بهای جهار سپرده است. سعید اکابر دولت اف، پدر نیلوفر می‌گوید که دو دختر دیگر دارد و به عقیده وی در تاجیکستان دختران باید باسواد باشند، زیرا از سطح دانش دختران زندگی خوب آنها بستگی داشته است.

داوطلبان و والدانشان در نزد فهرست ویژه‌ای می‌ایستادند و اسامی خود را در میان آنهایی که از امتحان بها گرفته‌اند، جستجوی می‌کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

مهیا از جمله اندک داوطلبانی بود که انشا را با بهای پنج یعنی اعلی سپرده است. وی می‌گوید که موضوع آزاد را که “حقیقت چیست” نام داشت، انتخاب کرد و اشتباه نکرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

ضمیره نیز می‌خواهد اقتصاددان شود و امید دارد که امسال به صفوف دانشجویی دانشگاه ملی تاجیکستان خواهد پیوست.

حق نشر عکس BBC World Service

جوره‌خان محمدخان اف و پروین دختر داوطلب وی مشغول پیدا کردن نتیجه بهای امتحان در فهرست داوطلبان بودند.

پروین می‌گوید که بهای چهار گرفته و از این بهایش قناعتمند نیست.

ضرورت تحصیل دختران مسلمان

اما در ماه ژوئیه در شهر بشکیک کانفرانس زنان فعال دایر شد و در آن یکی از مسائل داغ جوامع آسیای مرکزی و افغانستان دور ماندن دختران از آموزش در محور گفتگوی شرکت‌کنندگان قرار گرفته است.

ظرفا رحمانی، یکی از زنان شرکت‌کننده این نشست بود، و وی در صحبت به بی بی سی گفت که در این همایش رازه آتونبا‌یوا، رئیس جمهوری قرقیزستان با زنان شرکت‌کننده کنفراس ملاقات داشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

ظرفابانو می‌گوید که به جز از تاجیکستان کشورهای دیگر منطقه زنان وزیر و سفیر داشتند و دختران آن کشورها این بانوان را برایشان الگو می‌دانسته‌اند.

خانم رحمانی ضمن تأکید به ضرورت آموزش و پرورش برای دختران مسلمان بر آن تأکید داشت که دین اسلام در برابر مردها به زنان نیز داشتن دانش کامل را مهمّ می‌دانسته است.

وی به دخترانی که آرزوی تحصیل کردن را دارند، ولی با مخالفت والدان روبرو می‌شوند، مشورت می‌دهد که به پدر و مادران فهمانند که تحصیل برای دختران در شرایط فعلی امر ضروری است. همچنین ظرفابان و نقش چهره‌های سرشناس روحانی را برای تشویق والدان به تحصیل فرزندان دختر مهمّ خواند.

پشت صحنه هنر ماندن آوازخوانان ختلانی

حنیفه قرباناوا، یک آوازخوان مشهور در ولایت ختلان می‌گوید که با وجود محبوبیتی که وی در این ولایت و بویژه در وادی وخش داشته است، وی آرزو دارد، در سطح جمهوریوی در برنامه‌های کنسرتی شرکت کند.

حق نشر عکس BBC World Service

حنیفه قرباناوا در وادی وخش یکی از آوازخوانهای باتجربه است که دیر باز آرزو دارد، در صحنه‌های بزرگ و برنامه‌های فرهنگی ویژه دولتی آوازخوانی کند.

حنیفبانو با اظهار تاسف می‌گوید، هنرمندان و آوازخوانهای حرفه‌ای در وادی وخش را کمتر به برنامه‌های هنری دولتی دعوت می‌کنند، "انها را نادیده می‌گیرند".

در حالی که وی می‌گوید آهنگها در موضوع “استقلال” و “وحدت” در این گونه برنامه‌ها زیاد پخش می‌شوند، وی در فهرست ترانه‌هایش چنین ترانه‌ها زیاد داشته است.

حنیفه می‌گوید که در صدد است، یک ترانه دیگری را با نام «جناب عالی» آماده کند و شاید آن زمان، او امکان پیدا خواهد کرد که در کنسرتهای دولتی آوازخوانی کند.

حق نشر عکس BBC World Service

حنیفه قرباناوا هنوز از زمان شاگرد مدرسه بودنش روی صحنه آمد و سپس با فتح‌الدین تیشه‌یف، آوازخوان فقید محلی در هم‌آوازی چند ترانه‌ای را اجرا کرد و محبوب ساکنان ولایت ختلان شد.

امیدوارم که مطالب این هفته تفریحی پسند شما شده باشند، ولی این جا من به اتّفاق آرزو و همکاران دیگر تاجیکستانی‌ام با شما خداحافظی می‌کنم. پدرووووود و تا برنامه دیگر تفریحی