محسن پرویز: در وزارت ارشاد بر اساس اختیار شخصی عمل می شود

حق نشر عکس ISNA
Image caption تیرماه ۸۹ محسن پرویز از معاونت فرهنگی ارشاد برکنار شد و جای خود را به بهمن دری اخوی داد

محسن پرویز، نویسنده و معاون فرهنگی سابق وزارت ارشاد درباره عملکرد این وزارتخانه گفت که "رویه جاری وزارت ارشاد طبق ضوابط نیست و بر اساس اختیار شخصی عمل می‌شود."

آقای پرویز در گفت و گو با سایت خبرآنلاین با اشاره به اینکه اعضای هیئت نظارت بر کتاب انتخاب شده اند ولی احکامشان هنوز از سوی رییس جمهور ابلاغ نشده"، گفت که وزارت ارشاد "در این مدت نه بر اساس آیین نامه جدید عمل کرده است و نه بر اساس روال قدیم."

اردیبهشت امسال اعضای هیئت نظارت بر کتاب در دو حوزه بزرگسالان و کودک از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شدند. به گفته محمد حسینی، وزیر ارشاد ایران قرار است این هیئت برای صدور مجوز کتاب ها تصمیم گیری کند.

با این حال محسن پرویز گفت: "بحث نظارت بر ضوابط نشر کتاب بحث جدیدی نیست، بر اساس ضوابط نشر قبلی -که مصوبه سال ۶۸ شورای​عالی انقلاب فرهنگی است - فعالیت‌های نشر کتاب زیر نظر هیات نظارت بر ضوابط نشر صورت می گرفت."

آقای پرویز که خود از اعضای هیات "نظارت بر ضوابط نشر" بوده، گفت: "باید جلسات هیات نظارت قدیم تشکیل می‌شد. تا جایی که من خبر دارم، این هیات دیگر تشکیل جلسه نداده است."

به گفته او "در این فاصله زمانی نه طبق ضوابط قدیم عمل شده و نه بر اساس ضوابط جدید. فاصله زمانی که از خرداد ماه سال قبل تا فروردین ماه برای اعلام اسامی به شورای عالی افتاده است، توجیه پذیر نیست."

شکل گیری هیئت نظارت بر کتاب

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در غیاب محمود احمدی نژاد، به ریاست علی لاریجانی برگزار شد، اعضای هیئت نظارت بر کتاب بزرگسالان و کودکان انتخاب و معرفی شدند.

اما با گذشت چندین ماه از معرفی اعضا، این هیئت هنوز کار خود را آغاز نکرده است.

چندی پیش احمد شاکری، که نامش در میان اعضای هیئت نظارت بر کتاب در حوزه بزرگسالان دیده می شود، با ابراز نگرانی از تاخیر بیش از حد در آغاز به کار این شورا گفته بود: "زمان مشخصی برای آغاز به کار این شورا به اعضا اعلام نشده است."

محسن پرویز گفت: "من در جریان تاخیری که از سوی رییس جمهور و برای ابلاغ احکام اتفاق افتاده نیستم. اما در این بین نکته‌ای وجود دارد. عدم ابلاغ احکام از سوی محمود احمدی نژاد باعث ساقط شدن مسئولیت از وزارت ارشاد نیست."

به گفته معاون سابق فرهنگی وزارت ارشاد، "به فرض این‌که احکام صادر نشده و وزارتخانه هم نمی‌توانسته به صورت خود رای عمل کند، در این فاصله زمانی یا باید طبق ضوابط جدید یا ضوابط قدیم عمل شود."

'افراد دم دستی'

آقای پرویز با اشاره به اینکه "الان رویه جاری طبق ضوابط نیست و بر اساس اختیار شخصی عمل می‌شود،" درباره افرادی که برای عضویت در این هیئت معرفی شده اند گفت: "افرادی که به شورا معرفی شدند، افراد دم دستی هستند و کشف جدیدی صورت نگرفته است. البته نمی‌خواهم تخصص و مسوولیت پذیری این افراد را زیر سوال ببرم، منظورم این است که بعضی از این افراد در شورای نظارت قبلی بودند."

اعضای هیئت نظارت بر کتاب بزرگسالان مهدی خاموشی، هادی صادقی، بهمن دری، حسین کچوئیان، محسن مومنی، احمد شاکری و سوسن کشاورز هستند و محسن چینی فروشان، بهمن دری، محمد میرکیانی، امیرحسین فردی و جواد محقق به عنوان اعضای هیئت نظارت بر کتاب در حوزه کودکان تعیین شده اند.

محسن پرویز در ادامه انتقاد از عملکرد وزارت ارشاد گفت: "در وزارت ارشاد دیدگاهی از قدیم بوجود داشت و برخی دنبال این بودند که بیایند تعیین و تکلیف کنند و یا نظارت کنند و ضوابط را دور بزنند، این جور افراد الان هم در وزارتخانه هستند و به جای این‌که طبق ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی عمل کنند، فکر می‌کنند خودشان کارشان را انجام می‌دهند."

افزایش سختگیری و تاخیر در صدور مجوز، لغو مجوز کتاب های مجوزدار، فقدان پاسخگو به ناشران، مترجمان و نویسندگان معترض به شیوه ممیزی از جمله انتقادهای روزافزون اهالی کتاب در سال های اخیر بوده است.

محسن پرویز درباره معطل ماندن کتاب ها در وزارت ارشاد گفت: "اگر کتابی در وزارتخانه بیش از یک ماه مانده باشد تخلف ارشاد است و افراد می‌توانند شکواییه‌ای علیه اداره کتاب وزارت ارشاد تنظیم کنند. وزیر ارشاد هم در مصاحبه‌ای صحبت از صدور یک روزه مجوز کتاب‌ها کرده بود."

با این حال روند اعتراض نویسنده ها، شاعران و مترجمان به برخوردهای سلیقه ای و معطل ماندن آثارشان در بخش ممیزی وزارت ارشاد همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط