هفت روز هفته با سینما

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption فیلم "هری پاتر و یادگاران مرگ" پر فروش ترین فیلم هفته گذشته بود

فیلم "هری پاتر و یادگاران مرگ" با فروش ۶۲ میلیون دلار، پرفروش ترین فیلم هفته گذشته در مقیاس جهانی بود. بعد از آن فیلم های "اسمرف ها" با فروش ۴۸ میلیون دلار، "کاپیتان آمریکا" با فروش ۲۶ میلیون دلار و "طلوع سیاره میمون ها" با فروش ۲۳.۸ میلیون دلار، پرفروش ترین فیلم های جهان در هفته گذشته بوده اند.

نامزدهای دریافت جایزه درک جارمن

امسال ده فیلم بریتانیایی نامزد دریافت جایزه سینمایی "جارمن" شده اند. این جایزه که از سال ۲۰۰۸ به یاد درک جارمن سینماگر آوانگارد بریتانیایی بنا نهاده شد، هر ساله به بهترین فیلم بریتانیایی که جنبه های نوآورانه سینمایی داشته باشد، اهدا می شود.

پیش از این هر ساله فقط ۴ فیلم می توانست نامزد دریافت این جایزه شود، اما امسال این تعداد به ده فیلم افزایش یافت.

درک جارمن کارگردان فیلم های تجربی و آوانگاردی چون "سباستین"، "جشن"، "کاراواجو"، "باغ"، "رکوئیم جنگ"، "پایان انگلستان"، "ادوارد دوم" و "آبی" است که در سال ۱۹۹۴ بر اثر بیماری ایدز درگذشت.

اد اتکینز، کلر هوپر، انجا کرشنر و دیوید پانوس، تورستن لوشمن، الیزابت پرایس، لور پرووست، هیلاری کوب ساسن، کورین سورن و ایموگن استید وورثی و کلیو بارنارد کارگردان فیلم "آربر"، ده فیلمساز بریتانیایی اند که فیلم هایشان، نامزد دریافت این جایزه معتبر سینمای بریتانیا شده است.

جایزه "جارمن" که نقدی است و مبلغ آن ۱۰ هزار پوند است به همراه ۲۰ هزار پوند بودجه ساخت فیلمی درباره هنر برای شبکه ۴ تلویزیون بریتانیا به فیلمساز برنده اهدا می شود.

استوارت کومر، برنامه ریز سینمایی گالری تیت مدرن لندن، یونا بلزویک مدیر گالری وایت چپل و ساندرا هبرون مدیر هنری فستیوال فیلم لندن، داورانی هستند که فیلم برنده جایزه "جارمن" را انتخاب خواهند کرد.

فیلم های این ده فیلمساز نیز قرار است به زودی در سراسر بریتانیا از جمله لیورپول، لندن و گلاسکو نمایش داده شود.

لوک فولر (۲۰۰۸)، لیندزی سیرز (۲۰۰۹)، امیلی واردیل (۲۰۱۰) برندگان جایزه "جارمن" در سال های گذشته بوده اند.

اعتراض تماشاگران جشنواره لوکارنو به آوازخوانی ابل فررا

هفته گذشته ابل فررا کارگردان مستقل آمریکایی با خواندن چند آواز راک در مراسم تقدیر از فعالیت های سینمایی اش در جشنواره لوکارنو، خشم و عصبانیت تماشاگران این جشنواره را برانگیخت.

ابل فررا، سازنده فیلم هایی چون "سلطان نیویورک"، "ستوان بد" و "تشییع جنازه"، روز جمعه گذشته بعد از دریافت جایزه یوزپلنگ طلایی افتخاری جشنواره فیلم لوکارنو از دستان الیویه پر مدیر این جشنواره به خاطر یک عمر دستاورد سینمایی اش، به آوازخوانی بر روی صحنه پرداخت و با این کار غیرمنتظره و اعلام نشده خود، صبر بیش از پنج هزار تماشاگر سینمای روباز پیاتزاگرانده شهر لوکارنو را لبریز کرد.

تماشاگران که حوصله شان از آوازخوانی فررا سر رفته بود، شروع به اعتراض کردند اما فررا به اعتراض های آنها توجه نکرد و به آوازخوانی خود ادامه داد.

ابل فررا در گفتگوی خود با روزنامه گاردین، شایعات منتشر شده درباره مست بودن خود در شب مراسم را انکار کرد و گفت که قصد بی احترامی به میزبانان خود در جشنواره لوکارنو را نداشته است.

وی گفت: قصد من آوازخواندن نبود بلکه از من خواسته بودند که این کار را بکنم. اما وقتی به آدمی مثل من یک میکروفون و هزاران تماشاگر مشتاق بدهند، چه انتظاری دارید؟

وی در مورد اعتراض تماشاگران به آوازخوانی اش گفت که تصور کرده است که آنها از او خواستند دوباره برای آنها آواز بخواند.

در این مراسم همچنین کلیپ کوتاهی از فیلم جدید ابل فررا به نام "۴:۴۴ آخرین روز زمین" با بازی ویلم دفو که قرار است در ماه سپتامبر در بخش مسابقه جشنواره ونیز به نمایش درآید، نشان داده شد.

مت دیمن: رئیس جمهور آینده آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption مت دیمن هنوز به پیشنهاد مایکل مور واکنشی نشان نداده است

مایکل مور مستندساز معروف آمریکایی و سازنده فیلم هایی چون "بولینگ برای کلمباین" و "فارنهایت ۹۱۱"، مت دیمن بازیگر مشهور آمریکایی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری آینده آمریکا پیشنهاد کرد.

مایکل مور موضع گیری اخیر مت دیمن درباره باراک اوباما را ستود و گفت: "اگر واقعا می خواهید برنده انتخابات باشید، جمهوری خواهان یقینا راه را نشان داده اند: اینکه اگر کسی را که انتخاب می کنید محبوب باشد، برنده خواهید شد. گاهی با حمایت از یک بازیگر برنده خواهید بود."

این مستندساز جنجالی سینما گفت که از این جهت مت دیمن را انتخاب کرده که این بازیگر سرشناس آمریکایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ از دمکرات ها حمایت کرد، اکنون به منتقد جناح چپ دولت اوباما تبدیل شده و در روزهای گذشته از سیاست اوباما در زمینه بورس و آموزش به شدت انتقاد کرده است.

مت دیمن هنوز به این پیشنهاد مایکل مور واکنشی نشان نداده است اما گفته می شود او دوست دارد در فعالیت های سیاسی راه خودش را دنبال کند و بازیچه دست دیگران نباشد.

مت دیمن بازیگر فیلم های مطرحی چون سری فیلم های "بورن"، "مرحوم"، "اعترافات یک ذهن خطرناک"، "آقای ریپلی با استعداد"، "دوگما" و "نجات سرباز رایان" بوده است.

توقیف فیلم جنجالی بالیوودی

نمایش فیلم بالیوودی "آراکشان" ساخته پراکاش جی ها به دلیل مضمون جنجال برانگیز آن در سه ایالت هندوستان ممنوع اعلام شد.

این فیلم که همانند کارهای قبلی این فیلمساز، درونمایه ای سیاسی اجتماعی دارد، از نظام کاستی و طبقاتی در هند و تبعیض هایی که در سیستم اداری و آموزشی این کشور وجود دارد، انتقاد کرده است.

عنوان این فیلم ("آراکشان" به معنی ذخیره) به سیاست فعلی دولت هند در زمینه ذخیره کردن مشاغل دولتی و آموزشی برای گروه های محروم جامعه هند که بیش از ۱۶۶ میلیون نفر از این جامعه را تشکیل می دهند، اشاره دارد.

به گفته کارگردان این فیلم، خیلی ها در هند از این سیاست بهره مند می شوند و خیلی افراد واجد شرایط نیز به خاطر این سیاست از داشتن شغل محروم اند. به گفته او این سیاست، سیاست هندی ها علیه هندی هاست و من با این فیلم می خواستم شکاف موجود در این زمینه را نشان دهم.

در فیلم "آراکشان"، تعدادی از بازیگران بسیار مشهور سینمای هند از جمله آمیتا باچان، مانوج باجپایی، دیپیکا پادوکن و سیف علی خان بازی می کنند.

آمیتا باچان، ستاره سرشناس هندی در انتقاد از کسانی که به این فیلم حمله کرده اند گفت: "این افراد بدون اینکه بدانند محتوای فیلم چیست و بدون در نظرگرفتن حقوق دمکراتیک، به آن حمله کرده اند."

شابانا آزمی بازیگر معروف بالیوودی نیز اعتراض مخالفان اکران عمومی این فیلم را محکوم کرد.

در روزهای گذشته، تماشاگران خشمگین که بیشتر آنها به بازی سیف علی خان، اشراف زاده مسلمان هندی در این فیلم معترض بوده اند، پوسترهای فیلم "آراکشان" را از در و دیوار کنده و پاره کرده اند.

سینمای ایران

فیلم های پرفروش هفته

حق نشر عکس ISNA
Image caption "ورود آقایان ممنوع" همچنان در صدر جدول پر فروش ترین فیلم های اکران شده در تابستان قرار دارد

فیلم کمدی اجتماعی "ورود آقایان ممنوع" ساخته رامبد جوان با فروش دو میلیارد و پانصد میلیون تومان در طی ۵۷ روز، همچنان در صدر جدول پر فروش ترین فیلم های اکران شده در تابستان قرار دارد.

این فیلم که ویشکا آسایش، رضا عطاران، مانی حقیقی، پگاه آهنگرانی و ستاره پسیانی، بازیگران آن هستند، ماجرای مدیر مدرسه فمینیستی است که ورود آقایان (معلمان مرد) را به مدرسه‌اش ممنوع کرده، اما در شرایط خاصی مجبور به پذیرش یک معلم مرد می‌شود.

همین طور فیلم "سوت پایان"، سومین فیلم بلند نیکی کریمی، با فروش بالای ۵۰ میلیون تومان در طی نه روز، پرفروش ترین فیلم هفته گذشته بعد از فیلم "ورود آقایان ممنوع" بوده است.

"سوت پایان" که در ۱۴ سالن سینمایی تهران در حال نمایش است با ابتکارات شخصی نیکی کریمی برای تبلیغات این فیلم از جمله حضور خود کریمی در سالن های سینما به هنگام نمایش فیلم به ویژه در سانس های دیروقت شبانه، توانسته به فروش قابل توجهی دست پیدا کند.

در "سوت پایان" نیکی کریمی، شهاب حسینی و هستی مهدوی‌فر بازی می کنند و ماجرای زوج مستندسازی است که درگیر مسائل زندگی سوژه فیلم خود می شوند.

دو فیلم قبلی نیکی کریمی یعنی چند روز بعد و یک شب، به دلیل مشکلات ممیزی اجازه نمایش ندارند.

فیلم "اینجا بدون من" ساخته بهرام توکلی نیز که مورد توجه منتقدان قرار گرفته، در طی ۲۸ روز ۳۵۹ میلیون تومان فروش داشته است.

فاطمه معتمدآریا، نگار جواهریان، صابر ابر و پارسا پیروزفر بازیگران این فیلم اند که بر مبنای نمایشنامه "باغ وحش شیشه‌ای" تنسی ویلیامز ساخته شده و قصه خانواده‌ای را روایت می‌کند که پای دخترشان مشکل دارد و تمام دغدغه این خانواده رفع این مشکل اوست.

فیلم "آقا یوسف" ساخته علی رفیعی نیز با فروش ۱۶۱ میلیون تومان در طی ۳۰ روز همچنان سومین فیلم پرفروش هفته گذشته بود.

مهدی هاشمی، هانیه توسلی، شاهرخ فروتنیان، صابر ابر و پگاه آهنگرانی بازیگران دومین فیلم علی رفیعی اند. این فیلم داستان زندگی مردی است که بعد از بازنشستگی، به عنوان خدمتکار در خانه‌ها کار می‌کند اما یک روز در یکی از خانه‌ها با دختری مواجه می شود که صدایی شبیه صدای دخترش دارد که از او دور است.

فیلم های "شبانه روز" ساخته کیوان علی محمدی و امید بنکدار با فروش ۱۴۱ میلیون تومان و "ورود زنده‌ها ممنوع" به کارگردانی جواد مزدآبادی با فروش ۳۰ میلیون تومان، از فیلم های نسبتا پرفروش هفته گذشته بوده اند.

"شبانه‌روز" با بازی نیکی کریمی، پارسا پیروزفر، محمدرضا فروتن، مهتاب کرامتی، نگار جواهریان، حامد بهداد، مهناز افشار و حمیدرضا پگاه، داستان زندگی چهار زن از دوره‌های مختلف تاریخ معاصر ایران است که به شکل پیچیده ای روایت می شود.

نمایش فیلم "جرم" مسعود کیمیایی در کانادا

حق نشر عکس MEHR
Image caption آخرین ساخته مسعود کیمیایی با واکنش های زیادی روبرو شده است

نمایش فیلم "جرم" آخرین ساخته مسعود کیمیایی سینماگر کهنه کار سینمای ایران،از روز ۱۴ مرداد گذشته در دو سینمای شهر تورنتوی کانادا آغاز شده است.

این نسخه فیلم "جرم"، بدون زیرنویس انگلیسی یا دوبله و تنها برای ایرانیان مقیم تورنتو به نمایش گذاشته شده است.

علی سرتیپی تهیه کننده این فیلم می گوید که تماشاگران ایرانی ساکن کانادا، از فیلم "جرم" استقبال خوبی کرده اند. به گفته آقای سرتیپی، قرار است فیلم «جرم» علاوه بر کانادا از شهریور ماه در مالزی و از مهر ماه در آمریکا نیز اکران شود.

"جرم" که در بیست‌و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نمایش داده شد و سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره را دریافت کرد، داستان مردی به نام رضا سرچشمه (با بازی پولاد کیمیایی) است که نمی‌خواهد از عقیده و مرام خود دست بردارد.

نمایش عمومی فیلم "جرم" همانند بیشتر آثار کیمیایی با واکنش های متضاد منتقدان سینما مواجه شد. مسعود فراستی از مخالفان فیلم در یک اظهارنظر جنجالی در برنامه تلویزیونی "هفت"، آن را «پرت و پلا» و از نظر روان شناسی، یک «استمناء» سینمایی دانست.

فراستی همچنین در نشست "رابطه فلسفه و سینما" در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم با انتقاد از دادن جایزه به این فیلم در جشنواره فجر گفته بود: "فیلم "جرم" کیمیایی شنیع و فاجعه است و با مسایل و انقلاب این مردم بی ربط است و نباید به آن جایزه داد اما مسئولان فرهنگی به او جایزه می دهند و خودشان هم دلیلش را نمی دانند."

جواد طوسی از منتقدان قدیمی و هوادار سینمای کیمیایی نیز در واکنش به حرف های فراستی و در دفاع از مسعود کیمیایی گفته بود: "منتقدان باید موضع بگیرند. جامعه منتقدان باید چنین شخصی را طرد بکنند. یک رسانه به همین راحتی این فضا را برای ایشان فراهم می کند که بیاید و به بخشی از تاریخ سینمای ایران توهین کند. علاوه بر مسعود کیمیایی به تمام علاقه مندان ایشان با وقاحت توهین شده است."

علاوه بر پولاد کیمیایی، حامد بهداد، شبنم درویش. جمشید مشایخی، داریوش ارجمند، مسعود رایگان، نیکی کریمی، لعیا زنگنه، سیامک انصاری، بهاره رهنما و جلال پیشوائیان در فیلم "جرم" بازی می کنند.

رفع ممنوعیت تصویری فاطمه معتمد آریا در صدا و سیما

حق نشر عکس ISNA
Image caption انتشار عکس بدون روسری فاطمه معتمدآریا در جشنواره فیلم کن برایش دردسرساز شد

سعید سعدی تهیه کننده فیلم " اینجا بدون من" که فاطمه معتمد آریا در آن بازی می کند، اعلام کرد که محدودیت های تصویری فاطمه معتمدآریا در مورد تیزرهای تبلیغاتی فیلم "اینجا بدون من" در صدا و سیما برطرف شده و این بازیگر مطرح سینمای ایران دیگر مشکلی در تلویزیون ندارد.

چندی قبل، عده ای از مخالفان تندروی معتمدآریا، پوسترهای تبلیغاتی فیلم "اینجا بدون من" را که تصویر خانم آریا بر روی آن بود، پاره کردند. به دنبال آن نام و تصویر معتمد آریا از پوسترها و تیزرهای تبلیغاتی این فیلم حذف شد تا راحت تر به نمایش درآید و حساسیت کمتری را در جامعه برانگیزد.

انتشار عکس بدون روسری خانم معتمدآریا در جشنواره فیلم کن سال گذشته در رسانه ها برایش دردسرساز شد و به دنبال آن شورای نظارت بر صدا و سیما، در نامه‌ای از عزت‌الله ضرغامی رئیس این سازمان خواست تا از ادامه فعالیت این هنرپیشه سرشناس سینمای ایران جلوگیری شود.

پس از آن نیز به دستور مرتضی میرباقری، معاون سیما، پخش تصاویر فاطمه معتمد آریا از سیمای جمهوری اسلامی ممنوع اعلام شد.

فاطمه معتمد آریا از برجسته ترین بازیگران زن سینمای بعد از انقلاب ایران است و بازی های درخشان او در فیلم‌های هنرپیشه، ناصرالدین شاه آکتور سینما، روسری آبی، مهر مادری و گیلانه فراموش نشدنی است.

هیات انتخاب و داوری جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن

جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن که امسال دومین سال برگزاری پیاپی آن است، هفته گذشته هیات انتخاب و داوری خود را معرفی کرد.

قرار است محمدرضا مقدسیان (مستند ساز)، فردین خلعتبری (آهنگساز فیلم)، پژمان دانایی (مدیر جشنواره) در کنار ویوکا ملگارد (فیلمساز مستقل) و برایان تی (استاد سینما در دانشگاه های آمریکا)، فیلم های داستانی و مستند کوتاه و بلند رسیده به دفتر این جشنواره را انتخاب کنند.

رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب نیز داوری فیلم های این جشنواره را به عهده دارند.

مطالب مرتبط