برنامه تفریحی تاجیکی، 12 آوت

درود بی‌پایان از من، زرینه، و همکارانم آرزو و علیشیر، به شما، دوستداران برنامه تفریحی تاجیکی!

محتوای برنامه این هفته ما از این قرار است:

بهترین هنرمند کمدی تاجیکستان درگذشت: یادی از برهان رجب‌اف؛

چهل و چهارچشمه، راز این مکان را آرزو به ما افشا خواهد کرد؛

رهبر یا پیشوا که می‌تواند باشد؟ شاگردان مدارس همگانی دموکراسی را می‌آموزند؛

تفریحگاه "اوج" در بدخشان و شبهای شعر و سرود در این مکان؛

ترانه‌های میهن پرستی: سُفارشی و یا صادقانه؟

درگذشت برهان رجب‌اف

برهان رجب‌اف، هنرمند مردمی تاجیکستان، در سن 74 سالگی در شهر سمرقند ازبکستان درگذشت. برهان رجب‌اف از آوان جوانی در تئاتر ابوالقاسم لاهوتی شهر دوشنبه به فعالیت آغاز کرد و تا اوایل سالهای 1990 در این تئاتر هنرنمایی می‌کرد. بعد از آغاز جنگ داخلی این هنرمند معروف به ازبکستان کوچ بست و تا مرگش در سمرقند به سر می‌برد.

حق نشر عکس BBC World Service

وی در تئاتر بیشتر نقش قهرمانان کمدی را اجرا می‌کرد و تماشاچیان در تاجیکستان او را با نقشهای صبور صبوراویچ از “انتخاب داماد” حاجی صادق، حافظ از “کبک قفس” تیمور ذوالفقاراف، ملا از “زنگیری چقه بای” میرزا دولت می‌شناسند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

برهان رجب‌اف در فیلمهای تولید استودیو “تاجیکفیلم”، از قبیل “شب آخرین شهرزاد”، “اشک و شمشیر”، “زنی از راه دور” و امثال آنها نقشهای جالبی را آفریده است.

حق نشر عکس BBC World Service

نسای محمدجان، هنرپیشه شایسته تاجیکستان، می‌گوید که در تئاتر با برهان رجب‌اف همکاریها کرده است و او را چون هنرمندی باصلیقه و همکاری مهربان می‌داند.

تمرین دموکراسی در مکتب

شاگردان مکاتب ناحیه باباجان غفوراف، در شمال تاجیکستان، هفته گذشته با برگزاری یک همایش از میان خود رهبری را انتخاب کردند. این نشست از سویی سازمان محلی «نسل» و با حمایت مالی سفارت آمریکا در تاجیکستان دایر شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مسئولان سازمان غیردولتی «نسل» در طول سال دوره‌های آموزشی ویژه‌ای را برای حدود 360 شاگرد مکاتب محلی دایر کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

در محور این دوره‌های آموزشی موضوع تمرین دموکراسی در جامعه، نظام دولت داری و برگزاری انتخابات قرار داشت.

حق نشر عکس BBC World Service

آرزوخان غنی یوا، رئیس سازمان «نسل»، می‌گوید که این طرح از چند دوره عبارت بود و در آن شاگردان 18 مکتب ناحیه باباجان غفوراف شرکت داشتند.

حق نشر عکس BBC World Service

گل‌افزا عسکرزاده، یک شاگرد کلاس 10، در آزمون "بهترین رهبر" جایگاه سوم را گرفت. وی می‌گوید که برنامه وی به حمایت از معلولان و افراد سالمند بخشیده شده بود.

حق نشر عکس BBC World Service

میرزاظاهر میرزاهمداف، یکی از "رهبران" انتخاب‌شده، می‌گوید که بهبود وضع آموزش و پرورش در محور برنامه انتخابات او قرار داشت.

تحلیلگران می‌گویند این برنامه خوبی برای تمرین دموکراسی در میان نوجوانان است.

رازهای چهلوچارچشمه

چهل و چارچشمه آرامگاه و مکان تاریخیست که از 44 چشمه شفابخش عبارت بوده و در جنوب تاجیکستان در میان دو ناحیه شهرتوس و ناصر خسرو واقع است.

حق نشر عکس BBC World Service

افراد زیادی از تاجیکستان و بیرون از آن بعد از پس سر کردن راههای طولانی به زیارت این مکان می‌آیند.

هدف بسیاری از آنها از زیارت این مکان درخواست مراد از این جایی مقدس بوده و بدین منظور زایران از آب 44 چشمه می‌نوشند و در آن آب‌بازی می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

تهمینه، دختری از ناحیه جلیکول، می‌گوید بار نخست نیست که او به چهل و چهارچشمه می‌آید و از آب آن جا می نوشد.

تهمینه باور دارد که این سفر برای او خوشبختی و سلامتی می‌آرد: "ما، دختران، به این جا نه برای تماشا، برای زیارت می‌آییم. هر یک دختر جوان آرزوهای خود را دارد و برای خوشبخت شدن می‌آید. ما باور داریم که اگر به این جا احترام گذاری، به مرادت می‌رسی."

شاکر احراراف از ناحیه باباجان غفوراف ولایت سغد به چهل وچهارچشمه آمده است. وی می‌گوید که به شفابخش بودن آب این چشمه‌ها باور دارد و با پیوندانش به زیارت این مکان آمده است.

در کنار چشمه‌ها سنگهای عظیمی قرار گرفته و درختان زیادی سبزیده‌اند و زایران این مکان سبز را که در میان بیابانی خشک و بی‌آب قرار دارد، معجزه می‌پندارند.

حق نشر عکس BBC World Service

بر شاخه های درختان کنار چشمه‌ها زنان بی‌فرزند و دختران بی‌شوهر پارچه هایی می‌بندند. آنها می‌گویند که با اجرای این عمل غم دلشان را در شاخ درخت می‌گذارند و از چهل و چهارچشمه با شادی و سرور به منزل بازمیگردند.

حق نشر عکس BBC World Service

گنجینه، یک ساکن ناحیه قبادیان، نیز با آرزوی فرزند یافتن پارچه‌ای را از لباس خود بر شاخ درخت بسته و از خدا طلب مراد می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

امّا حاجی اسماعیل، نگهبان چهل وچهارچشمه، می‌گوید که بستن لته‌پاره به درختان زیارتگاه از نظر اسلام درست نیست. ولی حاجی اسماعیل می‌گوید که این عادت را بانوان محلی از فیلمی آموخته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

در داخل آب چشمه‌ها ماهیهای زیادی موجودند که به باور مردم محلی، این ماهیها زهر دارند و خوردن آنها باعث مرگ انسان می‌شود. از این رو، مردم از ماهیداری در این موضع خودداری می‌کنند.

موج رقص در آسایشگاه "اوج"

آسایشگاه "اوج" در ناحیه اشکاشیم، در 90 کیلومتری غرب شهر خاروغ، قرار گرفته است. قناعت مولان نظراف، پزشک این آسایشگاه، می‌گوید که آن هفت ماه در سال فعال است و مهمانان به این مکان از کشورهای مختلف جهان می‌آیند.

آقای مولان نظراف گفت که در صورت ‌‌آباد شدن راههای بدخشان جهانگردان بیشتری به تفریحگاه آنها خواهند آمد.

حق نشر عکس BBC World Service

این مسئول آسایشگاه "اوج" می‌گوید: “اکثر مردم به "اوج" که چشمه شفابخش دارد، برای طبابت می‌آیند. ولی برای بهتر شدن وضع سلامتی آنها ما برنامه‌های موسیقی اجرا می‌کنیم. معمولاً، بعد از شام مهمانان در بیرون از اتاقها زیر آسمان پرستاره و هوای تازه موسیقی گوش می‌کنند و جوانان و حتّی افراد سالمند رقص می‌کنند.”

حق نشر عکس BBC World Service

آقای مولان نظراف می‌گوید که مردم سالمند بیشتر آوازخوانهای محلی، نظیر صاحبه دولتشایوا و حسن شاه سعیدیک را گوش می‌کنند، ولی جوانان بیشتر به موسیقی ایرانی، افغانی و غیره، علاقه دارند.

ترانه‌های میهن پرستی: سپارشی یا صادقانه؟

جعفر جلال، یکی از آوازخوانان گروه “همراز”، حالا بیشتر به شعرنویسی و آهنگسازی مشغول است.

حق نشر عکس BBC World Service

جعفر می‌گوید که بیشتر به خواندن ترانه‌های میهن پرستی علاقه دارد. وی و تابش هلالی، آوازخوان دیگری از دسته "همراز"، ترانه‌های زیادی را به وطن و فرهنگ و تمدن ملی بخشیده‌اند.

هرچند در دوران شوروی در تاجیکستان تمام هنرمندان موظف بودند که یک و یا دو ترانه میهنپرستی بخوانند، ولی جعفر می‌گوید تمام ترانهای را که وی به وطن بخشیده است، بدون سُفارش یا فرمان کسی اجرا کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

جعفر جلال اخیراً یکی دیگر از ترانه‌های خود را به پرچم ملی تاجیکستان بخشیده است. وی می‌گوید که این ترانه‌اش هنگام بالا شدن بزرگترین پرچم این کشور صدا خواهد داد.

این ترانه را طالب عبدالله‌به مناسبت تجلیل از 20- مین سالگرد استقلال تاجیکستان اجرا و ضبط کرده است که همراه با سرود ملی در این مراسم صدا خواهد داد.

حق نشر عکس BBC World Service

جعفر می‌گوید که اگر مشکلاتی از قبیل کمبود سرمایه نبود، وی و هنرمندان دیگر در تاجیکستان ترانه‌های بیشتری و برنامه‌های کنسرتی جالبی اجرا می‌کردند.

در این جا برنامه ما به انجام می‌رسد و من، زرینه، به اتفاق همکاران دیگرم تا فرصت بعدی با شما پدرووووووووووووووووود می‌گویم

مطالب مرتبط