'مصدق، نفت و کودتا' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'مصدق، نفت و کودتا' ساخته مازیار بهاری به نمایش در می آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'مصدق، نفت و کودتا'

بیست و هشتم مردادماه، سالگرد کودتایی است که به اعتقادی بسیار مسیر تاریخ ایران و شاید منطقه را عوض کرد. این که چگونه شد که ناگهان دولت محمد مصدق سقوط کردو محمد رضا شاه به سلطنت رسید، همیشه جای بحث بوده است. در این فیلم ، مازیار بهاری به سراغ بیشتر طرف های درگیر در ماجرا رفته و این ماجرا را به روایت آنها بازخوانی کرده است.

ویژگی فیلم

درباره کودتای بیست و هشتم مرداد ،فیلم های زیادی ساخته شده، اما شاید بشود گفت در کمتر شاهد آن بوده ایم که دیدگاه های همه طرف های درگیر مطرح شود. در این فیلم کارگردان می کوشد بی هیچ قضاوتی، همه دیدگاه ها را مطرح کند و قضاوت را به مخاطب بسپارد.

استفاده از تصاویر آرشیوی غنی و یک دست بودن کار، از ویژگی های دیگر این فیلم است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption مازیار بهاری، کارگردان فیلم 'مصدق، نفت و کودتا'

مازیار بهاری خبرنگار و فیلمساز مستند، متولد ۱۳۴۶ در تهران و دانش آموخته رشته ارتباطات از دانشگاه کنکوردیای مونترال است. وی از سال ۱۹۸۸ به کانادا مهاجرت کرد و از سال ۱۹۹۸ به عنوان گزارشگر مجله نیوزویک در کنار ساخت فیلمهای مستقل، به کار گزارش از ایران پرداخت.

وی در این سالها برای شبکه های مختلف تلویزیونی همچون بی بی سی فیلم ساخت. در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در ایران بهاری توسط جمهوری اسلامی دستگیر شد و پس از محاکمه به قید وثیقه آزاد شد. او کتابی نیز درباره دستگیری و دوران حبسش در ایران نوشته است.

فیلمهای او در جشنواره های مختلفی در سراسر جهان به نمایش درآمده اند و برنده جوایز مختلفی شده اند. از او به غیر از 'مصدق، نفت و کودتا' فیلم 'فوتبال به سبک ایرانی' در آپارات به نمایش در آمده اند. بعضی فیلمهای دیگر او به غیر از این دو عبارتند از: نقاشی کن ، شرم و تابوت ، سلام از شهر صدر ، فرقه ای که می خواست یک ارتش باشد ، سقوط یک شاه و فیلم یک ادیسه ایرانی

نگاه کارگردان

من از زمانی که یادم میاد درباره کودتای ۲۸مرداد روایت‌های مختلفی‌ را می‌شنیدم، اما حتی به عنوان یک کودک هیچ کدام از آن داستان‌ها برایم قابل قبول نبودند. مثلا این که چطور یک سری مامور خارجی‌ بتوانند یک حکومت را در یک کشور بزرگ ساقط کنند، یا چطور یک سری اراذل و اوباش و فواحش می توانند کودتا کنند و این که بطور کلی‌ چطور می شود هر که مخالف شاه بود را وطن پرست و تمامی هواداران شاه را وطن فروش نامید یا بر عکس. در مورد شخصیت دکتر مصدق نیز داستانهای مختلفی‌ بود. از یک طرف عده‌ای به او به چشم یک معصوم نگاه می کنند که هیچ خطایی از او سر نزده است و از طرف دیگر سلطنت طلبها، توده‌ ای‌ها و اسلام گرایان طرفدار آیت‌الله خمینی هر کدام ایرادهای زیادی به او و سیاست‌هایش می‌گرفتند. من به همهٔ این روایت ها به دیدهٔ تردید نگاه می‌کردم و می خواستم که موضوع برای خودم مشخص شود. من همیشه درد اصلی‌ جامعهٔ ایران را مطلق گرایی می‌دانستم و می دانم. این که به نظر برخی‌، عده ای یا حتی فردی خیر مطلق و افراد دیگر شر مطلقند. در این فیلم من سعی می‌کنم به لایه‌های خاکستری حقیقت نگاه کنم و هیچ چیز را سیاه و سفید نبینم. به همین دلیل سعی‌ کردم با تمام افراد و گروه هایی که به نحوی در آن زمان فعال بودند صحبت کنم و خوشحالم که این فیلم از طرف همهٔ گروه‌ها مورد نقد قرار گرفته و هیچ کدام از فیلم کاملا راضی‌ نیستند.

مروری بر فیلم هفته گذشته

چهره های روبه دیوار

حق نشر عکس no credit

فیلم سفری است به لایه هایی از تهران . بخش هایی که در تمام سال های بعد از انقلاب مورد توجه حکومت بوده اند و تصاویرشان معمولا از رسانه های دولتی به نمایش در آمده . فیلم درباره کشته شدگان دوران جنگ و خانواده های آنان است اما 'بیژن آنتکوتیل' و 'پل کاست' ، فیلمسازان این فیلم نگاهی متفاوت به چهره های روی دیوار دارند .

نظرات شما

نصیر

فیلم واقعا دارای نکته های ظریفی بود که با دقیق شدن روی فیلم می شد به آن پی برد، این که خیلی از ما ایرانی ها بیشتر تمایل داریم که حرف ها به صورت علنی بیان شود، بخاطر آشنا نبودن بیشتر ما با ادبیات تصویری است، در صورتی که 'بیژن آنتکوتیل' و 'پل کاست' اثری کاملا موفق را ارائه داده بودند بدون جهت گیری و شعارزدگی.

علی

دیدم و متاثر شدم - چون خیلی از مطالب را از نزدیک و مثل این ها لمس کردم.

نرگس

فیلم از جهات زیادی خوب بود، اما برای این که از برنامه های ساخت صدا و سیما جمهوری اسلامی متمایز باشد، خوب بود که از جهات مختلفی به این مساله پرداخته می شد.

مهسا

فیلم های آپارات یک دوره ای خیلی خوب بود ولی الان خیلی سطحشان آمده پایین. امیدوارم واقعا یک تجدید نظری در فیلم ها داشته باشید.

ساشا

فیلم بسیار خوب و خوش ساختی بود. هر چند شخصا موضوعش را دوست نداشتم اما باید اعتراف کنم کارگردانی، تصویر برداری و از همه مهمتر تدوین بسیار خوبی داشت.خوشحالم که بالاخره آپارات از پخش فیلمهای سطح پایین و غیرحرفه ای دست برداشته و متشکرم از آپارات.

مهرنوش

شاید تلاش در جهت ساختن این فیلم از منظر یک خارجی، محلی از اعراب داشته باشد، اما کافی بود یک دوربین ثابت صدا وسیمای جمهوری اسلامی را علی الخصوص در ماههای محرم یا رمضان، ۲۴ ساعته عزاداری نشان دهند تا شبیه این فیلم شود.

امیر

فیلم را دیدم. فیلم نشان می داد که هرچند در دنیای امروز ما دیگر چهار سال خیلی است، اما آن چه در این بیش از ۳ دهه، عوض نشده است: فضای محزون جامعه، زندگی با خاطرات گذشته، مرده پرستی، امکانات خوبی که در خدمت مراسم و مناسک مذهبی بالاخص عزاداریهای مذهبی است، تبدیل شدن جان باختگان جنگ هشت ساله به نمادهای دیواری و گرافیتی های غول پیکر، دولتی شدن اسم و رسم شهدا ، اختلاف و شکاف عظیم و واضح طبقاتی در یک شهر. همه اینها برای میهمانان خارجی عجیب به نظر می رسد. جامعه در کمتر از ۴ دهه در این حد دگرگون شده است. گفتنی زیاد است.

محمد

روحت شاد دستواره عزیز، واقعا حرفی که در فیلم زدی درست بود و وصف حال جامعه ی امروزی ماست.

آزیتا

این برنامه بسیار عالی است فقط اگر روز پخش آن را عوض کنید بهتر می شود، گاهی اوقات تماشای فیلمی مانند این فیلم کافی است تا شب جمعه مان به کل خراب شود.

رضا

بابت پخش 'چهره های روی دیوار' بسیار از آپارات ممنونیم.

رضا

آنها که در جنگ کشته شدند گول خوردند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط