برخورد بی بی سی با احتمال نقض بی‌طرفی

حق نشر عکس AFP
Image caption شرکت FBC از سال ۲۰۰۹ چند گزارش تلویزیونی مستند برای بی بی سی تهیه کرده است

بی‌بی‌سی مشغول تحقیق درباره چگونگی پخش چند برنامه تلویزیونی از این رسانه است که گفته می شود شرکت تهیه کننده آنها میلیون ها پوند از دولت مالزی دریافت کرده است.

شرکت FBC که مقر آن در بریتانیاست، چند برنامه درباره موضوعاتی بحث انگیز برای بی بی سی تهیه کرده بود. بی بی سی به دلیل انتقادات به عمل آمده، اکنون پخش این برنامه‌ها را متوقف کرده است.

بی بی سی گفته است که مقررات و دستورالعمل هایی روشن دارد که تمام تهیه‌کنندگان مستقل باید آنها را رعایت کنند. یکی از این مقررات، پرهیز از هرگونه "تضاد منافع" است.

بر اساس این مقررات، تهیه کنندگان در قبال تعهدی که به بی بی سی می دهند، نباید همزمان به فرد یا جای دیگری تعهد بدهند یا تحت تاثیر جای دیگری باشند، و فعالیت های آنها در خارج از بی بی سی نباید روی بی طرفی و نحوه همکاری آنها با بی بی سی تاثیر بگذارد.

شرکت FBC در پاسخ گفته است که از توافقی که با بی بی سی داشته به هیچ وجه عدول نکرده است. وکیلان این شرکت به روزنامه بریتانیایی ایندپندنت گفته‌اند: "برنامه‌هایی که برای بی بی سی تهیه شده، هرگز تحت‌تأثیر سایر فعالیت‌های تجارتی این شرکت قرار نگرفته‌اند."

"مقررات شدید ما"

شرکت FBC از سال ۲۰۰۹ چند گزارش تلویزیونی مستند برای بی بی سی تهیه کرده است. برخی از برنامه‌ها درباره موضوعاتی حساس و بحث انگیز بوده است، مانند صنایع نفت مالزی و اثرات زیانبخش آن بر زندگی و معیشت اهالی بومی کشور.

آخرین فیلم مستند از این رشته برنامه‌ها تابستان امسال از بخش خبری بی بی سی پخش شده است.

سخنگوی بی بی سی می‌گوید: "شرکتFBC اذعان کرده است که با دولت مالزی همکاری دارد. هنگام عقد قرارداد با این شرکت، این موضوع جریان داشته و ما آن موقع از آن بی خبر بودیم."

این سخنگو می‌افزاید: "با توجه به این واقعیت است که بی بی سی معتقد است قرارداد فیمابین نقض شده و لذا تصمیم گرفته است که پخش برنامه‌های تولید شده را متوقف سازد و در همکاری با این شرکت تجدیدنظر کند."

سخنگوی بی بی سی همچنین تصریح می‌کند: "تمام شرکت‌هایی که برای بخش جهانی بی بی سی برنامه تولید می‌کنند ملزم به قبول مقررات بی بی سی هستند. آنها موظف هستند که تمام دستورالعمل‌های بی بی سی را رعایت کنند، که پرهیز از هرگونه تضاد منافع، در رأس آن قرار دارد."

شرکت آمریکایی CNBC هم برنامه ای هفتگی به نام "تجارت جهانی" را که توسط FBC تولید می‌شد متوقف کرده و از این شرکت خواسته است که درباره اتهامات واردشده توضیح بدهد.

مطالب مرتبط