انتقاد سلحشور از مدیران سینمایی و تلویزیونی ایران

حق نشر عکس MEHR
Image caption فرج الله سلحشور معتقد است که در صد و اندی سال گذشته سریال یوسف پربیننده‌ترین اثر تاریخ سینما و تلویزیون دنیا بوده است

فرج الله سلحشور، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده، در گفت و گو با خبرگزاری مهر به انتقاد از مسئولان فرهنگی ایرانی از جمله مدیران تلویزیونی و سینمایی پرداخت.

آقای سلحشور با بیان اینکه "آثار مذهبی مظلوم هستند"، از عملکرد تلویزیون ایران انتقاد کرد و گفت: "اگر ما قصد تولید آثار لودگی و مبتذل داشته باشیم صدا و سیما هیچ مشکلی با ما نخواهد داشت."

از فرج الله سلحشور سریال "یوسف پیامبر"از تابستان ۱۳۸۷ به مدت یک سال هر هفته از تلویزیون ایران پخش شد و اکنون دو شبکه تلویزیونی در حال پخش مجدد این سریال اند. فیلم سینمایی "یوسف پیامبر" نیز در سینماهای ایران روی پرده است. او همچنین در تدارک ساخت سریال تلویزیونی موسی است که به گفته خودش ۷۰ قسمت خواهد بود.

فرج الله سلحشور در گفت و گو با خبرگزاری مهر از فروش پایین فیلم "یوسف پیامبر" در سینماهای ایران گلایه کرد و گفت: "درست است که سریال یوسف را مردم بیش از اندازه دیده و چه بسا آن را خورده‌اند اما همزمانی پخش دو شبکه و قرار دادن آن در اکران نیمه شب به استقبال مردم از این اثر صدمه زده است."

او از "امت حزب الله و مومنان" خواست که با تماشای فیلم یوسف پیامبر، از آن حمایت کنند.

آقای سلحشور در شهریور امسال گفته بود: "در صد و اندی سال گذشته سریال یوسف پربیننده‌ترین اثر تاریخ سینما و تلویزیون دنیا بوده است."

او در بخشی از گفت و گوی خود با انتقاد از عملکرد سیمافیلم در ساخت آثاری چون "یوسف پیامبر" و "مختارنامه" گفت: "این مرکز از ابتدا نشان داد که نمی‌تواند آثار این چنینی را مدیریت کند. کما اینکه دیدیم ساخت سریال "مختارنامه" با چند ده میلیارد تومان بودجه، هفت سال به طول انجامید. در حالی که ابتدا با دو و نیم میلیارد قرارداد ساخت آن بسته شده بود. یا سریال "در چشم باد" که قراردادی ۹۰۰ میلیونی داشت، به ۲۰، ۳۰ میلیارد سر زد که این نشانگر عدم مدیریت سیما فیلم است."

آقای سلحشور در عین حال هزینه ساخت سریال "یوسف پیامبر" را "بسیار کم" دانست. به گفته او سریال یوسف در ۲ سال و ۹ ماه و با بودجه هفت میلیاردی ساخته شد.

بیشتر فیلم ها و سریال های ساخته آقای سلحشور بر اساس متون مذهبی است - از جمله فیلم "ایوب پیامبر" و سریال های "مردان آنجلس" و "یوسف پیامبر".

او در فروردین سال ۸۹ محکوم شد به اینکه فیلمنامه سریال یوسف پیامبر را از اثر شهاب‌الدین طاهری، نویسنده کتاب و فیلمنامه دو جلدی یوسف صدیق کپی‌برداری کرده است.

دادگاه کارکنان دولت که مسئولیت بررسی پرونده شکایت آقای طاهری از آقای سلحشور را برعهده دارد، حکم کرد که "۲۰ درصد از حقوق مادی و معنوی نگارش فیلمنامه و ساخت مجموعه تلویزیونی سریال یوسف پیامبر به آقای طاهری پرداخت شود."

آقای سلحشور گفته که این حکم را قبول ندارد و درباره این حکم فرجام‌خواهی کرده است.

سینمای اسلامی

فرج الله سلحشور در بخش دیگری از گفت و گوی خود گفت: "برخی مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی در برابر ابتذال موجود در سینما و تهاجم فرهنگی کشور تسلیم شده‌اند و شکست را قبول کرده اند."

به گفته او، "آنها باور کرده‌اند که سینماگران، بازیگران و محتوای فیلم‌ها باید همین باشند که هستند. آن‌ها قبول کردند نمی‌شود کاری کرد. در حالی که ما می‌گوییم می‌شود. و برای این ادعا دلیل داریم. ما دانشگاه‌های اسلامی چون امام صادق و حوزه علمیه را راه انداختیم. فلسفه را اسلامی کرده‌ایم و در صددیم بانک را اسلامی کنیم. در حالی که همیشه انقلاب‌ها مارکسیستی و غیرالهی بوده‌اند انقلاب را اسلامی کرده‌ایم. پس چطور نمی‌توانیم سینمای اسلامی راه بیندازیم؟"

منتقد سرسخت

فرج الله سلحشور با بازی در فیلم توبه نصوح ساخته محسن مخملباف وارد عرصه سینما شد، و در کارنامه بازیگری اش بازی در فیلم نخلستان تشنه به کارگردانی محمد نوری زاد هم به چشم می خورد. او اکنون از منتقدان سرسخت هر دو کارگردان است که در سال های اخیر از منتقدان حکومت جمهوری اسلامی شده اند.

آقای سلحشور روز ۲ شهریور امسال در گفت و گو با روزنامه وطن امروز گفت: "نوری‌زاد هم مثل مخملباف پس از مدتی به اصل خود بازگشت. اینها نتوانستند پس از ۳۰ سال انقلاب رسوبات انحرافی خود را از درون خود بیرون بریزند."

در ماه های اخیر نیز انتقاد این کارگردان سینما و تلویزیون ایران از چند سینماگر ایرانی جنجال برانگیز بوده است.

او سخنان مسعود کیمیایی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر سال گذشته درباره جعفر پناهی را "دفاع از یک خائن" دانست و گفت که "۹۰ درصد فیلم های مسعود کیمیایی در سطح آبگوشتی است."

آقای سلحشور چندی پیش از اصغر فرهادی، کارگردان "جدایی نادر از سیمین" هم انتقاد کرده بود و گفته بود: "آقای فرهادی! چه سنخیتی بین تو ایرانی و آقای سارکوزی وجود دارد که می‌گوید بیاورید من فیلمش را ببینم؟"

فرج الله سلحشور در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران از محمود احمدی نژاد حمایت کرد و درباره فیلم های تبلیغاتی دو نامزد ریاست جمهوری گفت: "احمدی نژاد در فیلمش صادقانه حرف زد، و موسوی عوامفریبانه."