'حمایت ویژه' وزارت ارشاد از آثار محمدتقی مصباح یزدی

حق نشر عکس ii
Image caption محمدتقی مصباح یزدی از حامیان اصلی آیت الله خامنه ای و نظریه ولایت فقیه است

بهمن دری، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از "حمایت از انتشار آثار محمدتقی مصباح یزدی" و خرید ویژه کتاب های او خبرداد.

به گفته بهمن دری، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای "ترویج" آثار محمدتقی مصباح یزدی، اقدام به "خرید ویژه" آثار او و سایر کتاب‌های منتشره مؤسسه پژوهشی "امام خمینی" کرده است.

آقای دری گفت که مصباح یزدی بعد از مرتضی مطهری، می تواند "خلاء‌های تئوریک و مورد نیاز انقلاب اسلامی را جبران کند."

محمد تقی مصباح یزدی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس "مؤسسه پژوهشی امام خمینی" است.

بهمن دری خرید مجموعه آثار ۲۲ جلدی آقای مصباح یزدی را از جمله اقدام های حمایتی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد دانست.

"پاسخ استاد به جوانان پرسشگر"، "انقلاب اسلامی، جهشی در تحولات سیاسی"، "نقش تقلید در زندگی انسان"، "نگاهی گذرا به نظریه ولایت فقیه"، "جان‌ها فدای دین" و "جنگ و جهاد در قرآن" از جمله کتاب های محمدتقی مصباح یزدی است.

آقای مصباح یزدی که از طرفداران اصلی آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران به شمار می رود، دی سال ۸۹ در سخنانی گفت: "به خدا قسم نعمتی را به عظمت نعمت وجود آیت الله خامنه ای سراغ ندارم."

او در اردیبهشت امسال، مخالفت با ولایت فقیه را "مخالفت با ائمه" و در حد "شرک بالله" دانست.

بودجه خرید کتاب

پس از حذف یارانه کاغذ، هر سال بودجه ویژه ای در اختیار معاونت فرهنگی وزارت ارشاد قرار می گیرد تا با خریدن کتاب از ناشران، هم باعث تقویت بنیه مالی ناشران شود و هم به کتابخانه های عمومی ایران، کتاب تزریق کند.

با این حال، طی سال های اخیر، انتشار فهرست خرید کتاب از سوی وزارت ارشاد سبب بروز اعتراض بسیاری از ناشران مستقل شده است که آن را گزینشی می دانند.

محمدحسینی، وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی، فروردین امسال، "اصلاحیه خوردن" کتاب های پیشنهادی ناشران را "نقطه ضعف" آنان دانست و اعلام کرد که این موارد به عنوان "امتیاز منفی در کارنامه ناشران ثبت شده" و بر "رده بندی ناشران"، که معیار ارزیابی و تعیین کننده میزان بهره مندی آنان از یارانه های دولتی و دیگر امکانات اقتصادی و فرهنگی است، تاثیر خواهد نهاد.

مطالب مرتبط