برنامه تفریحی تاجیکی، 19 اوت

دورووود فراوان به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی رادیوی بی بی سی.

خیلی خوشحالم که باز در خدمت شما هستم و از همکارم زرینه نیز اظهار سپاس می‌کنم که در این چند مدتی که من نبودم، برنامه را برای شما اجرا می‌کرد و باور دارم مطالب خوب و جالبی را برای شما تهیه کرده است.

پیروز‌ی مشت‌زن تاجیک

انور یونساو، مشت‌زن تاجیک، 12 اوت در مسابقات قهرمانی آسیا در مشت‌زنی (بوکس) در کره جنوبی به عنوان قهرمان آسیا دست یافت.

در این مسابقه تاجیکستان را 5 ورزشگر نمایندگی می‌کردند که تنها دو نفر آنها، انور یونس اف صاحب مدال طلا و مددی نغزی بیک اف، مشت‌زن دیگر تاجیک، صاحب مدال برنجی گردیدند.

در حساب تیمی تاجیکستان مقام ششم را کسب کرد. چین با دو مدال طلا، سه نقره و یک برنجی در جایی اول، قزاقستان با دو مدال طلا، دو نقره و یک برنجی در جای دوم، کره جنوبی با دریافت دو مدال طلا، یک نقره و یک برنجی، در جایی سیوم قرار گرفتند.

همچنین، مغولستان با دریافت یک مدال طلا، دو نقره و یک برنجی جایی چهارم، ازبکستان با یک مدال طلا و دو برنجی جایی پنجم، تاجیکستان با یک مدال طلا و یک مدال برنجی جایی ششم و سوریه با یک مدال طلا مقام هفتم را کسب کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

انور یونس اف می‌گوید مسابقه‌ای که در کره جنوبی برگزار شد، سنجشی بود برای شرکت در مسابقات جهانی بوکس که قرار است 25 سپتامبر در شهر باکو، پایتخت آذربایجان، برگزار شود.

وی گفت: “رقیب اول من یکی از قوی ترین بوکسچیان چینی در وزن 56 کیلوگرم بود. در دو مسابقه قبلی که چند سال قبل برگزار شده بود، او بر من دست‌بالا شد. بعد آمادگیهای زیاد در این مسابقات من توانستم با حساب 20 بر 15 او را مغلوب کنم."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

انور می‌گوید سال 2011 از آغاز برایش سال پربراری بوده است. در مسابقات بین‌المللی که در شهر باکوی آذربایجان برگزار شد، او توانسته است مقام سوم را به خود اختصاص دهد.

او می‌فزاید: “سفر باموفقیت دیگری که ما در این سال داشتیم، این بود که در هیئت سه نفر بوکسچیان - جهان قربان اف، موزونه چاری یوا و من، از مسابقات بین‌المللی چین با سه مدال، دو نقره و یک برنجی، به وطن بازگشتیم.”

غزل و بهار: مهمان ما

این هفته در مهمانخانه برنامه صحبتی داریم با خواهران غزل و بهار، دو دختر قشنگ و نازنین. غزل در کلاس 11 و بهار در کلاس 9 مدرسه بین‌المللی در شهر دوشنبه تحصیل می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

چندی قبل غزل و بهار نظرپرسی میان محصلین مدرسه بین‌المللی و دوستان و همسبقان خود که اکثراً فرزندان سفیران و دیپلماتهای خارجی در تاجیکستان هستند، انجام دادند که برخی از نظرات آنها را اینجا می‌خوانید:

زر‌نگار نبی‌ یوا: "من 16 سال دارم و در مکتب 21 تحصیل می‌کنم. چند سال پیش من در UK زندگی می‌کردم. وقتی که من از UK به تاجیکستان بازگشتم، تغییرات زیادی را دیدم. دوشنبه بسیار شهر زیباست و در حال پیشرفت است. کشورهای همسایه به کشور ما بسیار یاری می‌دهند.

حق نشر عکس BBC World Service

من دوستان خارجی بسیار دارم و همراه دوستان و خانواده‌ام به ورزاب و جایهای دیدنی دیگر به سیروگشت می‌رویم. در تاجیکستان آموزگاران و دانش‌آموزان خارجی بسیار هستند که ما با آنها رفت و آمد می‌کنیم.

بیشتر وقت من با دوستانم به تماشای شهر رفته در خیابانها گشت و گذار می‌کنیم. همچنین با دوستانم در سراسر دنیا در اینترنت گپ می‌زنم و وقتم را در سایتهای دیگر می‌گذرانم.

تاجیکستان سرسبز و ‌‌آباد است و من خوشحالم که در تاجیکستان زندگی می‌کنم."

شهرتیار فیروز: "من شهرتیار فیروز هستم، شهروند تاجیکستان. من 10 سال در ایران تحصیل کردم، بعد به تاجیکستان بازگشتم، تا در این جا مکتب را ختم کنم.

من در تاجیکستان با دانش‌آموزان ایرانی و از کشورهای دیگر دوستی دارم. ما با دوستان به تفریحگاهها و تئاتر و پارکها می‌رویم.

حق نشر عکس BBC World Service

در این 10 سال تاجیکستان خیلی پیشرفت کرده است. ساختمانهای زیبای زیادی ساخته شده‌اند. بیشتر دوستان من به آموختن زبانهای خارجی مشغول هستند. همچنین، خودم زبان آلمانی را می‌آموزم.

در مرکزهای زبان‌آموزی و آموزش زبان جوانهای تاجیک بسیار پیشرفت کرده‌اند."

تیمکه اوچ: "من از مغولستان هستم. یک سال است که همراه خواهر و برادرم در تاجیکستان زندگی می‌کنم. حالا در مکتب بین‌المللی دوشنبه درس می‌خوانم.

حق نشر عکس BBC World Service

تاجیکستان بسیار کشور زیباست و من از آب و هوای این جا لذت می‌برم. در این مدت من با مردمان زیادی آشنا شدم که از ملّتهای مختلف، مانند چینی، ایرانی، هندی و روس هستند.

در دوشنبه جایهای زیادی برای تفریح جوانان در حال ساخته شدن است. من بعضی وقتها همراه دوستان و هم‌صنفانم به پارکهای شهر یا قهوه‌خانه‌ها می‌رویم. تاجیکستان در حال پیشرفت است و من امیدوارم پیشرفتهای بیشتری داشته باشد."

ایرینا ورنتاوا: "من 14 سال دارم. قبل از این 6 سال با پدر و مادرم در مسکو زندگی کردم. در وقت تعطیل با دوستانم برای تماشای فیلم به سینما می‌روم.

بعضی وقتها در خانه به شبکه‌های اجتماعی، مثل “فییسبوک” و “ادناکلسنیکی” وارد می‌شوم و با همسالانم صحبت می‌کنم.

حق نشر عکس BBC World Service

در مکتب بین‌المللی دوشنبه از کشورهای گوناگون شاگردان زیادی تحصیل می‌کنند، مثل چینی، هندی، کره ای، ایرانی و ترکی.

معلمانمان هم از کشورهایی مانند فیلیپین، انگلستان و ژاپن هستند. من تحصیل و زندگی در تاجیکستان را دوست دارم، زیرا تاجیکها مردم بسیار مهمان‌نواز و مهربانی هستند."

حق نشر عکس BBC World Service

در پایان برنامه این هفته‌امان چند آهنگ جدید انیسه، آوازخوان جوان را، برای شما پخش کردیم که در لینک برنامه می‌توانید شنوید. در برنامه‌های بعدی انیسه بانو را به مهمانی دعوت خواهیم کرد.

شما هم می‌توانید سؤالهای خود را به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj بفرستید، تا در برنامه بعدی انیسه بانو به آنها پاسخ بگوید.

این جا رسیدیم به پایان برنامه و تا برنامه دیگر از من، زیورشاه، مجری و تهیه‌کننده این برنامه، پدروووووووووود

مطالب مرتبط