نخواندن اشعار عاشقانه؛ از شروط صدور مجوز اجرای مجدد کنسرت‌ها

حق نشر عکس ILNA
Image caption محمد میرزمانی از سال ۱۳۷۲ ـ ۱۳۶۹ رهبری ارکستر بزرگ صدا و سیما را بر عهده داشت

محمدمیرزمانی، مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد گفت که از این پس، مجوز کنسرت ها فقط برای یک اجرا صادر می شود و "هر گروهی نمی تواند سئانس دوم داشته باشد."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، آقای میرزمانی درباره شرایط جدید برای دریافت مجوز اجرای مجدد، "داشتن گروه‌های درجه یک، پرداختن به موسیقی ایرانی، و استفاده از اشعار غیرعاشقانه و عرفانی" را از مهمترین شروطی که برای دادن مجوز سئانس دوم اجرای صحنه‌ای درنظر گرفته می‌شود، دانست.

محمد میرزمانی در پاسخ به این پرسش که "آیا این قوانین منجر به محدودیت اجراهای موسیقی نمی‌شود؟" گفت: "به هیچ وجه، قوانین دفتر ما جنبه‌ محدودیت ندارد بلکه به منظور سمت و سو دادن به فعالیت خواننده‌ها و موسیقیدان‌هاست."

آقای میرزمانی از تصمیم های دفتر موسیقی به‌عنوان "سیاست‌های تشویقی" یاد کرد و گفت: "بسیاری از خواننده‌ها حتی دوره‌های لازم برای خواننده شدن را نگذرانده‌اند. همچین اغلب اشعار خواننده‌های پاپ محتوایی عاشقانه دارد. به همین دلیل باید فرقی میان گروه‌هایی که از اشعار شاعران بزرگ مانند مولانا، سعدی، حافظ و ... استفاده می‌کنند با کسانی که از اشعار عاشقانه استفاده می‌کنند، باشد."

آقای میرزمانی از تهیه آیین‌نامه‌ای برای صدور مجوز کنسرت و آلبوم در آینده نزدیک خبر داد.

در سال های اخیر، تعدادی از گروه ها و خوانندگان ایرانی، هم در حوزه موسیقی سنتی و هم پاپ، موفق به دریافت مجوز برگزاری کنسرت در تهران یا شهرستان ها نشده اند یا مجوز آنها پس از صدور و پیش از برگزاری کنسرت، لغو شده است.

مطالب مرتبط