'زندگی در مه' و 'در اندوه شریف' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات دو فیلم 'زندگی در مه' ساخته بهمن قبادی و 'در اندوه شریف' ساخته مهدی پریزاد به نمایش در می آید.

این هفته به سراغ نان آوران خانواده می رویم، کودکان و نوجوانانی که مجبورند هنوز بزرگ نشده بار زندگی را به دوش بکشند.

درباره فیلم 'زندگی در مه'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'زندگی در مه'

'زندگی در مه' درباره زندگی 'نژاد اختیار دینی' یکی از کودکان مناطق غربی ایران است که برای تامین معاش خود و خانواده اش مجبور است تا با اسب از راه های صعب العبور مرزی کالای قاچاق جابجا کند. فیلم 'زندگی در مه' پر از صحنه های بکر است. صحنه هایی که مدت ها همراه با بیننده می ماند.

ویژگی فیلم

ویژگی عمده فیلم های بهمن قبادی نزدیکی او به شخصیت های فیلم و محیطی است که این آدمها در آن زندگی می کنند. این فیلم تصاویری منحصر بفرد و واقع گرایانه وبی واسطه را ازمنطقه کردستان ایران در اختیار مخاطب قرار می دهد . فیلم زندگی در مه به لحاظ حضور جشنواره ای و موفقیت در جشنواره ها از موفق ترین فیلم های مستند ایران به شمار می آدی و بیشترین جوایز بین المللی را دریافت کرده است .

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption بهمن قبادی، کارگردان فیلم

بهمن قبادی زاده ۱۳۴۸ در بانه است. وی با شروع تحصیل در رشته تولید فیلم در تهران با ساخت فیلمهای کوتاه تجربه کسب می کرد. وی یکی از پر کارترین فیلمسازان فیلم کوتاه ایران است. وی همچنین یکی از پر افتخارترین کارگردان های فیلم کوتاه و همینطور بلند در عرصه جشنواره های فیلم بین المللی است.

با ساخت فیلم 'زندگی در مه' پای قبادی به حضور در جشنواره های بین المللی باز شد. این فیلم پایه و اساس اولین فیلم بلند وی 'زمانی برای مستی اسبها' نیز است. بهمن قبادی از سال ۲۰۰۹ فعالیت های خود را در خارج از ایران ادامه می دهد. آخرین فیلم او 'فصل کرگدنها' است که با شرکت بهروز وثوقی ستاره سالهای پیش ایران و مونیکا بلوچی ستاره سرشناس ایتالیایی در آخرین مراحل تولید برای نمایش است. بعضی از فیلمهای دیگر او عبارتند از:

فیلمهای کوتاه دف، دنگ، باز باران با ترانه، جنگ تمام شد، آن مرد آمد

و فیلمهای بلند: زمانی برای مستی اسبها (۱۳۷۸)، آوازهای سرزمین مادریم (۱۳۸۱)، لاک پشتها هم پرواز می کنند (۱۳۸۲)، نیوه مانگ ( ۱۳۸۵)

کسی از گربه های ایرانی خبر نداره (۱۳۸۷)

درباره فیلم 'در اندوه شریف'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'در اندوه شریف'

فیلم 'دراندوه شریف' درباره محمد، کارگر کاشی کار مهاجر افغان در ایران است و به رابطه او با استادکار ایرانی اش می پردازد.

ویژگی فیلم

فیلم ساز سعی کرده لابه لای داستان زندگی این نوجوان و تلاش او برای بازگشت به افغانستان، در روایت ساده ودیدنی اش، هنر کاشیکاری معرق ایران را هم معرفی کند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption مهدی پریزاد، کارگردان فیلم

مهدی پریزاد کارگردان از سال ۱۳۶۶ در زمینه های تئاتر, عکاسی و ساخت فیلمهای کوتاه فعالیت داشته است. وی دانش اموخته رشته کارگردانی فیلم از دانشکده صدا و سیما است و تا کنون فیلم های کوتاه متعددی کارگردانی نموده است که به بعضی از آن ها به ترتیب زیر می توان اشاره کرد:

زندگی وارونه، از خشت تا خشت، داستان پول، هیاهوی سرخ، بوی گوگرد و سایه های روشن.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'مصدق، نفت و کودتا'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'مصدق، نفت و کودتا'

این فیلم بازخوانی یک دوره سرنوشت ساز از تاریخ معاصر ایران است. دوره ای که با روی کار آمدن 'محمد مصدق' نخست وزیر ملی گرای ایران شروع و با کودتای ۲۸ مرداد که منجر به برکناری او و دولت قانونی او شد به پایان می رسد. فیلم سعی در گفت و گو با شخصیتهای موثر و وقایع مهم آن دوران سعی در ارائه تصویری بی طرفانه از این دوره دارد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

فرزاد

عالی بود. با دیدن فیلم هر چه بیشتر به جای خالی مردانی هم چون مصدق در ایران کنونی پی می بریم.

علی

جالب بود. مخصوصا اینکه موضوع اصرار دولت آن وقت بریتانیا به مستعمره نگاه داشتن صنعت نفت ایران، ازیک شبکه بریتانیایی به نمایش درآمد.

کامبیز

کودتای ۲۸ مرداد بزرگترین فاجعۀ تاریخ معاصر ایران بود، حتی بزرگتر از انقلاب پنجاه و هفت بود.

امید بهروزی

باید یک بار دیگر، این روایت را دید و در کنار روایت های دیگر قرار داد تا همه ماجرای این نقطه عطف تاریخ ما، برما روشن شود و همه در مورد این واقعه تاریخی، جدال بین قانون مداری و قانون گریزی، به یک توافق جمعی برسیم که دل سوزان چه کسانی بودند و غیر دل سوزان چه کسانی؟

آرش

منابع و تصاویر آرشیوی بسیار خوبی داشت. کارگردان، این تصاویر را از کجا تهیه کرده است؟ بسیار زیبا بود.

مهدی

معرکه بود. دوبار دیدمش.اصلا تا حالا آپارات این قدر من را میخ کوب نکرده بود. راستی خوب شد که همه وقت برنامه را دادید به این فیلم بسیار زیبا.

آذر

فیلم بسیار خوبی بود و کاملا بی طرفانه به قضایا نگاه می کرد.

زهرا

فیلم خیلی خوبی بود. راستش داغ دلم را تازه کرد. چقدر نامهربانیم با کسانی که حق به گردنمان دارند. دقیقا منظورم دکتر مصدق است.

علی

بازپخش فیلم را هم دیدم. واقعا راجع به مصدق و کاشانی وضعیت سیاسی آن موقع اطلاعات دست اولی گرفتم. خیلی برایم جالب بود. نگاهم را خیلی عوض کرد. از پونه قدوسی برای صدای گرمش بر روی فیلم سپاسگزارم. انتخاب تان عالی بود.

کیوان

با دیدن این فیلم بازهم براین باورم که سیاستمداران در جهان سوم اغلب در جهل مرکب به سرمی برند.

گلدیس

واقعآ جالب بود. انگلیسی ها در آن زمان بسیار ظلم کردند. روح دکتر مصدق شاد باد. به معنای واقعی مایه فخر ایران است.

امیر از تهران

دراین فیلم گفتید که برای اطمینان شاه از حمایت بریتانیا از کودتا، رادیوی فارسی بی بی سی باید عبارت «دقیقا نیمه شب است » را پخش می کرده در حالی که بی بی سی نیمه شب برنامه نداشته است پس مساله ساختگی است. در حالی که اگر به منابع مراجعه بفرمایید این مساله ربطی به بخش فارسی نداشته و مربوط به بخش انگلیسی رادیو بی بی سی ( بخش بین الملل که پخش جهانی داشته) بوده و اصل استدلال شما غلط است. مستدعی است تحقیق و تصحیح بفرمایید.

قلیچ

عالی بود. تا به حال تحلیلی به این دقت و انصاف درباره کودتای ۲۸ مرداد ندیده بودم.

علی رضا

فیلم 'نفت، مصدق و کودتا' بسیار جالب بود. هر چند برای چندمین بار آن را تماشا کردم ولی داغ ما را تازه می کند و چشمانم پر از اشک می شود.

پرهام

مردم ایران در۱۳۳۲ حساب خود را از عوامل شوروی وهرج ومرج آن زمان جدا کردند وازامریکا وانگلستان کمک گرفتند و ۲۵ سال تا۱۳۵۷ وضعیت اقتصادی واجتماعی مطلوبی بوجود آمد. نظرات این فیلم با توجه به سابقه کارگردان بسیارمخدوش است و بسیار یک جانبه تهیه شده است.

نیلوفر

برنامه ی بسیار جالب و دقیقی بود. می خواستم یک نکته را هم ذکر کنم. در دقایق پایانی مستند ذکر شد که دکتر مصدق پس از زندان باقی عمرشان را در 'احمد آباد کرج' گذراندند، اما روستایی که دکتر مصدق باقی عمرشان را گذراندند روستای 'احمد آباد قزوین' است که متأسفانه همیشه با روستای احمدآباد کرج اشتباه گرفته می شود حتی وقتی که در قزوین نشانی این محل را می پرسیم نشانی کرج را می دهند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط