شمقدری:آیین‌نامه پخش فیلم‌های مستند از شبکه‌های ماهواره‌ای تدوین شود

حق نشر عکس ISNA
Image caption جواد شمقدری پخش فیلم های مستند در شبکه نمایش خانگی یا سینما سپیده را کافی ندانست

جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد، خواهان تدوین آیین نامه جدیدی برای پخش مستندها از شبکه های ماهواره ای شد.

آقای شمقدری که در مراسم افطار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سخن می گفت، پخش جهانی فیلم های مستند را مهم دانست ولی پخش برخی از مستندها از شبکه های ماهواره ای را "اتفاقی ناگوار" دانست.

جواد شمقدری گفت: "البته ما دنبال پخش جهانی آثار خود هستیم ولی در چارچوب خوب. پخش فیلم ها از چنین شبکه هایی مناسب نیست مگر با الگوها و قالب هایی که به توافق برسیم."

او از علیرضا سجادپور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد خواست که آیین‌نامه‌ خاصی را برای پخش فیلم‌های مستند و سینمای ایرانی از شبکه‌های خارجی تدوین کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، جواد شمقدری گفت: "می پذیرم که اشتیاق دیدن یک فیلم از شبکه های ماهواره ای زیاد است ولی نتیجه آن خوب نیست."

در سال های اخیر، چند شبکه تلویزیونی غیرفارسی و فارسی زبان ماهواره ای فیلم های مستند ساخته مستندسازان ایرانی را نمایش می دهند.

جواد شمقدری گفت: "برخی رسانه ها در طول ۳۲ سال انقلاب اسلامی با توطئه هایی علیه جمهوری اسلامی همراه بوده اند. پسندیده نیست که آثار فیلمسازان ما از چنین شبکه هایی پخش شود."

به گفته او امروز فیلم های مستند در شبکه نمایش خانگی یا سینما سپیده به نمایش در می آید ولی "این کار کافی نیست."

جواد شمقدری گفت: "نباید فیلم‌های مستند ساخته مستندسازان ما خارج ازپروتکل‌های همکاری از شبکه‌های خارجی که معاند نظام هستند، پخش شود." با این حال، او اشاره ای به نام شبکه های مورد نظرش نکرد.

تلاش برای دعوت از مایکل مور

جواد شمقدری در بخش دیگری از سخنانش به مستندسازی در جبهه و جنگ اشاره کرد و گفت: "مستندسازان ما در جبهه و جنگ روایت جدیدی را با دوربین های آماتور خلق کردند که اثرات این تجربه ها را به نوعی در سینمای جنگی هالیوود هم شاهد بودیم."

آقای شمقدری همچنین از "ابراز علاقه" مایکل مور، مستندساز آمریکایی، برای سفر به ایران خبر داد و گفت:‌ "تلاش می کنیم از مایکل مور در جشنواره سینما حقیقت دعوت کنیم."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) دو سال پیش نیز مسئولان سینمایی از صحبت با مایکل مور برای سفر به ایران خبر داده بودند اما سرانجام مایکل مور به ایران نرفت.