برنامه تفریحی تاجیکی، 26 آوت

دورووووود،

محتوای برنامه این هفته‌امان از این قرار است:

افتتاح نشان دولتی تاجیکستان،

انتشار گلچین اشعار میرزا تورسون‌زاده در ۱۰۰مین سالگردش،

رادیو “مایاک” از گروه “پرم” پوزش خواست،

مصاحبه با بهادر غفورزاد، آوازخوان جوان.

افتتاح نشان دولتی تاجیکستان

این هفته در مرکز شهر دوشنبه در نزد کاخ ملت نشان دولتی تاجیکستان افتتاح شد. این نشان که از فولاد با روکش طلایی ساخته شده است ۴۵ متر بلندی دارد و قطرش ۵ متر است.

حق نشر عکس BBC World Service

بعد از سخنرانی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، در مراسم افتتاح این نشان، مهمانان از رقص فواره‌ها در هوای موسیقی و چمنزار و میدان یخ‌بازی برای جوانان دیدن کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

برای ۱۶۰۰ نفر از مهمانان روزه‌دار افطار و یا خوراک شام آماده شده بود و در پایان این مراسم دسته‌های هنری فیلارمونی و رادیو-تلویزیون تاجیکستان کنسرت برگزار کردند.

نشر گلچین اشعار میرزا تورسون‌زاده

به مناسبت ۱۰۰ مین سالگرد تولد میرزا تورسون‌زاده، شاعر فقید تاجیک، گلچینی از اشعارش با دو خط سیریلیک و پارسی چاپ شد. در این کتاب عکسهایی زیبا از سفرهای او به کشورهای دنیا و لحظات ملاقاتش با چهره‌های سرشناس گردآوری شده‌اند.

محمدجعفر رنجبر، پژوهشگر افغان که از چند سال پیش بدین سو در تاجیکستان کار و فعالیت دارد، در تهیه و آماده ساختن این کتاب برای نشر زحمات زیادی به خرج داده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حق نشر عکس BBC World Service

آقای رنجبر در صحبت به ما گفت: “ما در طول چندین ماه بیشتر آثار استاد تورسون‌زاده را جمع‌آوری کرده و از نظر گذراندیم. ارزش و اهمیت آنها را در زمان و شرایط خودشان بررسی کرده، به خلاصه‌ای آمدیم که کتاب گلچین اشعار استاد تورسون‌زاده را با دو حروف فارسی و سیریلیک آماده کنیم.“

برای نخستین بار بیش از پنجاه تصویر جدید و عنوان و مدالهای استاد تورسون‌زاده در این کتاب گردآوری شده‌اند که قبلاً جایی نشر نشده بود.

آقای رنجبر می‌گوید: “یکی از ارزشهای کار ما این است که برای بار اول کوشش کردیم که نگاهی به نظرات دانشمندان کشورهای منطقه در باره استاد تورسون‌زاده داشته باشیم. در گذشته تقریضه‌های خوبی نوشته بودند، اما فضای سیاسی طوری نبود که نگاه و نظر دیگر دانشمندان بیرون از حوزه اتحاد شوروی سابق را در نظر می‌گرفتند.”

در این کتاب مقدمه هایی از محققان ایران، افغانستان، پاکستان، روسیه و کشورهای دیگر در مورد ایجادیات (آثار) تورسون‌زاده آورده شده‌اند.

قضیه گروه "پرم" با رادیوی "مایاک"

وزارت خارجه تاجیکستان نامه‌ای عنوانی سفارت روسیه در این کشور ارسال کرده است که در آن از سخنان "ناجای" مجری شبکه دولتی رادیوی “مایاک” روسیه اظهار نارضایتی شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

این نامه همچنین از سوی برخی از چهره‌های فرهنگی و سرشناس تاجیکستان، از جمله میرزاشاهرخ اسراری، وزیر فرهنگ این کشور، امضا شده است.

گروه “پرم” روز یکشنبه ۲۴ ژوئیه در یکی از مرکزهای تفریحی شهر مسکو حدود سه ساعت برنامه کنسرتی اجرا کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

آن گونه که عالم شیرین اف، رهبر گروه “پریم”، در صحبت با ما گفت: “مجری رادیو “مایاک” ضمن بازتاب این خبر گفته است که “چون تاجیکان پول ندارند، ناچار شده‌اند کنسرت خود را در روز دوشنبه برگزار کنند، نه پنج‌شنبه‌و جمعه یا شنبه. گذشته از این، یکی از مجریها افزوده که “فرهنگ کشورهای آسیای میانه‌کاملاً از بین رفته است.”

همچنین، راویهای رادیوی “مایاک” از آن اظهار تعجب کرده‌اند که بلیت کنسرت گروه “پرم” یک هزار روبل روسیست. به گفته آنها، این قیمت بلیت برای شنیدن آوازخوانهای تاجیک گران بوده است.

رادیوی “مایاک” روز ۲۴ آوت متن این نامه را در یکی از برنامه‌های خود قرائت کرده و پوزش خواسته است.

حق نشر عکس BBC World Service

اما عالم شیرین اف می‌گوید: “این عذرخواهی دست‌اندرکاران رادیوی “مایاک” ما را قانع نساخت. ضمن عذرخواهی مجریها نسبت به تاجیکان هزلهای بی‌موقع را روا می‌دیدند و می‌گفتند که “وزارت خارجه تاجیکستان به جای به ما نامه فرستادن، به موضوع غارتگریهای اتباع تاجیک در مسکو مشغول شود، بهتر است.”

مصاحبه با بهادر غفورزاد

از آخرین صحبت ما با بهادر چهار سال سپری شد. بهادر می‌گوید که در این چهار سال در زندگی‌اش تغییرات جدی به وقوع پیوسته است.

حق نشر عکس BBC World Service

مهمتر از همه، امروز بهادر پدر سه فرزند، شاهرخجان، شهرامجان و دختری نازنین به نام شهزاده بانو است. همچنین او آلبوم جدیدش را با نام “چهار” ضبط و به بازار عرضه کرده است.

بهادر سفرهای هنری به شهر آدسای اکراین و شهر سانکت-پیترزبورگ روسیه و البته، سفر خاطرمانی به هندوستان داشت و حتی در یک عروسی هندی نیز آوازخوانی کرده است.

در این چند سال نحوه اجرای آهنگهای بهادر نیز کمی تغییر کرده است، آهنگهایش نسبتاً مدرنتر شده‌اند و بیشتر از سازهای برقی استفاده می‌کند.

وی قصد دارد آهنگهای آلبوم جدیدش را در یک استودیو در ازبکستان ضبط کند. چنانچه خودش می‌گوید، وسایل فنی استودیوهای دوشنبه جوابگوی معیارهای جهانی نیستند.

بهادر می‌گوید که بیشتر در ضبط ویدیو برای آهنگهایش تمرکز می‌کند و هر پولی که از جشنهای عروسی به دست می‌آرد، خرج ویدیو موزیکهایش می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

وی البته هوادارانش را نیز فراموش نمی‌کند و در صدد تهیه برنامه جدید کنسرتیش برای علاقه‌مندان هنرش است.

اگر می‌خواهید که چند نمونه‌ای را از آهنگها و مصاحبه بهادر و مطالب دیگر برنامه این هفته بشنوید، پس اینجا را فشار دهید.

می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خود را به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj بفرستید.

حالا از من، زیورشاه، مجری و تهیه‌کننده این برنامه، تا هفته دیگر پدروووووووود

مطالب مرتبط