لغو جشنواره ادبی کشمیر به دلیل نگرانی از احتمال بروز خشونت

حق نشر عکس AFP
Image caption کشمیر بیش از دو دهه است که درگیر خشونت است

یک جشنواره ادبی که قرار بود در کشمیر تحت کنترل هند برگزار شود به دلیل نگرانی هایی درباره احتمال بروز خشونت لغو شد.

برگزارکنندگان گفتند که اعتراضات احتمالی و افزایش اعتراض ها به این جشنواره، آنها را نگران کرده است.

این اعتراضات پس از آن ایجاد شد که عده ای از نویسنده ها خواستار بایکوت جشنواره شدند؛ آنها گفتند که این جشنواره تصویر نادرستی از آزادی بیان در این منطقه پرحادثه ارائه می دهد.

این جشنواره سه روزه، قرار بود در روز ۲۴ سپتامبر در سرینگر مرکز کشمیر تحت کنترل هند آغاز شود.

در نامه سرگشاده ای که به امضای تعدادی نویسنده رسیده، آمده است: "برگزار کردن چنین جشنواره ای بخشی از تلاش هماهنگ دولت برای ارائه این تصویر است که همه چیز در کشمیر طبیعی است."

چهره های شاخص ادبیات کشمیر از جمله بشارت پیر و میرزا وحید که برای سرویس اردوی بی بی سی نیز کار می کند، از جمله امضاکنندگان این نامه اند.

آنها می گویند که مردم در این منطقه نمی توانند آزادانه سخن بگویند و فضای رعب و ترس در آنجا حکمفرماست.

ولی برگزارکنندگان جشنواره در بیانیه ای گفته اند: "اگر مخالفان جشنواره واقعا به آزادی بیان باور دارند، باید اجازه بدهند چنین برنامه ای برگزار شود و در جشنواره حاضر شوند و نارضایتی خود را در جشنواره اعلام کنند."

در این بیانیه آمده است که با وجود نویسنده هایی که نگرانی های خود را در باره احتمال خشونت ابراز می کنند، ما نه تمایلی داریم که مسئول ناآرامی های بیشتری در این ناحیه باشیم و نه تمایل داریم که سبب بروز خشونت های بی اندیشه به نام آزادی بیان باشیم."

سازمان دهندگان این جشنواره گفته اند که چاره دیگری ندارند جز اینکه فعلا این جشنواره را لغو کنند.

آنها همچنین شایعاتی مبنی بر دعوت از سلمان رشدی، نویسنده کتاب "آیات شیطانی" به این جشنواره را تکذیب کرده اند.

به گفته برگزارکنندگان جشنواره، حدود ۳۰ نویسنده از ایالت جامو و کشمیر (هند) و بیست نقطه دیگر از این کشور ، به این جشنواره دعوت شده بودند.

کشمیر (هند) بیش از دو دهه است که درگیر شورش های مسلحانه علیه حاکمیت هند است و تاکنون هزاران نفر در این منطقه کشته شده اند.

دو کشور هند و پاکستان بر سر کشمیر تا کنون دو بار با یکدیگر وارد جنگ شده اند. پاکستان بخشی از کشمیر را تحت کنترل خود دارد.

مطالب مرتبط