پوراحمد در جشن فيلم کوتاه: مدیریت دولتی فرهنگ‌ستیز است

حق نشر عکس MEHR
Image caption رخشان بنی اعتماد، ناصر تقوایی و جعفر پناهی

در مراسم چهارمین جشن مستقل انجمن فیلم کوتاه ایران، تندیس بهترین فیلم کوتاه و بهترین فیلمنامه برای فیلم «بچه وقتی بچه بود» به آناهیتا قزوینی زاده اهدا شد.

در این مراسم که نخستین مراسم مستقل پانزدهمین جشن سینمای ایران به شمار می رود و شامگاه سه شنبه در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد، تعدادی از کارگردانان سرشناس سینمای ایران از جمله ناصر تقوایی، جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد و کمال تبریزی حضور داشتند.

در جشن انجمن فیلم کوتاه، رخشان بنی اعتماد سومین نشان تقدیر این انجمن (ایسفا) را دریافت کرد. پیش از این، عباس کیارستمی و ناصر تقوایی این نشان را دریافت کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید برزگر، دبیر آکادمی فیلم کوتاه و مدیر هماهنگی جشن فیلم کوتاه، با ارائه آماری از فیلم های شرکت کننده گفت: "۳۴۹ فیلم به دفتر آکادمی رسید و ۵۱ فیلم برای شرکت در بخش مسابقه انتخاب شد." به گفته آقای برزگر فیلم های برگزیده حاصل انتخاب ۶۱ داور بوده است.

جوایز و برندگان

در این مراسم، دیپلم افتخار بهترین بازیگری به مجید بهرامی، برای فیلم «کمتر از چند دقیقه» اهدا شد. آقای بهرامی در حال حاضر برای درمان بیماری در آلمان به سر می برد.

همچنین از نگارجواهریان و شهاب حسینی، دو بازیگر سینما، به دلیل "حضور مؤثر و خوب در فیلم‌های کوتاه" قدردانی شد.

دیپلم افتخار بهترین موسیقی به میلاد موحدی برای "زندگی نسبتا معمولی آقای مظفری" و دیپلم افتخار بهترین تدوین در ادامه به مجتبی اسماعیل‌زاده برای فیلم «نیوزیف» اهدا شد.

همچنین جایزه بهترین تصویربرداری به اشکان اشکانی برای فیلم "دوست دارم کسی جایی منتظرم باشد" اهدا شد.

'مدیریت فرهنگ ستیز دولتی'

کیومرث پوراحمد، دبیر پانزدهمین جشن سینمای ایران، در این مراسم از مهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما برای برگزاری این جشن تشکر کرد و او را نمادی از حفظ استقلال خانه سینما در برابر "مدیریت فرهنگ ستیز دولتی" دانست.

او همچنین با اشاره به سرنوشت حکامی همچون معمر قذافی، حسنی مبارک و صدام حسین گفت: "این گونه سرانجام ها سرنوشت یکایک دیکتاتورهایی است که در مقابل نظر و رای مردم خود می ایستند."

تقدیر از رخشان بنی اعتماد

رخشان بنی اعتماد هنگام دریافت نشان "ایسفا" از انجمن فیلم کوتاه تشکر کرد و با ابراز خوشحالی از اینکه جایزه خود را از جعفر پناهی و ناصر تقوایی می‌گیرد گفت: "خوشحال‌تر می‌شدم اگر جعفر پناهی فیلم می‌ساخت و اگر سیاستگذاران سینمایی کشور به جای آنکه به دنبال آیین نامه‌هایی برای محدودیت‌ها بودند، فکر می‌کردند به اینکه در فردای تاریخ چه کسی جواب خواهد داد که یگانه ناصر تقوایی چرا فیلم نساخت."

مهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، و غلامرضا موسوی، رئیس شورای عالی تهیه کنندگان سینما، از شرکت کنندگان در این برنامه بودند.