افتتاح جشنواره فیلم ونیز با فیلم جورج کلونی

فراسبندر و نایتلی در فیلم یک شیوه خطرناک حق نشر عکس none
Image caption فراسبندر و نایتلی در فیلم یک شیوه خطرناک

شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز، روز سی و یکم اوت با نمایش فیلم درام سیاسی "نیمه مارس" ساخته جورج کلونی آغاز می شود.

این فیلم که جورج کلونی خود نیز در آن در کنار فیلیپ سیمور هافمن و جفری رایت بازی دارد، داستان استفن مایرز، سخنگوی مطبوعاتی یک نامزد ریاست جمهوری در آمریکاست که درگیر ماجراهای پیچیده یک رسوایی سیاسی می شود.

جورج کلونی ۵۰ ساله، در سال های اخیر در کنار بازیگری به کارگردانی رو آورده و این فیلم بعد از "اعترافات یک ذهن خطرناک"، "کله چرمی ها"‌ و "شب بخیر و موفق باشید"، چهارمین فیلم او در مقام کارگردانی است.

جشنواره فیلم ونیز در کنار جشنواره های فیلم کن و برلین از معتبرترین جشنواره های فیلم جهان است که هر ساله در ماه سپتامبر در شهر ونیز ایتالیا برگزار می شود.

امسال سینماگران سرشناسی همچون رومن پولانسکی، دیوید کروننبرگ، گری اولدمن، ابل فررا و ویلیام فریدکین در ونیز برای دریافت شیر طلایی جشنواره، با هم رقابت خواهند کرد.

فیلم های "پرنده" ساخته ایوز کامون، "۴:۴۴ آخرین روز زمین" ساخته ابل فررا، " روش خطرناک" ساخته "دیوید کروننبرگ"، "کشتار" ساخته رومن پولانسکی، "بلندیهای بادگیر" ساخته "آندره آرنولد"، "فاوست" ساخته الکساندر ساخوروف، "اسب سیاه" ساخته "تاد سالنتس" و "عشق و کبودی ها" ساخته لو یی از جمله فیلم های بخش مسابقه ونیز امسال اند.

در فیلم "عشق و کبودی ها" محصول مشترک چین و فرانسه (با بازی طاهر رحیم، بازیگر فیلم پیامبر)، هوا، معلم زن جوانی است که به عنوان تبعیدی از پکن وارد پاریس می شود و با دنیای گذشته و عشق های قبلی اش درگیر است تا اینکه با جوانی فرانسوی به نام متیو آشنا می شود که ادعا می کند عاشق اوست اما با او مثل یک سگ رفتار می کند. زمانی که هوا تصمیم می گیرد از او جدا شود، می فهمد که این جدایی چندان آسان نیست.

رومن پولانسکی کارگردان برجسته لهستانی تبار نیز با آخرین ساخته اش "کشتار" که اقتباسی از نمایشنامه "خدای کشتار" اثر یاسمینا رضا، نمایشنامه نویس ایرانی تبار فرانسوی است، در ونیز حاضر است.

الکساندر سوخوروف روسی نیز در فیلم "فاوست"، اقتباس متفاوتی از داستان گوته ارائه کرده است.

گری اولدمن با فیلم "تعمیرکار، خیاط، سرباز و جاسوس" که بر اساس رمان سیاسی جان لو کاره نویسنده انگلیسی ساخته، در ونیز حضور دارد.

فیلم "روش خطرناک" ساخته دیوید کراننبرگ، سینماگر برجسته کانادایی نیز از فیلم های دیگر بخش مسابقه است. "روش خطرناک" اقتباسی است از نمایشنامه "گفتار درمانی" نوشته کریستوفر همپتن است که به اختلاف میان زیگموند فروید و کارل یونگ، دو روان شناس بزرگ قرن بیستم، می پردازد.

ویگو مورتنسن در نقش فروید و مایکل فاسبیندر نقش یونگ را بازی می کنند و "کیه را نایتلی" هم در نقش یک بیمار روانی بازی کرده است.

فیلمسازان ایرانی حاضر در ونیز

امسال امیر نادری، مرجان ساتراپی و یاسمینا رضا، از هنرمندان ایرانی اند که با آثارشان در بخش های مختلف جشنواره ونیز، حضور دارند.

جشنواره ونیز چند سال است که به تولیدات داخلی سینمای ایران بی اعتناست و تنها فیلم های فیلمسازان ایرانی خارج از کشور را می پذیرد. در سال های گذشته فیلم های شیرین نشاط، امیر نادری و حنا مخملباف، در این جشنواره به نمایش درآمد.

امسال فیلم تازه مرجان ساتراپی و ونسان پارونو با نام «مرغ و خورشت آلو» در بخش مسابقه این جشنواره به نمایش در می آید.

گلشیفته فراهانی، متیو آمالریک، جمال دبوزه، ایزابلا روسلینی، ادوارد بیر و چیرا ماسترویانی بازیگران این فیلم اند.

"مرغ و خورشت آلو" که بر اساس یکی از داستان های مصور (کامیک بوک) مرجان ساتراپی ساخته شده، ماجرای ناصرعلی خان، ویولون زن معروف دهه سی است که یک روز ویولونش می شکند و او نمی تواند ویولون دیگری جایگزین آن کند.

این فیلم روز سوم سپتامبر آینده با حضور مرجان ساتراپی، گلشیفته فراهانی، وینست پرو و متیو آمالریک به نمایش در می آید. تهیه کننده این فیلم، هنگامه پناهی، صاحب کمپانی فیلمسازی "سلولوئید دریمز" در فرانسه است.

"مرغ و خورشت آلو" دومین فیلم مشترک "مرجان ساتراپی" و "ونسان پارونو"است که بعد از موفقیت جهانی فیلم انیمیشن "پرسپولیس" ساخته شده است.

فیلم "پرسپولیس" که بر اساس داستان مصور مرجان ساتراپی ساخته شد، توانست جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کن سال ۲۰۰۷ را دریافت کند.

فیلم "کشتار" ساخته پولانسکی هم بر مبنای کمدی سیاه یاسمینا رضا، نمایشنامه نویس ایرانی تبار مقیم فرانسه ساخته شده و داستان درگیری و مجادله دو خانواده بروکلینی در پی دعوای فرزندان یازده ساله آنها در پارک است. پولانسکی که برای پرهیز از محاکمه در ارتباط با اتهام تعرض جنسی به آمریکا سفر نمی کند، این فیلم را به جای بروکلین در پاریس ساخته است.

آخرین ساخته امیر نادری، فیلمسازی که سال هاست از ایران دور است و در آمریکا فیلم می سازد، با عنوان "برش" (کات)، روز پنج شنبه اول سپتامبر، به عنوان فیلم افتتاحیه، در بخش "افق ها" نمایش داده خواهد شد. این فیلم که حال و هوایی گانگستری دارد و در ژاپن می گذرد، ماجرای یک دسته یاکوژا (مافیا)ی ژاپنی است. هیده‌توشی نیشیجیما و تاکشی ساسانو، بازیگران ژاپنی این فیلم اند.

امیر نادری در سال ۲۰۰۸ با فیلم "وگاس: بر اساس یک داستان واقعی" در جشنواره ونیز شرکت داشت.

نادری در وب سایت جشنواره ونیز، به عشق و علاقه اش به سینمای ژاپن و تاثیر پذیری اش از فیلمسازان ژاپنی به ویژه از "هفت سامورایی" کوروساوا در فیلم "دونده" و "جزیره لخت" شیندو در فیلم "آب، باد، خاک" اشاره کرده و گفته است که ایده فیلم "برش"، هفت سال قبل بعد از ملاقات با هیده‌توشی نیشیجیما، بازیگر ژاپنی، شخصیت شوجی در ذهنش شکل گرفته است."

امیر نادری از فیلمسازان شاخص سینمای موج نو در ایران است و فیلم‌های مطرحی چون "خداحافظ رفیق"، "تنگنا"، "سازدهنی"، "تنگسیر"، "دونده"، "جستجو" و "آب، باد، خاک" را در کارنامه خود دارد. نادری پس از مهاجرت به آمریکا، در نیویورک به فیلمسازی ادامه داد و تا کنون فیلم های "مانهاتان بر اساس شماره"، "مانهاتان بر اساس الفبا"، "ماراتن"، "دیوار صوتی" و "وگاس" را در آمریکا ساخته است.

فیلم "دبلیو ای" ساخته مدونا و فیلم "شیوع" ساخته استیون سودربرگ نیز در بخش خارج از مسابقه جشنواره ونیز امسال به نمایش درمی آیند.

فیلم مستند "تحریر ۲۰۱۱" (خوب، بد، سیاستمدار) ساخته تامر عزت، آیتن امین و امر سلاما درباره خیزش مردم مصر در میدان تحریر قاهره نیز از فیلم های دیگر بخش خارج از مسابقه است.

این فیلم مستند سه اپیزودی، ساخته سه تن از جوانان انقلابی مصری است که هر کدام از زاویه دید خود، قیام مردم مصر علیه رژیم حسنی مبارک را روایت کرده اند.

شیر طلایی ونیز برای مارکو بلوکیو

جشنواره فیلم ونیز امسال، طی مراسم ویژه ای از یک عمر دستاوردهای سینمایی مارکو بلوکیو، سینماگر برجسته ایتالیایی تقدیر خواهد خواهد کرد.

به همین مناسبت، جایزه شیر طلایی یک عمر دستاورد سینمایی به وسیله برناردو برتولوچی، سینماگر هم نسل بلوکیو به او اعطا خواهد شد. برتولوچی، خود نیز قبلا در سال ۲۰۰۷، شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز را به خاطر یک عمر دستاورد سینمایی اش، دریافت کرده است.

همچنین فیلم "به نام پدر" ساخته بلوکیو (محصول ۱۹۷۱) همراه با فیلم مستند کوتاه "مارکو بلوکیو: ونیزیا ۲۰۱۱" به کارگردانی پیترو مارچلو که نوعی ادای احترام به بلوکیوست، به نمایش در می آید.

بلوکیو در مورد دریافت این جایزه از دست برتولوچی گفت: «افتخار می‌کنم جایزه شیر طلایی را از برناردو برتولوچی می‌گیرم. هرچند راه ما متفاوت بود، اما همیشه بین ما علاقه و احترام متقابل وجود داشته است.»

مارکو بلوکیو که اکنون ۷۲ سال دارد از سینماگران موج نوی سینمای ایتالیا در دهه شصت است که با گرایش های چپ گرایانه وارد سینما شد و فیلم های شاخصی چون "مشت‌ها در جیب"، "شیطان در گوشت"، "چین نزدیک است"‌، "رژه پیروزی"، "لبخند مادرم"، "محکومیت"، "رویاهای از‌دست‌رفته" را ساخت.

بلوکیو در سال ۱۹۶۸ به اتحادیه کمونیست ایتالیا پیوست و شروع به ساختن فیلم های تبلیغاتی سیاسی و نظامی کرد.

"صبح بخیر، شب" درباره آخرین روزهای قتل آلدومورو به دست بریگاد سرخ و "فتح" درباره آیدا دالسر همسر اول بنیتو موسولینی، رهبر فاشیست ایتالیا که کارش به جنون و تیمارستان می کشد، از آخرین فیلم‌های مارکو بلوکیو است.

تقدیر از آل پاچینو

در جشنواره امسال ونیز همچنین از آل پاچینو، بازیگر و کارگردان سرشناس آمریکایی، تقدیر خواهد شد.

فیلم "سالومه وحشی"، که سومین فیلم آل پاچینو در مقام کارگردان است، برداشتی از نمایشنامه مشهور اسکار وایلد، نویسنده ایرلندی است که با بازی آل پاچینو در بخش خارج از مسابقه به نمایش در خواهد آمد.

پاچینو این فیلم نیمه مستند را "مکاشفه‌ای در دنیای اسکار وایلد، دانسته است. به اعتقاد مسئولان جشنواره ونیز، "سالومه وحشی بیانگر نگاه عمیق آل پاچینو به مذهب، ادبیات، سیاست و خشونت در دوران امروز است."

مارکو مولر، مدیر هنری جشنواره ونیز درباره آل پاچینو گفته است: "او کارگردانی فوق‌العاده با تجربیاتی پرارزش و بدیع است."

آل پاچینو، پیش تر فیلم های "در جستجوی ریچارد" و "قهوه چینی" را کارگردانی کرده بود.

دارن آرنوفسکی در راس هیئت داوران

امسال ریاست هئیت داوران جشنواره ونیز به عهده دارن آرونوفسکی کارگردان فیلم "قوی سیاه" است. آرونوفسکی در سال ۲۰۰۸ به خاطر فیلم "کشتی گیر"، شیر طلایی جشنواره ونیز را دریافت کرد و فیلم "قوی سیاه" او با بازی ناتالی پورتمن، فیلم افتتاحیه جشنواره در سال گذشته بود.

تاد هینز (کارگردان فیلم "دور از بهشت")، ماریو مارتونه و آندره تشینه (کارگردان سرشناس فرانسوی) از جمله داوران بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز هستند که در کنار دارن آرونوفسکی، برنده شیر طلا را اعلام خواهند کرد.

جشنواره فیلم ونیز روز دهم سپتامبر (نوزدهم شهریور) با فیلم کمدی "دوشیزه‌های غمگین" به کارگردانی ویت استیلمن، به کار خود پایان خواهد داد.

مطالب مرتبط