شکنجه، تجاوز در زندان های ایران در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شکنجه، تجاوز و اعدام زندانیان سیاسی، موضوع فیلم مستندی است که این هفته در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

'و من عاشقانه زیسته ام'، نام این فیلم است و پانته آ بهرامی فیلمساز ایرانی مقیم نیویورک آن را ساخته است.

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود

برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وب سایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید . برای اطلاع از ساعات تکرار برنامه آپارات به جدول زمانی ارایه شده در همین صفحه مراجعه کنید.

درباره فیلم

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'و من عاشقانه زیسته ام'

زندان برا ی هر کسی تجربه تلخی است، اما برای زندانیان سیاسی و عقیدتی این تلخی از جنس دیگری است. به خصوص این که این زندانی زن هم باشد و در زندان در معرض انواع خشونت ها قرار داشته باشد.

"و من عاشقانه زیسته ام " مجموعه ای است از خاطرات چند نفر از زنان زندانی سیاسی در ایران در دو حکومت شاهنشاهی و جمهوری اسلامی . در این فیلم زنان در مقابل دوربین از نحوه برخورد بازجوها و زندانبانان و همینطور اعدام های گسترده سال 67 در ایران حرف می زنند. زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، بچه شان در زندان به دنیا آمده و با آنها در زندان حبس کشیده است. همه این زنان اکنون در خارج از ایران زندگی دیگری دارند، اما هنوز بار روحی و روانی سختی های زندان را با خود همچنان حمل می کنند. نسخه کوتاه شده ای از این فیلم در آپارات به نمایش در می آید .

درباره کارگردان

پانته آ بهرامی مستندسازی است ایرانی که در نیویورک زندگی می کند . خانم بهرامی تحصیل کرده روزنامه نگاری، تلویزیون و سینماست. او فعالیت هنری خودش را باساخت برنامه برای تلویزیون های آلمان آغاز کرده و اکنون بیشتر بر روی ساخت مستند هایی درباره ایران تمرکز کرده است. در کارنامه این فیلم ساز چندین فیلم مستند مثل 'متعلق به کسی نیستم'، 'سیمایی متفاوت'، 'اسلام، هویتم یا فرارم؟'، 'روسپی گری' و'از این فریاد تا آن فریاد' به چشم می خورد.

ويژگی فیلم

فیلم به لحاظ حسی بسیار تاثیر گذار است، اما اصلی ترین توجه خود رابر مستند کردن ادعا هایی که در سال های اخیر در مورد شکنجه و تجاوز در زندان های ایران مطرح شده گذاشته است.

در فیلم 'و من عاشقانه زیسته ام' زنی زندانی در مقابل دوربین تجاوز و شکنجه توسط ماموران و بازجوهای زندان ها ی جمهوری اسلامی سخن می گوید.

خلاصه فیلم های هفته گذشته

درباره فیلم 'زندگی در مه'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'زندگی در مه'

'زندگی در مه' درباره زندگی 'نژاد اختیار دینی' و برادر و خواهر کوچکش در یکی از مناطق کردنشین ایران است . نژاد برای برای تامین معاش خود و خانواده اش مجبور است با اسب در راه های صعب العبور مرزی کالای قاچاق جابه جا کند.شرایط زندگی برای او سخت و مشقت بار است .

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'در اندوه شریف'

درباره فیلم 'در اندوه شریف'

فیلم 'دراندوه شریف' ساخته مهدی پریزاد ، درباره محمد، کارگر کاشی کار مهاجر افغان در ایران است و به رابطه او با استادکار ایرانی اش می پردازد. محمد می هئاهد به کشورش باز گردد ، اما استاد کار نگران دست تنها ماندن خودش است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

میثم

'زندگی در مه' بخصوص موسیقی متن اش عالی بود. لطفا کارهای بیشتری از آقای قبادی نمایش دهید.

رویا

فیلم آقای قبادی خیلی تلخ بود. واقعیت تلخی بود.

آرش

افتخار می‌کنم در جایی از زمین زندگی‌ می‌کنم که این چنین هنرمندانی از جنس خود را داریم. بی نظیر بود.

شادی

من چند سال پیش قسمتی از فیلم را دیدم. ممنون که این فرصت را دادید که کامل فیلم را ببینم.

فاضل

من 'اندوه شریف' را بیشتر دوست داشتم. به خاطر دیالوگ‌های پیرمرد و سکوت جوان افغانی که طنزآمیز بود. فیلم 'زندگی در مه' را قبلا ندیده بودم ولی دوستش نداشتم. با این‌که قبادی و 'گربه‌های ایرانی' اش را را دوست دارم. یک طوری بود این فیلم که به دل نمی‌نشست. تصنعی و کلیشه‌ای و شعاری به نظر می رسید.

آربی

هر دوی فیلم ها صمیمی و بسیار انسان دوستانه بودند.

بهار

بعضی فیلم ها ارزش چند بار دیدن را دارند مخصوصا کارهای اقای قبادی.

میثم

"زندگی در مه" آقای قبادی کار خوبی بود. من کارهای ایشان را دوست دارم. هر چند کارهایش آمیخته با اغراق و من با ایین قضیه مشکل دارم.

شری ایرانی

زندگی در مه بسیار فیلم تاثر برانگیز و واقع گرایانه ای بود اسم فیلم روقبلا شنیده بودم ولی انتظار دیدن چنین فیلمی را نداشتم. از آقای قبادی کارگردان خوب ایران واقعا سپاسگزارم.

آرمان

زندگی در مه فیلم خوبی بود البته یجاها یی کارگردان بار داستانی بهش اضافه کرد مثل صحنه کلاس درس. در اندوه شریف موضوع خوبی برای مستند نداشت مخاطب رو در گیر نمی کرد، چون موضوع آن قدر حاد نبود.

علی عزیزی

فیلم زندگی درمه خیلی خوب بود - چقدر قشنگ سختی های زندگی یک ملت را به تصویر کشیده بود - البته چند تااز فیلم قبادی خیلی خوب هستند چند مدت پیش هم موسیقی زیر زمینی شان را پخش کردید – این سومین فیلم قبادی است که از اپارات دیدم . فیلم دومی دلچسب نبود.

مسعود

زندگی در مه واقعا خوب بود ، باید از عوامل ساخت این فیلم هم تقدیر کرد مثل تصویر بردار و دستیارش ، فیلم کاملا واقع گرایانه بود و هر بیننده ای رو به فکر فرو میبرد.

روزبه

بهمن قبادی کارگردان خیلی خوبی نیست ولی موضوعات فیلم هاش خیلی خوبن و آدم رو به شدت جذب خودش می کنه فکر می کنم کارگردانیه که ایران بهش احتیاج داره . فیلم عالی بود.

فرهاد از دبی

زندگی در مه بسیار زیبا بود و من چندین بار آن رادیدم. مهارت فیلمساز در بردن دوربین به عمق زندگی شخصیتهای فیلم بدون کوچکترین تاثیری در رفتار روزمره آنهامرا حیرت زده کرد.بهتر بود حرفهای ابتدای فیلم زیر نویس میشد چون واضح نبود و اجازه میداد گوینده اطلاعات بیشتری از زندگی خود ارايه دهد .

فیلم میتوانست مدت بیشتری ادامه پیدا کندو زوایای بیشتری از زندگی آن منطقه را پوشش دهد. لطفا از این نوع فیلم ها بیشتر پخش کنید.

مهشید از وین

زندگی در مه فوق العاده زیبا بود و من در زمان دیدن فیلم چند بار گریه کردم. یادمان باشد این مشتی از خروار است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط