محاکمه چهار متهم به جعل آثار بزرگ هنری آغاز شد

Image caption جعل آثاری از مارکس ارنست، کیس ون دانگن، مکس پشتاین و هاینریش کمپندونک جزو اتهام های این چهار متهم است

محاکمه چهارنفر که متهم به جعل آثار بزرگ هنری هستند، در کلن آلمان در جریان است.

اتهام این چهار نفر فروش ۴۴ تابلو نقاشی تقلبی از هنرمندان بزرگ قرن بیستم طی ده سال گذشته است.

گفته می شود که ولفگانگ بلتراچی ۶۰ ساله طراح اصلی این تقلب است که موفق شده بود از کلکسیونرهای هنری از جمله استیو مارتین آمریکایی، هنرپیشه آمریکایی، میلیون ها دلار بگیرد.

انتظار می رود که طی یک دوره محاکمه ۴۰ روزه، بیش از ۱۶۰ شاهد در دادگاه حاضر شوند.

هلن، همسر بلتراچی، خواهرزنش و شوهر او نیز سال گذشته به اتهام مشارکت در این تقلب بزرگ دستگیر شدند.

آنها دست به جعل و فروش نقاشی هایی از مارکس ارنست، کیس ون دانگن، مکس پشتاین و هاینریش کمپندونک زده بودند. این چهار نفر همچنین برچسب ها و اسناد اثبات کننده اصل بودن این آثار را نیز جعل کرده بودند.

آنها موفق شده بودند که بسیاری از دلالان، موزه ها و کلکسیونرهای هنری را فریب دهند و به آنها بقبولانند که چندین شاهکار هنری، توسط دو کلکسیونر اهل کلن در سال های حکومت نازی ها مخفی شده و در امان مانده بوده است.

بعد از تایید اصل بودن این تابلوها توسط چند کارشناس هنری، گالری‌داران و بنگاه های حراج آثار هنری برای خرید این آثار هجوم بردند.

ولی در سال ۲۰۰۸ تقلبی بودن این آثار برملا شد. خریدار اثری از کمپندونک که آن را از یک حراجی هنری در کلن به مبلغ ۲ میلیون پانصدهزار یورو خریده بود، این تابلو را را برای کارشناسی، به یک آزمایشگاه علمی سپرد.

این آزمایش ها نشان داد که رنگی که در تابلو به کار رفته در دوران فعالیت هنری نقاش ساخته نشده بوده است.

استیو مارتین هم در سال ۲۰۰۴ اثر تقلبی دیگری از کمپندونک از یک گالری پاریسی خریداری کرد ولی پیش از اینکه این رسوایی هنری برملا شود در سال ۲۰۰۶ آن را فروخت.

انتظار می رود که حکم دادگاه در ماه مارس سال آینده اعلام شود.