'پرندگانی که در خواب دیده ام' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'پرندگانی که در خواب دیده ام'، ساخته حسن صلح جو این هفته در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

فیلم روایت سفر یک آهنگساز ایرانی به اروپا برای ضبط اثرتازه اش با یک ارکستر اروپایی است. پیمان سلطانی، موسیقیدان به وین می رود تا بخشی از اثر تازه اش ایرانه خانم را که هشت سال روی آن زحمت کشیده، ضبط کند. او در این سفر سعی می کند اجرایی دیگر از اثر مشهورش ایران جوان را هم داشته باشد. اما در این راه با مشکلاتی پیش بینی نشده روبه رو می شود. علی ( الکساندر) رهبری، رهبر ارکستر شناخته شده ایرانی هم که سال هاست در کشورهای مختلف مشغول رهبری ارکستر است، علاقه مند به کار با موسیقیدانان ایرانی است، می کوشد به پیمان سلطانی کمک کند.

در همین حال بهروز حشمت، مجسمه ساز و آهنگر ایرانی ساکن اتریش در تدارک ساخت مجموعه ای با مفهوم وطن و خانه است. او بیش از ۳۵ سال است که ایران را ندیده. بهروز دلش می خواهد روزی با آهن هایش به ایران برگردد.

نادر مشایخی رهبر سابق ارکستر سمفونیک ایران هم که تنها در وین زندگی می کند، در حال و هوای روزهایی است که در ایران بوده است.

اما مونا مطبوعی که دانشجوی موسیقی است، وطن را جای دیگری می داند: 'هر جا که بشود نفس کشید و آزادی باشد'.

همه این آدم ها یک نقطه اشتراک دارند و نقطه کوچکی آن ها را به هم وصل می کند، درست مثل مجسمه آهن های شکسته بهروز حشمت.

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption حسن صلح جو

حسن صلح جو از فیلمسازان قدیمی فیلم کوتاه در ایران است که فیلم فصل شب او در دهه هفتاد از فیلم های شناخته شده این دوره به شمار می آید. او سال ها تجربه روزنامه نگاری دارد و همچنین تجربه ساخت دو مجموعه عروسکی برای تلویزیون در ایران. حسن صلح جو پس از خروج از ایران، با بی بی سی همکاری داشته، تحصیلات سینمایی اش را ادامه داده و چند فیلم کوتاه هم خارج از ایران ساخته است.

فیلم فصل شب (۱۳۷۰) و همین طور فیلم سخن گفتن ماهی (۲۰۰۷) برای وی جوایز داخلی و خارجی از جشنواره های مختلف در پی داشته است.

نگاه کارگردان

حق نشر عکس no credit

دوستی به من خبر داد که پیمان سلطانی قصد دارد اثر تازه اش' ایرانه خانم' را در خارج از ایران ضبط کند. من پیمان و کارهای اش را از قدیم می شناختم و می دانستم که به دنبال کارهایی متفاوت در موسیقی است. قطعه ایران جوان او در این سال ها در ایران و خارج ار از ایران بسیار گل کرده و به غلط به عنوان 'اولین سرود ملی ایران' مشهور شده است. همیشه علاقه داشتم تا درباره این سرود ملی و چند سرود دیگر کاری انجام دهم. دست به کار شدم و طرحی کوتاه نوشتم. بی بی سی موافقت کرد و فیلمبرداری در اختیار من قرار دارد به مدت سه روز. چون فرصت کم بود به سرعت با تصویربردار فیلم راهی وین شدیم. یک گروه دونفری برای ساختن یک ایده سنگین و تصویربردای از یک ارکستر!

چون مجال اندک بود، خودم هم دوربینی کوچک را به کار گرفتم تا چیزی از دست نرود. لحظه های بسیار خوبی از دست رفت. اما لحظه های خوبی هم ثبت شد.

در وین بهروز حشمت را از قبل می شناختم و با او و هنرش و مهم تر از آن شخصیت منحصر به فرد، مهربان و بی نظیرش آشنا بودم. بهروز همیشه برای من نماد یک هنرمند واقعی است و می دانستم که این فیلم بی حضور او چیزی کم خواهد داشت. همان وقت که به وین رسیدم، شبانه شخصیت های دیگر را هم پیدا کردم و نادر مشایخی عزیزهم پذیرفت که در فیلم باشد.

حالا چند شخصیت مهم و شناخته داشتم که هر کدام در کار خود غول هایی زیبا هستند و باید به شکلی داستان های آن ها را دراین فیلم به موضوع اصلی نزدیک میکردم.

همیشه برای من امکان وارد کردن چند شخصیت به فیلم مستند، از چالش هایی بود که دلم می خواست ان را تجربه کنم و این فیلم چنین فرصتی را برای من فراهم کرد.

سه روز مهلت تصویربرداری ما بود و در این فاصله باید در دو پایتخت اروپایی تصویربرداری ها انجام می شد. همین فشردگی وقت سبب شد که همه چیزدر اقتصادی ترین شکل و به سرعت انجام شود و بخش هایی نیز از دست برود.

در بخش هایی از فیلم، نیاز به استفاده از تصاویر ایران داشتم .کلیپ های موسیقی پخش شده در اینترنت و تصاویر آرشیوی از ایران را از این سو و آن سو جمع آوری کردم و تدوین فیلم را با رضا سرکانیان انجام دادم. از دوستان قدیمی فیلمساز در ایران که اکنون در فرانسه زندگی می کند. تجربه کار با او هم تجربه شیرینی بود. حاصل همه این ها تجربه ای است که پیش روی شماست .قرار بود فیلم پیش از اینها به نمایش درآید، اما فشردگی برنامه ها این اجازه را نداد. این فیلم ادای دینی است به همه آن ها که ایرانی اند. از وین تا براتیسلاوا و لندن، از همه آنها که به عملی شدن ایده این فیلم کمک کردند، متشکرم.

برای دیدن آلبوم عکس فیلم 'پرندگانی که در خواب دیدم' می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2011/09/110906_l13_pics_solhjoo_film.shtml

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط