اسامی نامزدهای نهایی جایزه ادبی بوکر اعلام شد

Image caption اسی ادوجین (راست) و کارول بیرچ تاکنون نامزد بوکر نشده بودند

شش نامزد نهایی جایزه بوکر ۲۰۱۱ روز ۶ سپتامبر ۲۰۱۱ در نشست خبری که در دفتر مرکزی بنیاد من بوکر برگزار شد، معرفی شدند.

جولیان بارنز، استیون کلمان، ای دی میلر، کارول بیرچ، پاتریک دویت و اسی ادوجین نامزدهای نهایی جایزه ادبی بوکر سال ۲۰۱۱ شدند.

این جایزه ۵۰ هزار پوندی که سالیانه برگزار می شود، سال گذشته به هوارد جاکوبسن، نویسنده و روزنامه نگار بریتانیایی، برای رمان "سوال فینکلر" رسید.

روز ۲۶ ژوئیه فهرست اولیه نامزدها شامل ۱۳ اثر معرفی شده بود.

استلا ریمینگتون، نویسنده و رئیس سابق ام آی ۵ که امسال ریاست هیئت داوران را بر عهده دارد گفت: "کم کردن فهرست اولیه به شش عنوان، ناگزیر کار سختی بود."

او گفت: "از اینکه چند کتاب عالی را از دست می دادیم متاسف بودیم. ولی وقتی اجبار پیش آمد، به سرعت به توافق رسیدیم که این شش عنوان، بهترین ها هستند."

ماتیو د انوکا، نویسنده و روزنامه نگار، سوزان هیل، نویسنده، کریس مولین، نویسنده و سیاستمدار، و گبی وود، از روزنامه تلگراف از دیگر داوران جایزه بوکر ۲۰۱۱ هستند.

نامزدهای نهایی

جولیان بارنز پیش از این سه بار نامزد دریافت این جایزه شده ولی هنوز موفق به دریافت آن نشده است.

این نویسنده ۶۵ ساله در سال ۱۹۸۴ با رمان "طوطی فلوبر"، در سال ۱۹۹۸ با رمان "انگلستان، انگلستان" و در سال ۲۰۰۵ با رمان "آرتور و جورج" نامزد جایزه بوکر شده است.

ای دی میلر و استیون کلمان با نخستین رمان های خود نامزد بوکر شده اند.

پاتریک دویت و اسی ادوجین نویسنده های کانادایی موجود در این فهرست هستند. چهار نویسنده دیگر بریتانیایی اند.

لندن، مسکو، برلین

Image caption نام الن هرلینگهرست که رمان "فرزند غریبه" او در فهرست اولیه نامزدهای بوکر اعلام شده بود، در فهرست نهایی به چشم نمی خورد

اولین رمان استیون کلمان، داستان پسر یازده ساله ای است که همراه مادر و خواهرش از غنا به محیط سختی در لندن مهاجرت می کند.

رمان پرحادثه میلر با عنوان "دانه های برف" دنیای تاریک و زیرزمینی مسکو را روایت می کند. این نویسنده رمان خود را بر اساس تجربه اش در زمان زندگی در روسیه نوشته است.

بیرچ و ادوجین پیش از این هم موفق به دریافت عنوان نامزدی جایزه بوکر شده بودند.

رمان جولیان بارنز داستان مردی میانسال را روایت می کند که به راهی که در گذشته، همراه با دوستان دوران کودکی اش طی کرده می اندیشد.

بلوز ناتنی (Half-Blood Blues) اثر ادوجین در برلین دهه ۱۹۳۰ اتفاق می افتد و داستان یک نوازنده جاز است که در پی اشغال خیابان های شهر توسط نازی ها، مفقود می شود.

"خواهرها برادرها" رمان دوم دویت در دوران فراگیری تب جست و جوی طلا در کالیفرنیای دهه ۱۸۵۹ اتفاق می افتد و نخستین رمان وسترنی است که تاکنون به فهرست نهایی این جایزه راه یافته است.

Image caption جولیان بارنز برای چهارمین بار نامزد جایزه بوکر می شود

رمان "باغ وحش جامارش" که از یک حادثه واقعی اقتباس شده است، داستان غرق شدن یک کشتی مخصوص صید وال در اسکس در سال ۱۸۲۰ را روایت می کند.

نکته قابل توجه، حضور ناشران مستقل در کنار ناشران شاخصی چون رندوم هاوس، فابر و پان مک میلان است که چهار اثر از نامزدهای جایزه بوکر را منتشر کرده‌اند.

جایزه "من بوکر"

جایزه ادبی من بوکر که گاهی به اختصار، بوکر خوانده می شود یکی از جوایز ادبی سالانه بریتانیاست که به بهترین رمان نوشته شده به زبان انگلیسی به قلم نویسندگان جامعه کشورهای مشترک المنافع و ایرلند تعلق می‌گیرد.

رمان‌ها باید در سال اهدای جایزه برای نخستین بار در بریتانیا منتشر شده باشند و ناشر آنها نویسندگانشان نباشند.

اعلام نامزدها و برنده

برنده جایزه بوکر ۲۰۱۱ روز سه شنبه ۱۸ اکتبر در گیلدهال لندن در یک مهمانی شام اعلام می شود. بی بی سی این مراسم را به طور زنده پخش خواهد کرد.

برنده نهایی جایزه بوکر ۵۰ هزار پوند و هر یک از نامزدهای نهایی، از جمله برنده، مبلغ ۲۵۰۰ پوند و چاپ نفیسی از کتاب خود را به عنوان جایزه دریافت خواهند کرد.

در سال ۲۰۱۰ هوارد جاکوبسن، نویسنده و روزنامه نگار بریتانیایی، برای رمان "سوال فینکلر" برنده جایزه ادبی من بوکر شد.

مطالب مرتبط