'تهیه‌کنندگان سینما برای ترانه های فیلم، از دفتر موسیقی ارشاد مجوز بگیرند'

حق نشر عکس ILNA
Image caption علیرضا سجادپور می گوید این بخشنامه صرفا مربوط به 'ترانه' و 'صحنه اجرای کنسرت' داخل فیلمهاست

اداره کل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه ای در بخشنامه ای تازه به تهیه‌کنندگان سینما اعلام کرده است که "پیش از استفاده از موسیقی و ترانه در فیلم های خود،" از دفتر موسیقی معاونت هنری برای این آثار، مجوز جداگانه ای بگیرند.

در قسمتی از این بخشنامه آمده است: "نظر به اینکه در سال‌های اخیر، حجم موسیقی‌های مورد استفاده از فیلم‌های سینمایی رشد قابل توجهی داشته، لزوما بحث نظارت و کنترل این موارد بسیار ضروری بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است."

دستور العمل جدید معاونت سینمایی با واکنش انتقادآمیز برخی آهنگسازان و تهیه کنندگان سینما رو به رو شده است.

'موسیقی از فیلم جدا نیست'

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) امیرحسین شریفی، تهیه‌کننده سینمای ایران و سخنگوی تهیه‌کنندگان مستقل، صدور بخشنامه جدید معاونت سینمایی برای دریافت مجوز موسیقی فیلم را کاری اشتباه و دارای عواقب بسیار دانست.

آقای شریفی گفت: "فیلم مجموعه‌ای از بخش‌های مختلف همچون صداگذاری، عنوان‌بندی، نورپردازی و هنرهای دیگر است که یک هنر واحد را تشکیل می‌دهد و بررسی بخش‌های آن به‌صورت جداگانه امکان‌پذیر نیست. درمورد موسیقی نیز این بحث حساس‌تر است و بررسی ترانه‌ها و موسیقی فیلم در بخش دیگر عواقب دارد."

حق نشر عکس ILNA
Image caption امیرحسین شریفی صدور بخشنامه جدید را کاری اشتباه می داند

به گفته او بسیاری از صداهایی که در فیلم به شکل موسیقی پخش می‌شود، موسیقی نیست بلکه به‌عنوان صدای صحنه پخش می‌شود.

او گفت: "به طور مثال، زمانی‌که در پلانی از فیلم یک راننده تاکسی یا کامیون از طریق سیستم پخش صوتی اتومبیل خود به یک ترانه قدیمی گوش می‌دهد، این ترانه حکم صدای سر صحنه را دارد. حال باید آیا با این قانون جدید برای این صدا از مرکز موسیقی مجوز گرفت؟"

'مثل بررسی فیلمنامه توسط اداره کتاب'

مهرداد فرید، سخنگوی مجمع فیلمسازان سینمای ایران، با "غیرمنطقی خواندن تصمیم اداره کل نظارت ارزشیابی معاونت سینمایی" گفت: "صدور چنین دستورالعمل‌هایی مانند این است که بگویند برای ساخت یک فیلم باید متن فیلمنامه توسط اداره کتاب بررسی شود. این کار غیرممکن است."

آریا عظیمی‌نژاد، آهنگساز و عضو کانون آهنگسازان خانه سینما، هم با بیان اینکه "موسیقی فیلم جدا از فیلم نیست" به "وجود نقاط گنگ فراوان در این بخشنامه" اشاره کرد.

او گفت: "در این دستورالعمل معلوم نشده که موسیقی بعداز چه مرحله‌ای از تولید یک فیلم باید تایید شود؛ چراکه باتوجه به تحریم‌ها و همچنین گران بودن مواد خام موسیقی، تایید نشدن حتی یک دقیقه از موسیقی فیلم؛ به معنای ضرر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی است."

'استقلال ترانه ها و صحنه های کنسرت'

حق نشر عکس ILNA
Image caption آریا عظیمی نژاد، آهنگساز، موسیقی فیلم را جدا از فیلم نمی داند

از سوی دیگر، علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی ارشاد، امروز چهارشنبه در گفت و گو با ایلنا در پاسخ به انتقادهای مطرح شده، بخشنامه جدید را درباره "موسیقی متن فیلم" ندانست.

او در عین حال گفت: "در بعضی از فیلم‌های موزیکال یا فیلم‌های دیگر صحنه‌هایی از یک کنسرت پخش می‌شود یا خواننده‌ای، ترانه‌ای را اجرا می‌کند یا ترانه‌ای در عنوان‌بندی پایانی فیلم پخش می‌شود که حالت مستقل دارد." به گفته آقای سجادپور "اداره کل نظارت و ارزشیابی درباره مجوز موسیقی‌ها و ترانه‌ها از دفتر موسیقی استعلام می‌کند، سپس درصورتی که مشکلی برای موسیقی استفاده شده وجود نداشته نباشد، مجوز آن صادر می‌شود." علیرضا سجادپور شورای اداره نظارت و ارزشیابی را مسئول "تشخیص ضرورت استعلام یک موسیقی یا ترانه از دفتر موسیقی" دانست و گفت که تهیه‌کنندگان نیازی به حضور و مراجعه به دفتر موسیقی ارشاد ندارند.

اما امیرحسین شریفی سخنان علیرضا سجادپور را با آنچه در بخشنامه جدید آمده، متفاوت دانسته و گفته است: "باید بخش‌های نامه دوباره بازگشایی و توضیح داده شود تا مشخص شود منظور از موسیقی چه نوع موسیقی است."

مطالب مرتبط