برنامه تفریحی تاجیکی، 2 سپتامبر

درود به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیی!

محتوای برنامه:

افتتاح بلندترین مبله پرچم جهان در دوشنبه

نیلوفر دانشجوی دانشگاه شهر قُرغان تپه تاج طلایی و عنوان “زیباصنم ۲۰۱۱” را به خودش اختصاص داد.

باز یک نیلوفر دیگر از استان سغد بهترین مدل لباسهای تاجیکی را از پارچه اطلس آماده کرده است.

روز دانش و خاطرات پدر و مادران که کودکان خود را به کلاس اوّل مدرسه آوردند از سال اول تحصیلشان در مکتب

حق نشر عکس BBC World Service

برافراشتن بلندترین پرچم جهان در دوشنبه

شام ۳۰ اوت در میدان نزد کاخ ملت در شهر دوشنبه رسم برافراشتن بلندترین پرچم جهان برگزار شد. درازی میله پرچم به ۱۶۵ متر است

حق نشر عکس BBC World Service

پرچمی که ۶۰ متر درازی و ۳۰ متر پهنایی دارد در بلندی ۱۶۵ متر برافراشته شد.

حق نشر عکس BBC World Service

در مراسم افتتاح پرچم امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، وزرا، نمایندگان دولت تاجیکستان و سفرای کشورهای خارجی در دوشنبه شرکت داشتند.

حق نشر عکس BBC World Service

در این مراسم نماینده کتاب رکوردهای گینس، به آقای رحمان سند تأیید رکورد بلندترین پرچم جهان را اعطا کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

در گذشته بلندترین پرچم جهان در آذربایجان بود که بلندی میله آن ۱۶۲ متر بود. تاجیکستان دومین کشور آسیای مرکزی است که عید پرچم خود را جشن می‌گیرد. سال ۲۰۰۹ پارلمان تاجیکستان قراری را تصویب کرد که طبق این قرار همه‌ساله ۲۴ نوامبر روز پرچم ملی تجلیل می‌شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

برنامه تفریحی تاجیکی، ۲ سپتامبر

"زیباصنم-۲۰۱۱"

آزمون تلویزیونی "زیباصنم-۲۰۱۱" که اخیراً در تاجیکستان دایر شد، در سه مرحله جریان گرفت: دور انتخابی، نیمه‌نهایی و نهایی.

حق نشر عکس BBC World Service

جای اول و شاه جایزه، تاج طلایی را نیلوفر امیرعلی، دانشجویی از دانشگاه شهر قُرغان تیه صاحب شد و عنوان "زیباصنم تاجیکستان" را به دست آورد.

حق نشر عکس BBC World Service

“لحظاتی بودند که من می‌خواستم از ادامه ‌آزمون صرف نظر کنم، زیرا بعضاً فکر می‌کردم من عنوان زیباترین دختر لایق نیستم، حتی در گوشه خیالم هم نبود که داوران این آزمون چنین عنوان بلند را به من می‌دهند. اکنون خیلی خوشبختم .”

حق نشر عکس BBC World Service

از میان ۱۲ داوطلبی که به دور نهایی راه‌خط گرفتند، تنها ۴ نفر غالب آزمون شناخته شدند، اگر چه برای ۸ نفر دیگر نیز از جانب سرپرستان برنامه تحفه‌ها سپاریده شد.

حق نشر عکس BBC World Service

مهینه عبیدالله‌یوا داوطلبی بود که در رفت آزمون پیامکهای تلفنی بیشترین شمار هواداران را دریافت کرد. “آسپنداس تورز”، سرپرست برنامه راه‌خط به شهر پاریس را به مهینه سپرد

حق نشر عکس BBC World Service

دل‌افروز، مجری برنامه “زیباصنم”، می‌گوید که در آغاز برنامه بیش از ۳۰۰ نفر از جوان‌دختران نام‌نویس شده بودند و بعد سنجش تنها ۶۰ نفر موفق شدند که دور انتخابی را پشت سر کنند. در دور دوم ۳۲ نفر از دختران حق ادامه ‌شرکت در برنامه را به دست آوردند.

حق نشر عکس BBC World Service

اما بعد رقابتهای زیاد تنها ۱۲ نفر آنها به دور نیمه‌نهایی آزمون راه یافتند و در برنامه‌ای که در تاریخ ۲۷ اوت در کاخ وحدت برگزار شد، این ۱۲ نفر برای به دست آوردن "تاج طلایی" و راه‌خط به فرانسه تمام سعی و کوشش خود را به خرج دادند.

نیلوفر تاجیبایوا، طراح لباسهای تاجیکی

نیلوفر تاجیبایوا - طراح ماهر از شهر خجند پیراهنهای عروسی از متاع اطلس تهیه می‌کند و تشویق می‌کند که دختران تاجیک در نخستین عروسیهایشان این نوع پیرهنها را به بر کنند.

معمولاً در تاجیکستان جوان‌دختران در شب نخست عروسی پیراهن سفید اروپایی را ببر (به تن) می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

خانم نیلوفر می‌گوید که در گذشته تاجیکان در جشن عروسی پیراهنهای ملی خاص خود را داشتند و پیدایش معمولی عروسی و کوت و شلوار دامادی از زمان شوروی به تاجیکستان میراث مانده است.

نیلوفر تاجیبایوا می‌گوید که بار نخست پیراهن عروسی آمادکردش را یکی از شاگردانش در بزم عروسی‌اش به بر کرده است.

وی گفت: «یکی از آنها در شب عروسی‌اش مرا دعوت کرده بود و وقتی با پیراهن عروسی به بزمگاه وارد شد، همه از جای برخاستند. از حال داماد معلوم بود که وی از به بر کردن این پیراهن عروسش خیلی شاد بود»

حق نشر عکس BBC World Service

خانم تاجیبایوا چند سال به این سو با هنر طراحی و آفریدن لباسها از اطلس مشغول است و می‌گوید که اطلس زیب حسن دختران تاجیک است.

این بانوی هنرمند از سالهای ۲۰۰۰ همه‌ساله در جشنواره‌های «اطلس تاجیک» که از سوی مقامات در تاجیکستان برگزار می‌شوند، با تهیه پیراهنهای ملی از اطلس شرکت می‌ورزد.

طرح لباسهای از اطلس تهیه کرده وی با نامهای «طاووس»، «پریچهره»، «گُردافرید» در این جشنواره‌ها غالب آمده‌اند. نیلوفر تاجیبایوا می‌گوید که بهترین پیراهن آفریده او «تامیریس» عنوان داشته است که در آن بیش از ۳۳ متر متاع خوش‌صفت اطلس مصرف شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

وی حالا به مناسبت جشن ۲۰ سالگی استقلال تاجیکستان سه طرح لباس را برای جوان‌دختران تهیه کرده است. این طرحهای آفریده او تجسمگر آلهه‌های سه منطقه تاجیکستان بوده است. اینها آلهه ختلان، سغد و بدخشان است.

در گذشته، نیلوفربانو در یک نمایشگاه بین‌المللی در آلمان شرکت کرده است و از آن چنین یادآوری می‌کند:

"مخصوصا وقتی من در آلمان قرار داشتم، لباس معاصر را به بر نکرده بودم. من تنها لباس ملّی خودمان اطلس را به بر کرده بودم. می‌دانید، مرا در خیابانها باز می‌داشتند و خواهش می‌کردند که با آنها عکس بردارم، با دستانشان متاع اطلس را لمس می‌نمودند. این خیلی جالب بود. من باوری دارم، دختران هرروز اطلس به بر می‌کنند."

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین نیلوفر تاجیبایوا گردنبند مردان و یا کراوات را از متاع اطلس تهیه کرده است و آن در آلمان پسند مردم این کشور شده است.

وی افزود: "من از اطلس با دو رنگ کراوات تهیه کردم و وقتی آن را در آلمان پیشنهاد کردم، این به مردم آن جا پسند آمد و حالا به من زنگ می‌زنند و فرمایش می‌دهند. من از آن خوشبختم که کراوات های ما را در برلین می‌بندند."

کارشناسان محلی در خجند از هنر این بانو استقبال می‌کنند و پیشنهاد او را برای نوعروسان ارج‌‌گذاری به فرهنگ قدیمه تاجیکان می‌دانند

۱ سپتامبر روز دانش

۱ سپتامبر در تمام مؤسسه‌های تعلیمی کشور زنگ اوّل صدا داده طالب‌علمان را به آغاز سال نو تحصیل دعوت نمود.

حق نشر عکس BBC World Service

طبق اطلاع وزارت معارف کشور، سال روان بیش از ۳۰ دانشکده و دانشگاه و ۳۷۴۷ مکتب تحصیلات همگانی درهای خود را برای شاگردان باز نموده دانشجویان و طالب‌علمان را به تعلیم و تربیه فرا گرفته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

لحظات خاطرمان برای شاگردانی که نخستین بار راه سوی مکتب نهاده پا به عالم علم و دانش مب گذارند.

علی‌شریف‌اف یک هم‌صحبت ما می‌گوید: “در حالی که امروز با پسرم به مکتب می‌آمدم یادم آمد که چگونه ۳۸ سال مقدم ۱ سپتامبر پدر و مادرم از دستم گرفته مرا به مکتب آورده بودند”

حق نشر عکس BBC World Service

می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خود را به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj بفرستید.

اینجا از من، زیورشاه، مجری و تهیه‌کننده این برنامه، تا هفته دیگر پدروووووووود

مطالب مرتبط