مرتضی احمدی: کار وزارت ارشاد، ادعا و کوتاهی است

حق نشر عکس ILNA
Image caption مرتضی احمدی می گوید که پس از سالها فعالیت، آثارش را برای مردم جامعه، مضر اعلام کرده اند

مرتضی احمدی، بازیگر و نویسنده، از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و لغو مجوز کتاب هایش انتقاد کرد و گفت: "عالی‌ترین جایگاه فرهنگی کشور، یعنی وزارت ارشاد، توسط مدیریتی سلیقه‌ای اداره می‌شود."

مرتضی احمدی، در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با اشاره به توقف تعدادی از آثارش در وزارت ارشاد، گفت: "نمی‌دانم چطور ممکن است یک کتاب بعد از بارها اخذ مجوز و انتشار، در چاپ دهم، یکباره غیرقابل چاپ معرفی شود."

کتاب "کهنه‌های همیشه نو" و "فرهنگ بروبچه های ترون" از جمله آثار مرتضی احمدی هستند که به گفته او پس از چندین بار انتشار، اکنون اجازه تجدید چاپ پیدا نمی کنند.

'عدم پاسخگویی وزارت ارشاد'

آقای احمدی با انتقاد از "عدم پاسخگویی" برخی مسئولان وزارت ارشاد گفت: "بدترین برخوردهایی که از آنان دیده‌ام، این است که هرگز خود را به پاسخگویی ملزم نمی‌دانند. گویا اساسا وظیفه‌ای ندارند که جواب ارباب رجوع‌ها را بدهند."

Image caption به گفته مرتضی احمدی 'فرهنگ بروبچه های ترون' پس از پنج بار انتشار حالا اجازه تجدید چاپ ندارد

او گفت: "این روند حتی در تماس‌های تلفنی نیز وجود دارد. هر وقت که تلفنی موضوعی را پیگیری می‌کنم یا مدیران مربوطه جوابگو نیستند و یا اینکه جواب درستی نمی‌دهند."

مرتضی احمدی که به تازگی کتابی با عنوان "پیش‌پرده و تاریخچه آن" را به ناشر سپرده، در سال های اخیر به جمع آوری و انتشار آثاری از فرهنگ عامیانه تهران و اشعار عامیانه ایرانی مشغول بوده است.

او در کتاب "کهنه های همیشه نو" به گردآوری مجموعه ای از ترانه های قدیمی ایرانی از شهرهای مختلف پرداخته و در "فرهنگ بر و بچه های تِرون" نیز فهرستی از واژه ها، ضرب المثل ها و اصطلاحات عامیانه تهرانی را تدوین کرده است.

آقای احمدی مضامین آثارش را برگرفته از "تاریخ فرهنگی ایران" دانست و گفت: "این مضامین، سینه به سینه و نسل به نسل در طول زمان پیش‌آمده و به دست ما رسیده است. حالا نوبت ماست که این مفاهیم را به مردم زمانه خود انتقال دهیم. در چنین شرایطی، موانعی که وزارت ارشاد پیش پای من و امثال من قرار می‌دهد، جفا در حق ملت است."

مرتضی احمدی کار وزارت ارشاد را "ادعا و کوتاهی" دانست و گفت: "مدیران وزارت ارشاد از هر فرصتی استفاده می‌کنند و شعارهای فرهنگی قشنگی را سر می‌دهند."

'۵۹ قطعه غیرقابل انتشار'

مرتضی احمدی از چند سال پیش به جمع آوری و ضبط قطعه های روحوضی، ضربی خوانی، پیش پرده خوانی و ترانه های عامیانه ایرانی نیز مشغول بوده است.

او درباره آلبوم صوتی تازه خود گفت: "بعد از آن‌همه دوندگی، تنها به ۱۱ قطعه از میان ۷۰ قطعه رضایت دادند. الباقی کارها تماما غیرقابل انتشار شناخته شده‌اند."

آقای احمدی درحال حاضر مشغول جمع‌آوری کتابی تحت عنوان "مجموعه فرهنگ لغات تهران" است که به گفته او "آمیزه‌ای از تمام آثار پیشین" وی خواهد بود.

مرتضی احمدی که متولد ۱۳۰۳ در تهران است و بازیگری در سینما، تئاتر، و تلویزیون، دوبله، خوانندگی، تحقیق و نگارش چند کتاب را در کارنامه هنری خود دارد، گفت: "نمی‌دانم آیا باید سرانجام افرادی چون من که عمر خود را فدای فرهنگ و هنر مملکت کرده‌اند، این باشد؟ با چنین سابقه‌ای، آثار مرا غیرقابل انتشار و مضر برای جامعه و مردم اعلام می‌کنند."

انتقادهای نویسندگان، مترجمان و ناشران از وضعیت ممیزی کتاب در سال های اخیر افزایش یافته است.

پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد در سال ۸۴، کتاب های متعددی پس از چند بار انتشار، غیرقابل چاپ اعلام می شوند. تعدادی از ناشران و مولفان، همچنین از برخورد سلیقه ای ممیزان و نیز عدم پاسخگویی مسئولان اداره کتاب درباره اصلاحیه ها یا توقیف کتاب هایشان گلایه می کنند.

ماه گذشته، محسن پرویز، نویسنده و معاون فرهنگی سابق وزارت ارشاد درباره عملکرد این وزارتخانه گفت که "رویه جاری وزارت ارشاد طبق ضوابط نیست و بر اساس اختیار شخصی عمل می‌شود."

مطالب مرتبط