آثار چند فیلمساز ایرانی در جشنواره فیلم لندن به نمایش درمی آید

حق نشر عکس p
Image caption جعفر پناهی در نمایی از 'این یک فیلم نیست'

پنجاه و پنجمین دوره جشنواره فیلم لندن، میزبان فیلم هایی از سینماگران ایرانی خواهد بود.

ساندرا هبرون، مدیر هنری جشنواره فیلم لندن در کنفرانس مطبوعاتی این جشنواره که امروز (هفتم سپتامبر) در سینما اودئون لندن برگزار شد، اعلام کرد که جشنواره فیلم لندن امسال با نمایش فیلم هایی از جعفر پناهی، مجتبی میرطهماسب و محمد رسول اف، از این فیلمسازان که به خاطر ساخت فیلم هایشان در ایران به دردسر افتاده اند، حمایت خواهد کرد.

علاوه بر فیلم پناهی و میرطهماسب، دو فیلم دیگر نیز از محصولات سینمای ایران به نام های "به امید دیدار" ساخته محمد رسول اف و "سوگ" به کارگردانی مرتضی فرشباف، در بخش سینمای جهان جشنواره فیلم لندن به نمایش درمی آید.

خانم هبرون که امسال آخرین سال مدیریت او در جشنواره فیلم لندن است، ضمن معرفی بخش های مختلف جشنواره امسال، به ضبط پاسپورت مجتبی میرطهماسب هنگام خروج از ایران اشاره کرد و گفت که جشنواره فیلم لندن، فیلم "این یک فیلم نیست" ساخته این فیلمساز را که با همکاری جعفر پناهی ساخته است، به نمایش می گذارد.

مجتبی میرطهماسب، روز دوشنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر)، برای شرکت در کنفرانس مطبوعاتی مربوط به فیلم خود (این یک فیلم نیست)، عازم پاریس بود اما توسط ماموران امنیتی مستقر در فرودگاه به طور موقت بازداشت و حکم ممنوع الخروج بودن به وی ابلاغ شد.

مجتبی میرطهماسب و جعفر پناهی در فیلم "این یک فیلم نیست"، یک روز از زندگی جعفر پناهی را در آپارتمان او در تهران به تصویر کشیده اند. در این فیلم، پناهی، درباره ایده های سینمایی اش علیرغم حکم سنگینی که از سوی دادگاه انقلاب برای او صادر شده، حرف می زند.

فیلم "به امید دیدار" که همراه با "این یک فیلم نیست" برای نخستین بار در جشنواره کن امسال شرکت داشت، درباره زن وکیلی است که قرار است با شوهر روزنامه نگارش به سوئد مهاجرت کند. زن باردار است و همه پرونده های وکالت اش از او گرفته شده است. شوهرش نیز از کار اصلی اش یعنی روزنامه نگاری بازمانده و برای کار در پروژه ای عمرانی به جنوب سفر کرده است اما مخفیانه به نوشتن مقاله ادامه می دهد و به همین دلیل تحت تعقیب قرار می گیرد.

محمد رسول اف در اسفندماه ۱۳۸۸ به اتهام ساخت فیلمی درباره اعتراض های خیابانی پس انتخابات ریاست جمهوری همراه با جعفر پناهی دستگیر شد که هر دو به شش سال زندان محکوم شدند.

"سوگ"، نخستین ساخته مرتضی فرشباف، فیلمی جاده ای و درامی خانوادگی درباره یک زوج جوان و فرزند خردسالشان است که بعد از سفر به شمال ایران، شبانه به تهران برمی‌گردند بدون اینکه فرزندشان را با خود ببرند.

همچنین فیلم "خورش مرغ و آلو" ساخته مشترک مرجان ساتراپی و ونسان پرو با بازی گلشیفته فراهانی که چند روز قبل در بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد، از فیلم های منتخب جشنواره فیلم لندن است که در بخش "فیلم در میدان" به نمایش درمی آید.

"خورش مرغ و آلو" که بر اساس یکی از داستان های مصور مرجان ساتراپی ساخته شده، ماجرای ناصرعلی خان، ویولون زن معروف دهه سی تهران است که در آستانه مرگ، زندگی گذشته و عشق قدیمی اش را به یاد می آورد.

علاوه بر گلشیفته فراهانی، متیو آمالریک، جمال دبوزه، ایزابلا روسلینی، ادوارد بیر و چیرا ماسترویانی در این فیلم بازی می کنند.

۲۰۴ فیلم بلند و ۱۱۰ فیلم کوتاه

حق نشر عکس AFP
Image caption فیلم نیمه مارس ساخته جورج کلونی از فیلم هایی است که در جشنواره فیلم لندن به نمایش در می آید

ه گفته ساندرا هبرون امسال ۲۰۴ فیلم بلند و ۱۱۰ فیلم کوتاه داستانی و مستند در بخش های مختلف جشنواره لندن به نمایش درمی آید.

جشنواره لندن، جشنواره ای غیررقابتی و مهمترین رویداد سینمایی بریتانیاست که هر سال به وسیله موسسه فیلم بریتانیا (BFI) و با حمایت مالی موسساتی مثل امریکن اکسپرس، نشنال لاتاری، امریکن ایرلاین، و بی بی سی در ماه اکتبر برگزار می شود.

امسال در بخش گالا و نمایش های ویژه، تعدادی از فیلم های برگزیده جشنواره های مهم سینمایی مثل کن و ونیز از جمله فیلم های "هنرمند" ساخته میشل هازاناویسیوس، "ما یک پاپ داریم" ساخته نانی مورتی، "شیوه خطرناک" ساخته دیوید کراننبرگ، "شرم" ساخته استیو مک کوئین، "دبلیو. ای" ساخته مدونا، "نیمه مارس" ساخته جورج کلونی، "پسری با دوچرخه" ساخته برادران داردن و "باید درباره کوین حرف بزنیم" ساخته لین رمزی به نمایش درمی آید.

فیلم های "کشتار" به کارگردانی رومن پولانسکی (بر اساس نمایشنامه ای از یاسمینا رضا، نمایشنامه نویس ایرانی تبار فرانسوی)، "اسب دیوانه" ساخته فردریک وایزمن، آلپ ساخته یورگوس لانتیموس (فیلمساز یونانی سازنده فیلم مشهور دندان عقل)، "فاوست" ساخته الکساندر سوخوروف، "در مغاک: داستان مرگ و زندگی" ساخته ورنر هرزوگ و " روزی روزگاری در آناتولی" ساخته نوری بیلگه جیلان نیز از جمله فیلم هایی است که در بخش "فیلم در میدان" نمایش داده می شوند.

پنجاه و پنحمین جشنواره فیلم لندن روز ۱۲ اکتبر با نمایش فیلم "۳۶۰ " ساخته سینماگر برزیلی، فرناندو میرلس با بازی ریچل وایس، جود لا و آنتونی پرکینز آغاز می شود و روز ۲۷ اکتبر با نمایش فیلم "دریای عمیق آبی" ساخته ترنس دیویس، به پایان می رسد.

مطالب مرتبط