هفت‌روزسینما؛ 'شیوع' سودربرگ در آمریکا، شان استون در ایران و شاپور قریب در بستر بیماری

سینمای جهان

پرفروش ترین فیلم های هفته جهان

حق نشر عکس Reuters
Image caption استیون سودربرگ، کارگردان فیلم "شیوع"

فیلم "شیوع" ساخته استیون سودربرگ که هفته گذشته در آمریکا اکران شد، موفق شد با فروش ۲۳ میلیون دلار، به پرفروش ترین فیلم هفته گذشته آمریکا تبدیل شود.

این فیلم که نمایش اخیر آن در جشنواره فیلم ونیز با استقبال تماشاگران و منتقدان مواجه شد، درباره نوعی بیماری فراگیر لاعلاج است که همه مردم و دولت ها را به ستوه آورده و داستان "کوری" خوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی را به خاطر می آورد.

مت دیمن، کیت وینسلت، لورنس فیشبرن و گوینت پالترو، ماریون کوتیارد، جود لا و الیوت گولد از جمله بازیگران این فیلم اند.

بعد از آن فیلم "کمک" ساخته تیت تایلر درباره درگیری های نژادی در آمریکای دهه شصت، با فروش ۸.۶۹ میلیون دلار، دومین فیلم پرفروش آمریکا در هفته گذشته بود. این فیلم تا کنون مجموعا ۱۳۷ میلیون دلار فروش داشته است.

همچنین فیلم های "قرض" ساخته جان مدن و بازی هلن میرن با ۴.۹ میلیون دلار، "کلمبیانا" با ۴ میلیون دلار و "طلوع سیاره میمون ها" با ۳.۸۸ میلیون دلار، به ترتیب مقام سوم تا پنجم جدول پرفروش ترین فیلم های هفته آمریکا را اشغال کرده اند.

هفته گذشته فیلم "اسمورف ها" با فروش ۲۵ میلیون دلار در راس فیلم های پر فروش هفته جهان ایستاد. بعد از آن فیلم های "بادی گارد" با فروش ۲۳.۸ میلیون دلار، "طلوع سیاره میمون ها" با ۲۰.۳ میلیون دلار، "مقصد نهایی قسمت پنجم" با ۱۹ میلیون دلار، "روسای وحشتناک" با ۸.۹ میلیون دلار و " گاوچران ها و موجودات فضایی" با ۸.۸ میلیون دلار، پرفروش ترین فیلم های هفته درمقیاس جهانی بوده اند.

درگذشت کلیف رابرتسن، ایو برنت و جورج چاکر

حق نشر عکس AP
Image caption کلیف رابرتسن در سن ۸۸ سالگی درگذشت

هفته گذشته سینمای آمریکا دو بازیگر مطرح هالیوود و یک کارگردان تجربی سرشناس خود را از دست داد.

کلیف رابرتسن بازیگر مشهور آمریکایی که به خاطر بازی در فیلم "چارلی" ساخته رالف نلسن در سال ۱۹۶۸ جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

رابرتسن همچنین در فیلم "پی تی ۱۰۹" ساخته لسلی مارتینسن در نقش جان اف کندی بازی کرد.

رابرتسن علاوه بر سینما، حضور فعالی در تئاتر و تلویزیون داشت و در سریال هایی مثل "بازی" و "خانه پدرم" بازی کرد.

وی در سال ۱۹۵۳ در نمایشنامه "درختان ویستریا" به کارگردانی جاشوا لوگان که اقتباسی از نمایشنامه باغ آلبالوی چخوف بود و در تئاتر برادوی روی صحنه رفت، بازی کرد

"سه روز کندور" ساخته سیدنی پولاک، "وسوسه" ساخته برایان دی پالما، "پیک نیک" ساخته جاشوا لوگان (در کنار کیم نواک) و "بهترین مرد" ساخته فرانکلین شافنر از جمله مهم ترین فیلم های رابرتسن در سینماست.

رابرتسن در سال ۲۰۰۲ در فیلم "اسپایدرمن" در‌ نقش بن عموی اسپایدر من که قتل او تاثیر مهمی در زندگیش دارد، بازی کرد. وی همچنین در قسمت های دوم و سوم "اسپایدرمن" نیز در صحنه‌های فلاش‌بک قهرمان داستان حضور داشت.

ایو برنت که بازیگر نقش جین در مجموعه فیلم های "تارزان" در دهه پنجاه بود نیز هفته گذشته از دنیا رفت. برنت در فیلم های "بلوف کوگان" ساخته کلینت ایستوود، "گرین مایل"، "زندگی عجیب بنجامین باتن"، و سریال هایی مثل "توئین پیکس" بازی کرده بود.

جورج کاچر هم کارگردان فیلم های اکسپریمنتال و از اعضای جنبش پاپ آرت و هنر زیرزمینی آمریکا در ده شصت بود که به همراه اندی وارهول و کنت انگر نقش مهمی در شکل گیری این جنبش داشت. کاچر کارگردان پرکاری بود و در طول عمرش بیش از ۲۰۰ فیلم کوتاه و بلند ساخت. وی که در سن ۶۹ سالگی درگذشت، سازنده فیلم هایی مثل "شب بمب"، "شهوت خلسه" و "فساد لعنتی" است.

فرناندو سولاناس در جشنواره ونیز

فرناندو سولاناس معروف به پینو، کارگردان چپ گرای آرژانتینی امسال با فیلم مستند " شورش زمین" (Terra Sublevada) در جشنواره فیلم ونیز شرکت داشت.

"شورش زمین"، قسمت دوم فیلم مستند قبلی سولاناس یعنی "طلای ناخالص" (۲۰۰۹) و درباره فساد سیاسی و مالی در آرژانتین و بحران اقتصادی این کشور و سیاست های نئو لیبرالیستی حاکمان آن است که منجر به گسترش فقر و افزایش شکاف طبقاتی در این کشور شده است.

سولاناس از پایه گذاران جنبش "سینمای سوم" آمریکای لاتین است و به همراه اوکتاویو گتینو و جراردو بالخو در اواخر دهه شصت، مانیفست " به سوی سینمای سوم" را نوشت که هدف آن گذر از سینمای هالیوود و سلطه سیاسی و اقتصادی آن بود.

سولاناس همواره مخالف نظام های سیاسی حاکم بر کشورش بود و به خاطر این مخالفت، فشارهای زیادی را تحمل کرد و بارها مورد سوءقصد قرار گرفت. وی در سال ۱۹۷۶ مجبور شد آرژانتین را ترک کرده و به پاریس مهاجرت کند اما بعد از ۷ سال دوباره به کشورش برگشت و فیلم " تانگوها، تبعید گاردل" و شاهکار سینمایی خود یعنی فیلم "جنوب" را ساخت.

"جنوب"، فیلم شاعرانه ای بود که به تنهایی یک زندانی سیاسی بعد از آزادی از زندان و سرگردانی او میان گذشته و حال می پرداخت.

در سال های اخیر، سولاناس، به مستند سازی روی آورد و در سال ۲۰۰۴ فیلم مستند "قتل عام اجتماعی" را در باره فساد اقتصادی در آرژانتین ساخت که خرس طلایی ویژه جشنواره برلین را دریافت کرد.

"حیثیت هیچ کس" (۲۰۰۵)، "آرژانتین پنهان" (۲۰۰۷)، "ایستگاه بعدی" (۲۰۰۸) و "شورش زمین: طلای ناخالص" از جمله مستندهای سولاناس در سال های گذشته است که وی در آنها با رویکردی انتقادی به بحران های اقتصادی و اجتماعی آرزانتین معاصر نگاه کرده است.

سولاناس در چند سال گذشته، به فعالیت های سیاسی روی آورده و در سال ۲۰۰۹، با پیروزی حزبش در انتخابات مجلس آرژانتین، به نمایندگی مجلس ملی این کشور انتخاب شد.

سینمای ایران

فیلم های پرفروش ایرانی

حق نشر عکس .
Image caption شیلا خداداد، بازیگر فیلم "زنان ونوسی، مردان مریخی"

فیلم کمدی "زنان ونوسی، مردان مریخی" ساخته کاظم راست گفتار، با فروش ۵۰۰ میلیون تومانی خود در سطح کشور، پرفروش ترین فیلم هفته گذشته بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از علی سرتیپی، مدیر عامل موسسه فیلمیران و پخش کننده فیلم "زنان ونوسی مردان مریخی "، این فیلم با در اختیار داشتن ۲۳ سینما در تهران به فروش ۳۳۰ میلیونی دست یافته و اکران عمومی آن در شهرستان‌ها نیز تا کنون ۱۸۰ میلیون تومان فروش داشته است.

همچنین فروش فیلم "زندگی با چشمان بسته" ساخته رسول صدرعاملی نیز، ۱۲۷ میلیون تومان بوده است.

بر اساس همین گزارش، فیلم "شیش و بش" به کارگردانی بهمن گودرزی نیز در هفته گذشته بیش از ۷۵ میلیون تومان در سطح تهران فروخته است.

همجنین به گفته سعید سعدی، تهیه‌کننده فیلم های "آلزایمر" و "اینجا بدون من"، فروش فیلم "آلزایمر" به کارگردانی احمدرضا معتمدی در طی دو هفته ۹۰ میلیون تومان بوده و فیلم "اینجا بدون من" به کارکردانی بهرام توکلی نیز تا کنون ۶۰۰ میلیون فروش داشته است.

فروش فیلم "سوت پایان" به کارگردانی نیکی کریمی نیز تاکنون نزدیک به ۱۶۰ میلیون تومان بوده است.

پسر الیور استون در ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption شان استون، پسر کارگردان آمریکایی الیور استون

یکی از جنحالی ترین خبرهای سینمایی هفته گذشته، سفر ناگهانی شان استون پسر الیور استون کارگردان مطرح سینمای آمریکا و سازنده آثاری چون "جوخه"، "جی اف کی"، "وال استریت"، "متولد چهارم جولای" و "نیکسن" و "دبلیو" به ایران بود.

چنین تصور می شد که شان استون که مستندساز هست و در فیلم های "اسکندر" و "دبلیو" دستیار پدرش بوده، برای آماده کردن مقدمات فیلم جدید پدرش درباره محمود احمدی نژاد به ایران سفر کرده اما وی گفت که برای تولید فیلم مشترکی با ایران درباره "مولانا"، به تهران رفته است.

شان استون روز ۱۶ شهریور در نشست خبری برج میلاد شرکت کرد و در این نشست از علاقه اش به فرهنگ ایران و عرفان اسلامی سخن گفت.

به گزارش ایسنا، شان استون درباره شایعات مطرح شده برای حضور پدرش در ایران گفت: "پدر من به دنبال آمدن به ایران نیست وآمدن ایران اشتباه اعلام شد که البته اگر دعوتی صورت پذیرد، می‌آید."

وی گفت که به دعوت شرکت "ریل نایتز" به ایران آمده و برایش "بسیار مهم است که غرب با ایران دیالوگ داشته باشد".

شان استون در بخش دیگری از این نشست، پروژه جدیدش را درباره "مولانا" دانست و گفت: " این پروژه چند میلیون دلاری است که فعلا در حال پیش‌تولید است."

اعتراض تهیه‌کنندگان سینما به ممیزی موسیقی فیلم‌ها‌

شورای‌‌عالی تهیه‌کنندگان سینما با انتشار نامه ای به دستورالعمل جدید اداره کل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه ای وزارت ارشاد در مورد ممیزی مستقل موسیقی فیلم ها و اخذ مجوز از دفتر موسیقی معاونت هنری این وزارتخانه برای موسیقی و ترانه فیلم ها اعتراض کرد.

شورای‌‌عالی تهیه‌کنندگان سینما در نامه اش نوشته است: " فیلم سینمایی یک پدیده واحد و یک پارچه است و اجزای آن ماهیت مستقل هنری ندارند، بر همین اساس و بنا بر تعاریف آکادمیک و پذیرفته شده ، موسیقی فیلم به اثر هنری مستقل و کامل نیست و نمی‌تواند به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد... چنین درخواستی از تهیه‌کنندگان همان‌قدر عجیب است که از آنها بخواهند برای مجوز فیلمنامه‌هایشان به اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بروند، چراکه فیلمنامه نیز یک اثر کامل هنری به حساب نمی‌آید."

در بخش دیگری از این نامه آمده است: "اصل در بوروکراسی و قوانین مدنی، تسهیل امور است نه دشوارسازی کارها، اخذ مجوز از مراجع مختلف جز دشوار کردن و پیچیده سازی کار فیلمسازان ثمر دیگری ندارد".

همکاری مجیدی، کیارستمی و بنی‌اعتماد با رضا میرکریمی در فیلم "یه حبه قند"

حق نشر عکس .
Image caption پوستر فیلم "یه حبه قند"، ساخته رضا میرکریمی

در آستانه اکران عمومی فیلم "یه حبه قند" ساخته رضا میرکریمی، این کارگردان، تعدادی از فیلمسازان برجسته سینمای ایران را برای معرفی فیلم تازه اش به همکاری دعوت کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، مجید مجیدی کارگردان فیلم های "رنگ خدا" و "بچه‌های آسمان" که این روزها سرگرم ساخت پروژه عظیم "محمد" درباره زندگی پیامبر اسلام است، تیزر تبلیغاتی فیلم‌ "یه حبه قند" را ساخته است.

همچنین عباس کیارستمی که پیش از این تیتراژ فیلم دیگری از میرکریمی به نام "به همین سادگی"را ساخته بود، یکی از پوسترهای فیلم جدید او را طراحی کرده است.

رخشان بنی‌اعتماد نیز کارگردان دیگری است که به تیم میرکریمی در "یه حبه قند" پیوسته و آنونس‌های این فیلم را با صدای خود ضبط کرده که به زودی از سینماها پخش خواهد شد.

فیلم "یه حبه قند" که از بیستم مهرماه در تهران به روی پرده می آید، داستان یک خانواده سنتی ایرانی است که در تدارک عروسی دختر کوچک خانواده اند اما وقوع حادثه ای ناگهانی همه چیز را برهم می زند. رضا کیانیان، سعید پورصمیمی، نگار جواهریان و پریوش نظریه از بازیگران این فیلم اند.

بیماری آلزایمر شاپور قریب

گفته می شود شاپور قریب، کارگردان قدیمی سینمای ایران و سازنده فیلم موفق "هفت تیرهای چوبی"، در بستر بیماری است. به گزارش ایسنا و به نقل از همسر آقای قریب، این کارگردان سینما مدتی است به بیماری آلزایمر مبتلا شده و اکنون بیماری او به حدی پیشرفت کرده که دیگر همسر و فرزندش را نمی شناسد.

همسر شاپور قریب به ایسنا گفت: از مدت‌ها پیش شاپور به بیماری آلزایمر مبتلا شد اما به صورت معجزه آسایی هنگامی که قرار شد اپیزودی از فیلم "ملاقات" را بسازد در طول ۱۵ روز فیلم‌برداری بسیار حالش خوب بود و سایرین هم از نتیجه کار راضی بودند اما بعد از اتمام فیلم هر روز مشکلاتش بیشتر شد و الان وضعیت او به گونه ایست که اکثر مواقع من و پسرش را نمی‌شناسد و چنان ضعیف شده که قدرت حرکت ندارد.

به گفته خانم قریب، همسر او تنها چیز‌هایی از گذشته خیلی دور را به خاطر می‌آورد و همه فکرش سینماست.

همسر شاپور قریب با گلایه از همکاران سینمایی او در انتقاد از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با اشاره به فیلم "هفت‌ تیر‌های چوبی" از محصولات این کانون گفت: "این فیلم به گواه بسیاری، جزو موفق‌ترین تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ۳۲ سال اخیر است، اما باید پرسید کانون در ازای آن چه کرد؟"

همسر شاپور قریب گفت: "متأسفانه هنرمندان قدیمی زیادی هستند که در شرایط بدی زندگی‌می‌کنند و تنها حمایتی در حد زنده ماندن می‌خواهند."

شاپور قریب فیلم های "کاکو"، "غریبه"، "خروس"، "بت شکن"، "سه ماه تعطیلی"، "بگذار زندگی کنم"،"سایه‌های غم"،"بازگشت قهرمان"، "اشک و لبخند"، "هفت تیرهای چوبی"، "کفش‌های جیرجیرک دار من" و اپیزودی از فیلم "ملاقات" را در کارنامه سینمایی خود دارد.

مطالب مرتبط