جدایی نادر از سیمین؛ نماینده ایران در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار

جدائی نادر از سیمین حق نشر عکس oo
Image caption فیلم جدائی نادر از سیمین در جشنواره برلین حضوری موفق داشت

فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی، بعد از انتشار خبرهای متناقض درباره انتخاب نماینده سینمای ایران برای شرکت در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار، به عنوان نماینده سینمای ایران در این آکادمی انتخاب شد.

بنیاد سینمایی فارابی در بیانیه ای اعلام کرد که هیئت انتخاب، بعد از بررسی پنج فیلم آلزایمر، ورود آقایان ممنوع، مرهم، اینجا بدون بدون من و جدایی نادر از سیمین، ضمن تقدیر از سازندگان این فیلم ها، جدایی نادر از سیمین را برای شرکت در اسکار برگزید.

این در حالیست که منابع خبری در روزهای اخیر خبر داده بودند که این فیلم به عنوان نماینده ایران انتخاب شده اما این خبر از سوی مسئولان رد شده بود.

رویا تیموریان، پوران درخشنده، محمد بزرگ‌نیا، شهرام جعفری‌نژاد، محمد داودی، علیرضا شجاع‌نوری، مهدی صباغ‌زاده، رسول صدرعاملی و امیر اسفندیاری اعضای هیئت انتخاب فیلم ایرانی اسکار بودند.

یش از این بسیاری از منتقدان سینمایی با توجه به واکنش های بین المللی نسبت به فیلم جدایی نادر از سیمین، خواهان معرفی آن به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار شده بودند.

فیلم سینمایی "جدایی نادر از سیمین" به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی پیش از این در شصت و یکمین دوره جشنواره بین المللی فیلم برلین جایزه خرس طلایی بهترین فیلم و ۲ جایزه خرس نقره ای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد این جشنواره آلمانی را دریافت کرد.

بهمن فرمان آرا، کارگردان ایرانی روز ۱۸ مرداد در یادداشتی نوشت: هر فیلمی جز جدایی نادر از سیمین کاندیدای کشور ایران برای معرفی به جایزه اسکار باشد به کلی اتلاف وقت است. چون این فیلم علاوه بر موفقیت مالی و هنری، پخش کننده مهمی در آمریکا دارد و با پشتیبانی شرکتی چون سونی کلاسیک حتماً شانس بیشتری خواهد داشت.

سابقه انتخاب فیلم برای اسکار در ایران

حق نشر عکس .
Image caption سینمای ایران اولین بار با دایره مینا در مراسم اسکار شرکت کرد

سینمای ایران در سال ۱۳۵۶، یعنی ۳۴ سال پیش توانست با معرفی دایره مینا به کارگردانی داریوش مهرجویی برای حضور در اسکار در حد و اندازه های جهانی و یک جشنواره بزرگ بین المللی عرض اندام کند.

شاید بتوان عنوان درخشان ترین سال حضور ایران در اسکار را به ۱۳۷۷ اطلاق کرد که فیلم "بچه های آسمان" به کارگردانی مجید مجیدی به ورطه رقابت با زندگی زیباست روبرتو بنینی افتاد و از ادامه راه باز ماند.

تا کنون فیلم های دایره مینا، زیر درختان زیتون، بادکنک سفید، گبه، بچه های آسمان، رنگ خدا، زمانی برای مستی اسبها، باران، من ترانه ۱۵ سال دارم، نفس عمیق، لاک پشت ها پرواز می کنند، خیلی دور خیلی نزدیک، کافه ترانزیت، میم مثل مادر، آواز گنجشک ها، درباره الی و بدرود بغداد از ایران راهی اسکار شده اند.

کم نیستند سینماگرانی که هنوز هم معتقدند که ایران با تعلیق نمایش و توقیف فیلم دایره جعفر پناهی در مهرماه ۱۳۷۸ لطمه جبران ناپذیری به سابقه حضور این کشور در اسکار وارد کرده است.

در سایت آکادمی اسکار درباره قواعد انتخاب فیلم در کشورهای مختلف آمده است : انتخاب فیلم ها در هر کشور توسط یک سازمان یا یک هیات داوری متشکل از هنرمندان و اهالی صنعت سینما، انجام می شود. فهرست اعضای این کمیته انتخاب باید تا تاریخ ۱۳ آگوست (۱۲ مرداد ماه) به آکادمی معرفی شده باشد. تا اول اکتبر (۹ مهرماه) هم باید فیلم به همراه پوستر و عکس ها به آکادمی ارسال شود.

بر اساس آنچه در این سایت آمده، فقط فیلم‏هایی که طی یک سال گذشته در قطع ۳۵ یا ۷۰ میلی متری و از طریق فروش بلیت در هر کشوری به نمایش عمومی درآمده باشند می‏توانند به آکادمی اسکار معرفی شوند.